Łódź/III Retroperspektywy 2014: neTTheatre „Zwierzątka, małe zwierzenia”

Zdjęcie: Łódź/III Retroperspektywy 2014: neTTheatre „Zwierzątka, małe zwierzenia”

Fot. Michał Jadczak

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl powstał w koprodukcji neTTheatre i Stowarzyszenia Artystów „Bliski Wschód”. Siergiej Kozłow był jednym z najbardziej znanych i cenionych autorów bajek w Rosji i krajach byłego ZSRR. Bohaterami krótkich historyjek uczynił mieszkańców lasu: jeżyka, niedźwiadka, puchacza, wiewiórkę, zająca, wilka i wielu innych. Zwierzęta przeżywają czasem fantastyczne, a czasem najzwyklejsze na świecie przygody, próbują spełniać swoje, często zupełnie zwariowane marzenia. Zmagają się ze swoimi słabościami, walczą z samotnością i mimo dzielących je różnic, zawsze próbują się jakoś ze sobą dogadać. Nieustannie podróżują – zarówno na jawie jak również przez pełen niespodzianek las wyobraźni. Nigdy nie tracą nadziei i ciekawości świata, a wszystkie bajki – jak w bajce – dobrze się kończą.

Z recenzji:

„Paweł Passini, który lubi mieszać różne rodzaje narracji, w Zwierzątkach twardo pilnuje porządku. Dzięki temu powstaje luźna, lekka całość, a zamglony las swobodnie oddycha. Każdy ze zwierzaków – Niedźwiedź, Zając, Jeżyk, Wiewiórka czy Ryś – różni się od drugiego, nie w sposób Fontainowski, lecz dlatego, że został obdarzony własnym charakterem. Symboliczną wielokulturowość lasu widać i słychać. Aktorzy, którzy dają z siebie wszystko dla małych widzów, są mocnym atutem tego przedstawienia. Podobnie jak wpadające w ucho piosenki, które dynamizują przygody zwierzątek. […] Bajki Kozłowa, osadzone w dość ciemnym i niepokojącym lesie, ale pogodne w wymowie, są warte polecenia. Rodzicom, których dzieci rozpaczliwie protestowałyby, że wolą iść na przygody Shreka 10, uprzejmie podsuwam argument: W teatrze wszystko jest w 3D.”

Sylwia Hejno, Bajki z długimi uszami, „Kurier Lubelski”, 11-12-2010

„Passini zawsze bardzo dba o stronę wizualną swoich spektakli. Tutaj udało mu się za pomocą bardzo prostej scenografii, kamery na żywo, rzutnika i świateł stworzyć w Art Studio bajkowy las. Las, w którym zwierzęta świetnie się bawią. A widzowie razem z nimi. […] Bajka płynie gładko, historie przenikają się wzajemnie, bohaterowie szybko znajdują wspólny język i śpiewają (też dosłownie) na jedną melodię. […] Reżyser tchnął nowe życie w bajki Kozłowa. Zmusił widza do myślenia. Sprawił, że oglądający perypetie futrzaków dorośli, bawili się lepiej niż ich dzieci.

Dlaczego jednak warto zobaczyć Zwierzątka Passiniego, Agnieszka Mazuś, Dziennik Wschodni, 20-12-2010

Portal taniecPOLSKA.pl patronuje wydarzeniu.

Szczegółowe informacje: www.retroperspektywy.com

Program Festiwalu Retroperspektywy 2014

Program warsztatów w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2014

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close