Łódź/III Retroperspektywy 2014: Dorota Porowska, Zofia Dworakowska, Hubert Domański, Paweł Korbus „Jeden dzień w mieście” – performance

Zdjęcie: Łódź/III Retroperspektywy 2014: Dorota Porowska, Zofia Dworakowska, Hubert Domański, Paweł Korbus „Jeden dzień w mieście” – performance

Fot. Dawid Sypniewski

Wersja do druku

Udostępnij

Performans odbywa się w ramach projektu „Miejskie ekspedycje” Fabryki Sztuki w Łodzi, dofinansowanego przez Urząd Miasta Łodzi. Działanie skierowane jest do ludzi spoza środowisk zwyczajowo rozsmakowanych w kulturze lub do ludzi przyłapanych na rutonowych miejskich zachowaniach, albo do „zjadaczy” kultury, których realizatorzy chcą postawić w nieco odmiennej, niż zwykle, sytuacji. Założony jest eksperyment permanentny, którego podmiotami są zarówno ci, którzy obserwują, jak i obserwowani. Będzie to zabawa z konwenansem, prowokacja wobec stereotypów i przyzwyczajeń. Organizatorzy chcą wypróbować własną i cudzą elastyczność, otwartość, pogodę ducha; przetestować skłonność do wspólnej zabawy; sprawdzić gotowość na społeczne święto.

Składowe:
biegnij miasto
Działanie jest próbą przekroczenia codziennego, rutynowego doświadczania miasta. Nie ma zachowań wyuczonych, oczywistych, łatwych, automatycznych, wszystko jest nowe, tu i teraz. Ciało poddaje się miastu, instynktownie, bez zastanowienia, reaguje na detale przestrzeni miejskiej, które wyznaczają kierunek i rytm biegu.
chwila bezruchu
Spróbuj na chwilę zawiesić swoje rozpędzone “Ja” w przestrzeni i sytuacji nieco niewygodnej. Pożągluj możliwością bycia jednocześnie prowokacyjnym i neutralnym. Zaobserwuj odczucie takiej ambiwalencji, nieskończone bogactwo wrażeń i policz – zbierz w całość wszystko, co da się policzyć.
logiczne łamigłówki
Przestrzeń staje się magiczna, kształtują się szeregi liczb, strony świata i dwa kierunki obrotu. Wykonać figurę magiczną w mieście – labirynt z Pylos, na wzór astronomicznej małpy z pustyni w Nasca. Dziecięca zabawa i mapa ludzkiego umysłu. Intrygująca gra geometryczno – matematyczna, w którą zaangażowaliśmy własne ciało.
porządkowanie entropii
Działanie sklasyfikowane jako “obserwacja uczestnicząca”. Ustalona przestrzeń i zasady szybkiej, improwizowanej reakcji na rzeczywistość. Podkreślanie okruchów codzienności działaniem teatralnym. Tropienie mechanizmów w dowolnym układzie nieuporządkowanym.
pozycja odwrócona
Szokojące, naoczne, właściwie łopatologiczne przedstawienie odmienności, przeciw ksenofobii i uproszczeniu. Społeczne fikołki i dziwacy. Prostota wypróbowania wszelkich dziwactw w miejscu chyba jednym z najbardziej nieodpowiednich – przestrzeni publicznej. Próba zaimponowania sprawnością. Czy dla poklasku? Na pewno dla przyjemności. Wyobraźmy sobie: czasami ludzie lubią być zaskoczeni. No krótko mówiąc: uliczna akrobatyka.

Specyfiką tych artystycznych działań jest nadawanie sensu przypadkowości, doszukiwanie się znaczenia w sposób dowolny i najlepiej nieoczywisty, wydobywanie potencjału pustej, przypadkowej przestrzeni, niebanalne porządkowanie entropii. Są one adresowane do każdego możliwego odbiorcy i wymagają krótkiego warsztatowego przygotowania z grupą osób bardziej zaangażowanych.

Realizacja: Dorota Porowska, Zofia Dworakowska, Hubert Domański, Paweł Korbus

Data: 23 sierpnia 2014, godz. 12.00 (4 h)

Portal taniecPOLSKA.pl patronuje wydarzeniu.

Szczegółowe informacje: www.retroperspektywy.com

Program Festiwalu Retroperspektywy 2014

Program warsztatów w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2014

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close