Les ballets C. de la B. z Belgii, Gardenia. Reżyseria: Alain Platel i Frank Van Laecke

Zdjęcie: Les ballets C. de la B. z Belgii, Gardenia. Reżyseria: Alain Platel i Frank Van Laecke

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Dialog” we Wrocławiu pod hasłem NIECODZIENNI  (7-15 października 2011) dwukrotnie zaprezentowany zostanie spektakl znanego już polskim widzom zespołu tańca współczesnego  Les ballets C. de la B. z Belgii (Gandawa). Gardenia wyreżyserowana została przez Franka van Laecke i Alain Platela. Wcześniej grupa pokazywała w Polsce dwa inne spektakle w choreografii Platela, tj. V.S.P.R.S. (Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”, 2007) oraz For Pina. Out of context (Malta-festival, idiom: Flamandowie, 2010).

Twórcy − Alain Platel i Frank Van Laecke − tak piszą o Gardenii:

„Dziewięć osób tak wyjątkowych, że będziesz chciał je poznać. Przytulić. Łączą ich blizny wyryte głęboko w duszy, napędza ich niewyobrażalna wola przetrwania. W nadziei, że im się uda. Poprzez przemianę. Lub nie. Ze świadomością tego, że cena przemiany jest niewyobrażalnie wysoka” .

Spektakl powstał z inspiracji filmem Sonii Herman Dolz Yo soy así, w którym zamknięcie kabaretu transwestytów w Barcelonie daje wgląd w prywatne życie wspaniałej trupy starych artystów. Aktorka Vanessa Van Durme (znana polskim widzom z występu w słynnej White star Lies Pawels, nagrodzonej na festiwalu „Kontakt” w 2005 roku) zebrała grupę swoich przyjaciół transwestytów i transseksualistów, by pozyskali Alaina Platela, Franka Van Laecke i Stevena Prengelsa do pracy przy tym absolutnie unikalnym projekcie. Gardenia nie jest fikcyjnym utworem literackim; to wyjątkowa opowieść utkana z najbardziej intymnych historii. Spektakl Platela i Van Laecke przybliża burzliwe losy dziewięciu niezwykłych osób, dziewięciu dojrzałych ludzi, którzy pozornie bez wysiłku nawigują pomiędzy byciem mężczyzną i byciem kobietą. Każdy ma tutaj swoją drogę i swoją własną, poruszającą historię.

„To było oczywiste, że publiczność oszaleje na punkcie tej bandy starszych panów w wieczorowych sukniach! – krzyknęł a Vanessa Van Durme po owacji na stojąco, zgotowanej Gardenii na Festiwalu w Avignonie”  P.N. „Les Inrockuptibles”

Informacje o zespole:

 

Les ballets C de la B został założony przez Alaina Platela w belgijskiej Gandawie w 1984 roku.  Szybko zaczął odnosić ogromne sukcesy w kraju i za granicą. Przez lata stał się artystyczną platformą dla choreografów, czerpiących inspirację nie tylko od Alaina Platela, lecz także od takich mistrzów jak Christine De Smedt, Koen Augustijnen czy Lisi Estaras. Zespół jest wciąż otwarty na współpracę z artystami różnych dyscyplin, organizując m.in. otwarte warsztaty. Spektakle Les ballets C de la B są „unikalną mieszanką artystycznych wizji”, które nie poddają się łatwej klasyfikacji gatunkowej. Motto zespołu brzmi: „taniec jest dla świata, a świat jest dla każdego”, co przekłada się na oryginalny, wypracowany przez Les ballets C de la B styl:  popularny, eklektyczny, anarchistyczny, zaangażowany.

http://www.lesballetscdelab.be

Informacje o festiwalu „Dialog” i szczegółowy program:  http://dialogfestival.pl/

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 21:00

Wrocławski Teatr Współczesny, Duża Scena

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close