Łódź/Festiwal Kultury Chrześcijańskiej: Wrocławski Teatr Pantomimy „Szatnia” – reż. Zbigniew Szymczyk

Zdjęcie: Łódź/Festiwal Kultury Chrześcijańskiej: Wrocławski Teatr Pantomimy „Szatnia” – reż. Zbigniew Szymczyk

Fot. B. Sowa

Wersja do druku

Udostępnij

W listopadzie obchodzimy 94. urodziny Henryka Tomaszewskiego (20.11.1919-23.09.2001)  – wybitnego twórcy i zasłużonego dla historii europejskiego teatru prekursora pantomimy zespołowej. Niezwykłość Jego dokonań artystycznych idzie w parze z wyjątkowością Jego myśli o sztuce i życiu. Słowa samego Tomaszewskiego, w których ruch jawi się jako największa pochwała życia, najpełniej oddają istotę przedsięwzięć artysty, którego idee wciąż są żywe i również dziś kształtują działania Wrocławskiego Teatru  Pantomimy.

Narracja przedstawienia powstała na motywach fragmentów choreografii z archiwalnych spektakli Henryka Tomaszewskiego. Sięgnięcie do przedstawień, czerpanie ze źródeł wrocławskiej pantomimy, to okazja do przybliżenia współczesnemu odbiorcy ducha sztuki Tomaszewskiego i jej specyfiki. Wykorzystana w pracy praktyka artystyczno–badawcza stworzyła nowy, oryginalny scenariusz, który korespondując z historią, kreuje nową jakość pantomimy wrocławskiej. Swoisty charakter wyprawy w legendarne już inscenizacje Wrocławskiego Teatru Pantomimy to specyficzny rodzaj rekonstrukcji, odtwarzania tradycji, mierzenia się z nią oraz próba zrozumienia na nowo istoty teatru, który stworzył Tomaszewski. Przedstawienie powstało na motywach fragmentów choreografii z przedstawień Henryka Tomaszewskiego: Ziarno i skorupaStrzelnicaLabiryntKobietaMenażeria cesarzowej Filissy,SpórHamlet — ironia i żałobaRycerze króla ArturaAkcja — sen nocy letniejTragiczne gry.

Reżyseria: Zbigniew Szymczyk
Konsultacje choreograficzne: Ewa CzekalskaLeszek CzarnotaJerzy Kozłowski
Kostiumy i scenografia: Zofia de Ines–Lewczuk
Reżyseria światła: Bary

Występują:
Mariusz Sikorski, Robert Wieczorek, Monika Rostecka–Komorowska
oraz
Artur Borkowski, Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Paulina Jóźwin, Mateusz Kowalski, Agnieszka Kulińska, Anna Nabiałkowska, Marek Oleksy, Aneta Piorun, Radomir Piorun, Krzysztof Roszko, Krzysztof Szczepańczyk, Zbigniew Szymczyk, Magdalena Górnicka

Trailer

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Łódż: Teatr Powszechny - Duża Scena, ul. Legionów 21

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close