Łódź/III Retroperspektywy 2014: Wernisaż wystawy „Miasto w działaniu” – oficjalne otwarcie festiwalu

Zdjęcie: Łódź/III Retroperspektywy 2014: Wernisaż wystawy „Miasto w działaniu” – oficjalne otwarcie festiwalu

Fot. materiały Teatru CHOREA.

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Chorea zaprasza do Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki na oficjalne otwarcie III edycji festiwalu RETROperspektywy, w ramach którego odbędzie się wernisaż wystawy Miasto w działaniu. Kuratorami wystawy są: Dorota Porowska, Paweł Korbus, Zofia Dworakowska. Wystawa prezentuje dwa wątki działań w przestrzeni miejskiej, realizowane we współpracy z jej mieszkańcami. Jednym z nich są społeczne inicjatywy Stowarzyszenia Teatralnego Chorea: począwszy od pracy nad Oratorium Dance Project, a skończywszy na inicjatywach zebranych w ramach rocznego projektu „UWAGA człowiek! Napięcia miasta” (2013). Drugi wątek stanowią doświadczenia międzynarodowego projektu Ekspedycje, zorganizowanego we współpracy uniwersytetów, galerii i organizacji pozarządowych w Hiszpanii, Francji i Polsce (2013). Wystawa prezentuje różne przykłady miejskich interwencji zainicjowanych przez artystów, badaczy i pedagogów w Łodzi, Rennes, Tarragonie i Warszawie. Pokazuje odmienności i pokrewieństwa kontekstu społecznego oraz proponowanych metod pracy.

W działaniach Chorei na plan pierwszy wysuwa się ich charakter animacyjny. Jest to praca w tzw. środowiskach zaniedbanych: z dziećmi przy ul. Abramowskiego, z ośrodków wychowawczych, z bezdomnymi, z seniorami, z ludźmi niewidomymi. Za każdym razem wiąże się ona ze sztukami performatywnymi i ma za zadanie wtajemniczanie adeptów w materię działań artystycznych.

Projekt Ekspedycje zaplanowany został jako eksperyment na styku badań społecznych, sztuki oraz pedagogiki społecznej. Jego celem było odkrycie różnorodności kulturowej, form organizacji i wyobrażeń społeczności zamieszkujących dzielnice stereotypowo postrzegane jako zmarginalizowane. W ramach międzynarodowego zespołu badawczego współpracowali ze sobą m.in.: socjologowie, antropolożka, socjolingwistka, pedagodzy ulicy, dzieci, fotografowie, grafik, aktorka. Każdy członek zespołu w czasie badań prowadzonych w dwóch z trzech miast prowadził projekt, podczas którego wykorzystywał perspektywę i metody właściwe dla swojej dyscypliny. W wyniku tych prac powstała obszerna kolekcja: video, zdjęć, grafik, tekstów, projektów wizualnych i dźwiękowych, zapisów performensów oraz obiektów, które obrazują różne próby badania współczesnych miast.

Wystawa jest realizowana w ramach projektu „Miejskie ekspedycje” Fabryki Sztuki w Łodzi, dofinansowanego przez Urząd Miasta Łodzi.

Współpraca: Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ, Instytut Kultury Polskiej UW

Wstęp wolny!

Portal taniecPOLSKA.pl patronuje wydarzeniu.

Szczegółowe informacje: www.retroperspektywy.com

Program Festiwalu Retroperspektywy 2014

Program warsztatów w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2014

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 16:00

Łódź: Art_Inkubator, Fabryka Sztuki, ul. Księdza Biskupa Wincentego Tymienieckiego 3

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close