Łódź/III Retroperspektywy 2014: Korniag Theatre (Białoruś) „Latent men”

Zdjęcie: Łódź/III Retroperspektywy 2014: Korniag Theatre (Białoruś) „Latent men”

Fot. Julia Shablovskaya

Wersja do druku

Udostępnij

Poprzez fizyczne i psychofizyczne działania reżyser opowiada o bolesnych zjawiskach współczesnego świata  – fobiach płciowych, genderowych, frustracjach seksualnych oraz o kryzysie męskości i tradycyjnym obrazie tego, czym jest „prawdziwy mężczyzna”. Są to tematy tabu, które stają się prawdziwym ciosem dla „uciekającej od rzeczywistości” estetyki dominującej w białoruskim teatrze repertuarowym. Zachowanie bohaterów spektaklu odbiega od standardowych zachowań społecznych. Ogólnie rzecz biorąc są kobietami i mężczyznami – w archetypowym znaczeniu. Fizjologia nagiego ciała ukazuje mężczyznę wyłączonego z cywilizacji, takiego, jakim jest naprawdę. Kobiety w spektaklu są hiperaktywne. Ich zachowanie i wygląd zewnętrzny, które są wszystkim tym co konwencjonalne dla płci pięknej, unaoczniają, że te ugruntowane społecznie i kulturowo standardy są raczej patologiczne. Karmią się wulgarnością, agresją i przemocą. Z drugiej strony – Mężczyźni – są infantylni oraz totalnie pasywni. Ich cielesność i mentalność nie przystaje do stereotypowego „prawdziwego mężczyzny” – silnego i agresywnego macho. Społeczną niedojrzałość i bezradność swoich bohaterów reżyser nie tylko czyni widoczną, ale doprowadza do absurdu.

Reżyseria: Ewgenij Korniag
Scenografia: Tatiana Nersisian
Dźwięk: Nikita Zolotar, Ewgenij Korniag
Producent: Marina Dashuk
Obsada: Grazhyna Bykova, Anna Gospodarik, Julia Verhovskaia, Artem Gajko, Ivan Strelcov
Maksim Shishko, Andrej Novik, Pavel Terehov, Nikita Bondarenko
Premiera: 5 czerwca 2013

Data: 23 sierpnia, godz. 17.00, 19.00

Miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych

Spektakl Latent Men współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Portal taniecPOLSKA.pl patronuje wydarzeniu.

Szczegółowe informacje: www.retroperspektywy.com

Program Festiwalu Retroperspektywy 2014

Program warsztatów w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2014

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close