
Fot. Katarzyna Machniewicz.
Fot. Katarzyna Machniewicz.
Pokaz Vidomi realizowany jest w ramach projektu „Art-Impulsy” z programu „Młodzi niepełnosprawni – sprawni z PZU” oraz stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Janusza Adama Biedrzyckiego. Pokaz stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, czym jest i nie jest widzenie? Czy uświadamiamy sobie znaczenie zmysłu wzroku? Poprzez konfrontację osób słabowidzących/niewidomych oraz osób widzących artyści próbują wypracować alternatywne techniki pracy przekraczając fizyczne ograniczenia. Posługując się synergią bodźców- słowem, dźwiękiem, dotykiem, ruchem stwarzają własny język komunikacji.
Uczą się widzieć całym ciałem. Odkrywają świat oparty na innym widzeniu – widzeniu, które nie musi być ograniczone ani fizyczną ślepotą ani „ślepotą” umysłu czy stereotypową oceną. Taka praca w teatrze pozwala przekraczać bariery, jakie stawia społeczeństwo w życiu codziennym. Teatr staje się medium, w którym różnice między nami stają się narzędziem do wspólnego kreowania rzeczywistości. Dysfunkcja wzroku nie musi oznaczać życia w „ciemności”.
Reżyseria: Janusz Adam Biedrzycki, Magdalena Paszkiewicz
Choreografia: Janusz Adam Biedrzycki, Magdalena Paszkiewicz
Opieka artystyczna: Tomasz Rodowicz
Muzyka: Kuba Pałys, Joanna Filarska
Wizualizacja: Anna Świderska
Światło: Maciej Kobalczyk
Opieka pedagogiczna: Hanna Gzella-Jastrzębska
Współpraca: Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 6 im. mjr. Hieronima Baranowskiego
Obsada: Anna Piekarniak, Monika Borowska, Klaudia Ambroszczyk, Ewa Ottomańska, Aleksandra Ziomek, Przemysław Bitner, Grzegorz Nasalski, Wiktor Moszczyński, Damian Kukiałka, Jan Tarasiewicz
pokaz Teatru CHOREA
Data: 21 sierpnia, godz.16.30
Miejsce: Fabryka Sztuki