Lublin/ 26. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Ann Van den Broek „Joy Enjoy Joy”

Zdjęcie: Lublin/ 26. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Ann Van den Broek „Joy Enjoy Joy”

Ann Van den Broek. „Joy Enjoy Joy”. Fot. Rio Staelens

Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca oraz Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na spektakl w koncepcji i choreografii Ann Van den Broek pt. Joy Enjoy Joy. Wydarzenie to odbędzie się w ramach 26. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Po okresie eksplorowania mrocznych tematów w spektaklach Memory Loss oraz Accusations, Ann Van den  Broek postanowiła skierować swoje artystyczne poszukiwania w stronę wspomnień, które są źródłem radości.

Joy Enjoy Joy podąża za strumieniem życia w całej jego nieprzewidywalnej dynamice. Strumień ten jest stały, rwący i błyszczący niczym odbicie światła w jego powierzchni. Jest jak zjawiskowy sen pełen nieskończonej energii.

Joy Enjoy Joy ukazuje transformację zainteresowań artystki: odłożenie na bok oskarżeń i zarzutów, żalów i niemożliwych do realizacji pragnień. Pożądanie zamienia się w głęboką miłość, opór w akceptację. Jest to ukazanie drogi do ukojenia i bezpieczeństwa dla wiecznie niespokojnej duszy.

Joy Enjoy Joy zaciera również granice pomiędzy różnymi dziedzinami sztuk dzięki charakterystycznej dla produkcji Ward/waRD mieszance ruchu, muzyki, tekstu i video.

O twórczyni Ann Van den Broek:

Ann Van den Broek to jedna z  najważniejszych postaci na współczesnej scenie tanecznej w Holandii i Belgii. Współpracuje artystycznie z flamandzko-holenderską kompanią WArd/waRD, którą założyła w roku 2000, aby kwestionować, poszerzać i na nowo ustanawiać granice tańca jako dyscypliny sztuki. Jako choreografka odniosła wiele sukcesów zarówno w kraju, jak i zagranicą, m.in. zdobywając dwukrotnie prestiżową holenderską nagrodę „Swan” dla najlepszego spektaklu tanecznego za spektakle Co(te)lette (2008) i The Black Piece (2015).

Angielska nazwa zespołu opiera się na grze słów, łączącej w sobie ochronę i straż nad czymś, a więc jest to miejsce bezpieczne, zapewniające swoim członkom i członkiniom spokojną pracę. Zgodnie z wyjaśnieniem choreografki, nazwa zespołu odnosi się również – poprzez konstrukcję polegającą na odbiciu lustrzanym – do dwoistości jej pracy, ukazującej jednocześnie jasne i ciemne strony ludzkiej egzystencji, emocjonalność i chłód, kobiecość i męskość, a w wymiarze metaforycznym: dwóch przeciwników spotykających się podczas sparingu. Jak mówi, „w tym słowie zawiera się zarówno obrona, jak i napaść, może oznaczać podążanie, ale i wycofanie, obronę”.

Spektakl Joy Enjoy Joy będzie szóstym spektaklem z repertuaru tej wybitnej choreografki  prezentowanym podczas Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie, po Co(te)lette (2007), I solo Ment (2009) oraz We Solo Men, Ohm i Q61 (2011).

Realizatorzy:

Koncepcja i choreografia: Ann Van den Broek
Wykonanie: Frauke Mariën, Louis Combeaud, Nik Rajšek, Jean-Gabriel Maury, Marion Bosetti, Carla Guerra, Kamil Pilarski, Isaiah Selleslaghs
Muzyka: Nicolas Rombouts
Nagrania wokalne: Gregory Frateur
Fragmenty rozmów: Tom Barman
Projekt wideo i oświetlenia: Bernie van Velzen
Scenografia: Niek Kortekaas
Stylizacja kostiumów: Ann Van den Broek we współpracy z Marielle Vos
Kierownictwo prób: Pol Van den Broek, Gregory Frateur
Zewnętrzne oko: Marc Vanrunxt

Premiera: 19 lutego 2022, Theater Rotterdam

Menadżer: A propic I Line Rousseau & Marion Gauvent
Produkcja: Ward/waRD, Theater Rotterdam, corso/Antwerpia
Ko-produkcja I wsparcie finansowe: La Filature, Theater Freiburg, Podium Bloos, Fonds Podiumkunsten, Miasto Rotterdam

Ann Van den Broek. „Joy Enjoy Joy”. Fot. Rio Staelens

Ann Van den Broek. „Joy Enjoy Joy”. Fot. Rio Staelens

Ann Van den Broek. „Joy Enjoy Joy”. Fot. Rio Staelens

Ann Van den Broek. „Joy Enjoy Joy”. Fot. Rio Staelens

***

O Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca:

W programie 26. MSTT dominować będzie wieloaspektowość, wielowątkowość i różnorodność. Bardziej niż dotąd będziemy poszukiwać nowych narzędzi artystycznych, nowych myśli i nowych perspektyw. Po 25 latach istnienia festiwalu chcemy, dokonując refleksji nad przeszłością, spojrzeć odważnie w przyszłość, która stawia wyzwania i wymaga od nas TRANSFORMACJI. To hasło przewodnie tegorocznej edycji będzie towarzyszyć spektaklom, warsztatom, filmom i wszystkim wydarzeniom, podczas których mamy nadzieję spotkać się z widzami, tak jak i my, ciekawymi efektów owej transformacji na scenie oraz w otaczającej nas rzeczywistości. Szczególną uwagę chcemy poświęcić artystom ukraińskim, których życie i twórczość uległy radykalnej transformacji, nikogo nie pozostawiając obojętnym.

PROGRAM FESTIWALU

Wydarzenia towarzyszące:

9–13 listopada 2022, Let the body speak – instalacja filmowa, foyer sali Czarnej Centrum Kultury w Lublinie
9 listopada godz. 18.00 – wernisaż; 10–13 listopada godz.11.00–17.00

11–13 listopada 2022, Warsztaty tańca współczesnego
Prowadzenie: Inna Aslamova, Ann Van den Broek, Evelyne de Weerdt, Courtney May Robertson, Katarzyna Wolińska, Rita Lira
Sale prób, Centrum Kultury w Lublinie oraz Sala Baletowa, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Strona festiwaluhttps://mstt.pl/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Lublin: Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa, plac Teatralny 1

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close