Łódź: Aurora Lubos „Akty”

Zdjęcie: Łódź: Aurora Lubos „Akty”

Aurora Lubos „Akty”. Fot. Kuba Dziurdziewicz

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi zaprasza na spektakl Akty w reżyserii Aurory Lubos. Wydarzenia te to część projektu Ruch kreuje przyszłość.

Wersja do druku

Udostępnij

To spektakl poruszający społecznie ważny temat. Akty w reżyserii Aurory Lubos to sztuka zaangażowana, zabierająca głos w sprawie przemocy domowej.

– Akty powstały w oparciu o prawdziwe historie osób dotkniętych przemocą w rodzinie, jest moją odpowiedzią na przeczytane listy, rozmowy z ludźmi, którzy zaznali przemocy, inspirowaną warsztatami artystycznymi przeprowadzonymi w ośrodkach pomagających osobom doświadczającym przemocy, czyli najczęściej kobietom i dzieciom. Podczas tych spotkań miałam możność poznać ich emocjonalność, delikatność i siłę. – mówi Aurora Lubos, reżyserka spektaklu.

Poruszający spektakl będzie można bezpłatnie obejrzeć 18 grudnia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej 282. Akty były pokazywane m.in. w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014 oraz w wielu miejscach w Polsce i za granicą. Projekt został zrealizowany dzięki Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Jaki był jego cel?

– Nie chcę wyrażać swojej opinii, chcę moimi działaniami pozwolić mówić tym, którzy nie są w stanie krzyczeć w swojej obronie, w ogóle głosu nie mają. A chcieliby powiedzieć o swoim zapętleniu, o niemocy, pragnieniu ciszy. Składają się na to kolejne akty fragmenty tekstów, wyjścia, zanikanie, obrazy. – wyjaśnia Aurora Lubos, reżyserka spektaklu. – To nie ja mówię: „Jest mi wstyd, że tak jest… Jest mi wstyd przed rodziną, dziećmi, znajomymi, ludźmi w pracy, nawet obcymi, przechodniami, kupującymi obok mnie w sklepie… Te siniaki na twarzy, rękach, podrapana szyja, zachrypnięty głos, łyse placki na głowie, zapuchnięte oczy, rozkojarzenie, braki w pamięci… Jest mi wstyd za siebie, że nic nie robię, albo prawie nic, aby to przerwać, za niego, że to robi…” dodaje Aurora Lubos.

Realizatorzy:

Muzyka: Motion Trio
Reżyseria, choreografia, scenografia i wykonanie: Aurora Lubos

***

W przeddzień spektaklu odbędą się również warsztaty z artystką: warsztat zamknięty w Domu Samotnej Matki w Łodzi, a także warsztat otwarty dla tancerzy, aktorów, performerów i amatorów zainteresowanych tematyką poruszaną w twórczości artystki.

***

O artystce:

Aurora Lubos od 2000 roku aktorka brytyjskiego teatru Vincent Dance Theatre oraz niezależna artystka związana z Gdańskiem. W swoich pracach porusza tematy trudne, tworząc sztukę zaangażowaną społecznie. Medium wybiera w zależności od tego o czym chce opowiedzieć, jej przekaz wyraża się poprzez różne formy. Artystka współpracowała między innymi z Teatrem Tańca Gdańsk, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Bałtyckim Uniwersytetem Tańca, Teatrem Dada von Bzdülöw, Klubem Winda przy Gdańskim Archipelagu Kultury, Klubem Żak w Gdańsku, Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Rusocinie.

Na spektakl oraz warsztaty otwarte konieczne są zapisy: sekretariat@aoia.pl lub telefoniczne 42 633 26 41

Więcej informacji o warsztatach otwartych: http://www.aoia.pl/wydarzenie/2022/12/17/jedenaste-nie-badz-obojetny

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Ruch kreuje przyszłość.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury państwowego funduszu celowego. Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi. Honorowy patronat Prezydent Miasta Łodzi.

Aurora Lubos „Akty”. Fot. Kuba Dziurdziewicz

Aurora Lubos „Akty”. Fot. Kuba Dziurdziewicz

Grafika: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych

Graf. Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych

***

„Szczeliny” to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.

Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.

Projekt Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.

Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Łódź: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close