Łódź/Międzynarodowy Festiwal Teatralny RETRO//PER//SPEKTYWY: Granhoj Dans (Dania) – „Men & Mahler”

Zdjęcie: Łódź/Międzynarodowy Festiwal Teatralny RETRO//PER//SPEKTYWY: Granhoj Dans (Dania) – „Men & Mahler”

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

 MEN&MAHLER to najnowasza produkcja GRANHOJ DANS (premiera: 8 czerwca .2012), wynik współpracy duńskiego teatru z międzynarodową siecią Development of New Art. Spektakl jest rozwinięciem innego projektu scenicznego GRANHOJ DANS 2men2mahler i podobnie jak tamten spektakl jest artystyczną eksploracją różnych aspektów męskiego świata. Co otrzymasz gdy połączysz piosenkarkę i ośmiu tancerzy z kilku krajów aby pracowali razem przez osiem tygodni codziennie dekonstruując efekty ich wcześniejszej pracy, a więc także ich całe taneczne i aktorskie doświadczenie? Jaki będzie ten wysiłek skontrastowany z muzyką Gustava Mahlera? Spektakl Men&Mahler jest próbą odpowiedzi na te pytania.

 

GRANHOJ DANS to słynna grupa taneczna z Aarhus w Danii, założona i prowadzony przez wybitnego choreografa Palle Granhøja. Przedstawienia teatru powstają w bliskiej współpracy choreografa z tancerzami oraz artystą wizualnym Per Victorem. Punktem wyjścia do wszystkich, realizowanych od ponad 20 lat przedsięwzięć grupy jest opracowana przez Granhøja „technika przekraczania przeszkód” („Obstruction”). W procesie kreacji zadaniem aktora-tancerza jest praca nad własną osobowością, przekraczanie własnych ograniczeń i wydobycie z tego, co wewnętrzne cech ogólnych, rzucających światło na ludzka egzystencję w ogóle. Dlatego też GRANHOJ DANS pokazuje na scenie nie tyle tancerzy i choreografię, co po prostu: mężczyzn i kobiety – szczerych, prawdziwych i kompletnych.

W artystycznym „granhøjańskim” wszechświecie wszystko jest możliwe i wszystko zaskakuje. Gdybyśmy chcieli porównać różne projekty GRANHØJ DANS  na przestrzeni lat, okazałoby się, że tym, co najbardziej je łączy, jest fakt, że… każdy z nich jest inny niż pozostałe. Wszystkie ich przedstawienia są efektem badania interakcji pomiędzy wybranym motywem lub tematem, a artystami uczestniczącymi w procesie twórczym. Definiuje to formę wyrazu, więc za każdym razem posługują się unikalnym dla danego dzieła językiem. Głównym narzędziem jest zawsze tzw. obstruction technique (technika blokowania), na której opiera się proces twórczy. To ona właśnie przyniosła Palle Granhøjowi i jego pracy międzynarodową sławę w świecie tańca. Obstruction technique zmienia działania i ruchy tancerzy poprzez blokowanie, utrudnianie ich, i odkrywa w ten sposób kolejne, coraz głębsze warstwy ich gry i osobowości, czyniąc człowieka centrum zainteresowania. Palle Granhøj stara się, aby jego występy nie polegały na pokazywaniu na scenie tancerzy i układów choreograficznych, a raczej prezentowały kobiety i mężczyzn jako jak najprawdziwsze, żywe i skomplikowane postaci ustanowione wobec zaskakującego świata.

Prawdziwą nicią łączącą projekty Granhøj Dans jest obrazowość ich języka scenicznego – opartego głównie na silnej obecności występujących – polegająca na tworzeniu zmysłowych krajobrazów, okraszona odrobiną bezpretensjonalności i humoru. Zespół Granhøj Dans jest znany na całym świecie z wyjątkowej symboliki, jaką prezentuje w swych oryginalnych projektach już od 20 lat.

Przedstawienie w reżyserii Palle Granhøj.
Wystepują: Bill Eldridge, László Fülöp, Áron Darabont Leon, Tomasz Ciesielski, Mikolaj Karczewski, Tomás Danielis, Aureliusz Rys, Petras Lisauskas i Dorte Petersen.
Asystent: Johan Ohlsson.
Muzyka: Gustav Mahler.
Oprawa wizualna: Per Victor
Koprodukcja: Development of New Art (DNA, sponsorowane przez Komisję Europejską), Bora Bora Aarhus i Dansescenen Copenhagen

Więcej na www.granhoj.dk.

Więcej informacji o festiwalu: http://www.retroperspektywy.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

ŁÓDŹ: Teatr Szwalnia, ul. Struga 90

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close