Łódź/III Retroperspektywy 2014: Visjoner Teater (Norwegia) „Hedda Gabler”

Zdjęcie: Łódź/III Retroperspektywy 2014: Visjoner Teater (Norwegia) „Hedda Gabler”

Fot. Anders Lien

Wersja do druku

Udostępnij

Dramat Henryka Ibsena zostanie przeniesiony z tradycyjnej przestrzeni teatralnej do przestrzeni bardziej realistycznej, ulokowanej w jednym z drewnianych domów w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Widz zostanie zaproszony do pokoju gościnnego, by w sposób bezpośredni doświadczyć dramatu Ibsena rozgrywającego się wewnątrz domu Heddy Gabler. Poprzez eksperyment przeniesienia dramatu ze sceny w niecodzienną przestrzeń i bliskość, zarówno aktorzy jak i publiczność stoją przed wyzwaniem odczytania znanych tekstów Henryka Ibsena na nowo. Jak będziemy postrzegać Heddę Gabler znajdując się w domu z rodziną i będąc naocznymi świadkami katastrofy?

Z recenzji:

„To jest prawdopodobnie najbliższa wersja idealnej Heddy Gabler jaką kiedykolwiek zobaczymy.” („Kulturspeilet”)

„Z 40, 50 osobami na widowni mamy do czynienia z unikatową atmosferą. Henrik Ibsen został przeniesiony z teatru do prawdziwego pokoju. Daje to siłę i możliwość zrozumienia co dzieje się w prawdziwym dramacie Ibsena.” („Aftenposten”)

Streszczenie dramatu:

Hedda Gabler jest jedyną córką nieżyjącego generała Gablera. Poślubiła właśnie Jørgena Tesmana, wychowanego przez dwie ciotki absolwenta historii kultury, obecnie mającego nadzieję na objęcie posady uniwersyteckiej. Sztuka rozpoczyna się powrotem Heddy i Tensmana z sześciomiesięcznej podróży poślubnej, podczas której młody małżonek głównie czytał, pisał i zbierał rękopisy związane z tematem jego pracy naukowej o średniowiecznych gospodarstwach domowych, podczas gdy Hedda – jak zwierza się przyjacielowi domu, sędziemu Brackowi – nudziła się. Mimo braku poczucia bliskości, Hedda zachodzi w ciążę, co ukrywa przed otoczeniem. Po powrocie do domu Hedda wraca do uprawiania strzelectwa. Tensman natomiast otrzymuje zaskakującą informację, że ma rywala w walce o stanowisko na uczelni, a jest nim jeden z dawnych adoratorów Hedy, Eilert Løvborg. Løvborg jest utalentowanym naukowcem, znanym z zamiłowania do alkoholu i cyganerii. Ostatnimi czasy prowadzi jednak trzeźwe, mało towarzyskie życie z dala od miasta. Napisał dwie rozprawy naukowe we współpracy z Theą Elvsted, która z miłości do niego, porzuciła męża. Na początku sztuki Løvborg pojawia się z jednym z rękopisów. W ciągu zaledwie dwóch dni Hedda staje się osią licznych wydarzeń, których konsekwencje są dramatyczne. Namawia Løvborga, by wybrał się na „męski wieczór” u sędziego Bracka, gdzie Eilert upija się i gubi rękopis nowej książki, kończąc imprezę w swoim ulubionym domu uciech. Wracając rankiem do domu, Jørgen Tesman przypadkiem znajduje zgubiony rękopis. Przekazuje go w pośpiechu żonie, a sam pędzi, aby czuwać przy umierającej ciotce. Kiedy pojawia się Løvborg, który przyjeżdża, aby odebrać Theę, która czekała na niego całą noc, Hedda ukrywa rękopis. Thea i Løvborg kłócą się i rozstają w złości. Hedda podsuwa Løvborgowi jeden z pistoletów swego ojca, aby mógł “pięknie” zakończyć życie. Po jego wyjściu, spala rękopis. Przyjeżdża Brack, który informuje Heddę o tym, że Løvborg został zastrzelony w burdelu, i że wie, do kogo należał pistolet. Następnie powoli zaczyna wykorzystywać swoją wiedzę, aby szantażować Heddę i uczynić ją swoją kochanką. Thea i Tesman szybko się do siebie zbliżają, pracując nad rekonstrukcją rękopisu Løvborga na podstawie notatek Thei. Hedda uświadamia sobie, że Brack ma nad nią pełną kontrolę. W ostatniej scenie Hedda odbiera sobie życie, strzelając z pistoletu generała.

Reżyseria: Tonje Gotscalksen
Producent: Marianne Roland

Adaptacja tekstu: Juni Dahr, Tonje Gotscalksen
Obsada: Juni Dahr, Nina Woxholtt, Robert Skjćrstad, Hauk Heyerdahl, Lars Øyno

Data: 21 sierpnia, godz. 17:00, 22 sierpnia, godz.17:00

Miejsce: Skansen Centralnego Muzeum Włókiennictwa

Spektakl wspierają: Arts Council Norway, Norwegian Ministry of Foreign Affairs, Fund for Performing Artists oraz Visjoner Teater.

W spektaklu nastąpi wystrzał z pistoletu. Spektakl grany jest w języku norweskim. Widzowie otrzymają streszczenie sztuki.

Portal taniecPOLSKA.pl patronuje wydarzeniu.

Szczegółowe informacje: www.retroperspektywy.com

Program Festiwalu Retroperspektywy 2014

Program warsztatów w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2014

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Skansen - CMW, ul. Łódzka 4

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close