Łódź/Międzynarodowe warsztaty teatralne Teatru CHOREA: CIAŁO/RUCH/GŁOS – Aktor wielowymiarowy

Zdjęcie: Łódź/Międzynarodowe warsztaty teatralne Teatru CHOREA: CIAŁO/RUCH/GŁOS – Aktor wielowymiarowy

Fot.Luc Depreitere

Wersja do druku

Udostępnij

Termin warsztatów:

Warsztaty odbywać się będą codziennie od 19 do 24 listopada 2012, w godzinach: 10:00-18:00, z przerwą obiadową.

 

Grupa docelowa:

Warsztaty skierowane są do profesjonalnych aktorów, tancerzy i muzyków, a także amatorów pasjonujących się teatrem, muzyką i tańcem.

Warsztaty Teatru CHOREA to intensywny trening aktorski i szansa doświadczenia na własnym ciele bazowego zjawiska chorei – trójjedni, czyli połączenia ruchu, dźwięku i słowa w jedno pełne działanie.  W trakcie warsztatów z jednakową mocą koncentrujemy się na pracy z ciałem, głosem i rytmem oraz na poszukiwaniu możliwości używania przez aktora wszystkich tych form ekspresji jednocześnie. Staramy się uruchomić „organiczność” aktora na sposób zbliżony do tego jak definiował ją Grotowski.

Ideą warsztatów jest zaprezentowanie uczestnikom wszechstronnego treningu aktorskiego oraz sposobów pracy teatralnej, na podstawie bogatych doświadczeń Teatru CHOREA, służących rozwijaniu środków ekspresji aktorskiej poprzez ruch, śpiew, muzykę, rytm i umiejętność pracy w grupie.

Aktor zbiorowy to kluczowe pojęcie dla naszej metody pracy. Realizuje się ono w intensywnej pracy z partnerem i wielowątkowej pracy z grupą. Polirytmia i polifonia w działaniu indywidualnym i grupowym  tworzą podstawową tkankę struktury naszych spektakli i każdego naszego warsztatu. Budują energię i wieloznaczność przekazu, tworzą napięcie pomiędzy działającym i odbiorcą.

CHOREA w początkach swej pracy twórczej prowadziła intensywne badania nad źródłami tańca i muzyki. Wyniki swych poszukiwań konfrontuje obecnie z współczesnymi formami teatralnymi, tworząc dynamiczne nowatorskie spektakle, koncerty i akcje teatralne.

Program warsztatów CHOREI zakłada:

–        Warsztaty taneczno-ruchowe polegające na intensywnym treningu kondycyjnym z elementami akrobatyki i sztuk walki, opracowanym przez aktorów CHOREI, na który składają się podstawy pracy z partnerem i przestrzenią, wzajemna uważność, nauka asekuracji, zdobywanie świadomości własnego ciała i świadomości pracy w grupie.

–        Pracę z ciałem inspirowaną technikami teatru ruchu i tańca współczesnego, połączoną z intensywną pracą z rytmem i muzycznością.

–        Pracę nad dynamiką i ekspresją ruchu, koncentracją, umiejętnością improwizacji i zaangażowaniem w działanie sceniczne – zarówno indywidualne jak i zespołowe.

–        Naukę układów tanecznych inspirowanych ikonografią antyczną i ikonografią współczesnych mitów kulturowych. Budowanie nowych układów choreograficznych na strukturach ruchowych wypracowanych samodzielnie przez uczestników.

–        Warsztaty głosowe służące rozwijaniu naturalnych możliwości wokalnych uczestników, oparte na nauce swobodnego operowania głosem i poznawaniu nowoczesnych technik wokalnych.

–        Poznawanie podstawowych ćwiczeń i technik oddechowych, uruchamianie rezonatorów, pracę nad barwą głosu, fenomenami głosowymi i ozdobnikami.

–        Budowanie złożonych współbrzmień harmonicznych, pracę z półtonami, rozumienie wielogłosu, naukę pieśni polifonicznych z różnych tradycji w opracowaniach i aranżacjach muzyków CHOREI.

–        Warsztaty muzyczno-rytmiczne, które skupiają się na umiejętności wypracowywania pulsu grupy poprzez wprowadzanie złożonych ćwiczeń koordynacyjno-rytmicznych. Praca z rytmem opiera się na naszej metodzie realizowania tekstu i muzyki na scenie. Główny nacisk kładziemy na rytmy nieparzyste i nieregularne – bazowe dla realizacji tradycyjnych tekstów i muzyki. Dzięki pracy nad jednoczesnym używaniem głosu i zrytmizowanego gestu dążymy do uruchomienia muzyczności całego ciała.

W metodzie CHOREI, w trakcie pracy warsztatowej i edukacyjnej, zawsze obecne są dwa główne wyznaczniki jakości: intensywność i ryzyko – zarówno fizyczne jak i to wynikające z konieczności przełamania własnych ograniczeń. Nie chodzi nam o pokazywanie i uczenie technik, ale o uruchomienie kreatywności każdego z uczestników. Na początku za pomocą narzuconego rygoru i ścisłej dyscypliny przekazujemy narzędzia do obudzenia twórczej postawy. Potem dajemy uczestnikom szansę wykonania niemożliwego – przekroczenia własnych możliwości. Wystarczy być otwartym i czułym na efekt współdziałania całej grupy. W trakcie naszych warsztatów zawsze dążymy do stworzenia nowego, twórczego spotkania i kreatywnego, artystycznego wydarzenia.

Koszt warsztów:

250Є – zgłoszenia do 1 października

350Є – zgłoszenia od 1 października do 1 listopada

Koszt podróży, wyżywienia i noclegów uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.

Na miejscu oferujemy kawę, herbatę, wodę i przekąski.

Warsztaty będą odbywać się w języku angielskim.

Zapisy i zgłoszenia:

joannachmielecka@wp.pl

Do każdego zgłoszenia prosimy o załączenie CV. Na jego podstawie zdecydujemy o uczestnictwie w warsztatach.

Kontakt:

Teatr CHOREA

ul. Tymienieckiego 3

90-365 Łódź

Polska

tel: +48 506 103 207

www.chorea.com.pl

chorea@chorea.com.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

ŁÓDŹ: Teatr CHOREA, ul. Tymienieckiego 3,: 10:00-18:00, z przerwą obiadową.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close