Łódź /ms2 Muzeum Sztuki/ „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy/O improwizacji tańca”: kino ms: Anna Halprin „Powracając do domu” i Borys/Zimpel/Calińska „Unisono”

Zdjęcie: Łódź /ms2 Muzeum Sztuki/ „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy/O improwizacji tańca”: kino ms: Anna Halprin „Powracając do domu” i Borys/Zimpel/Calińska „Unisono”

Anna Halprin, Powracając do domu 2003, kadr z filmu

Wersja do druku

Udostępnij

Anna Halprin jest niewątpliwą pionierką tańca współczesnego. W latach 1955 – 1965  prowadziła cykl warsztatów dla tancerzy (Dancers Workshops) w San Francisco, w których uczestnictwo okazał się przełomowym dla takich tancerzy/choreografów, jak Simone Forti, Trisha Brown czy Yvonne Rainer. Halprin oparła się na eksperymencie i wspólnym poszukiwaniu, zamiast na standardowej relacji uczeń-nauczyciel. Wspólnie badano anatomie jako podstawę ruchu, improwizację budującą doświadczenie, znoszono granicę między dyscyplinami włączając w sytuacje ruchowe malarzy, rzeźbiarzy, muzyków. W  1978 roku Halprin założyła Instytutu Tamalpa http://www.tamalpa.org/, który stał się instytucjonalną bazą jej edukacyjnych i artystycznych działań. W roku 1981 rozpoczęła pracę nad projektem poszukiwania ciągle żywych mitów i rytuałów poprzez taniec w relacji z otoczeniem. Film Powracając do domu to pokłosie tych poszukiwań.

Anna Halprin Powracając do domu (2003) 45 min.

Reżyseria, zdjęcia, montaż: Andy Abraham Wilson

Charakteryzacja: Eeo Stubblefield

Muzyka: Fred Frith

Tego dnia pokazany zostanie również film Unisono z udziałem Aleksandry Borys oraz Marysi Zimpel autorstwa Justyny Calińskiej zapowiadający UNISONO re//mix Anna Halprin (produkcja: komuna // warszawa) – 3 sierpnia o godz. 19 w Sali wystawy czasowych ms2. Bada on idee Anny Halprin – sposobów harmonijnego funkcjonowania ciała tancerza w przestrzeni otwartej, poza studiem i sceną.

Więcej informacji na temat wydarzeń w ramach wystawy na bieżąco na stronie Muzeum Sztuki w Łodzi:

http://msl.org.pl/pl/wydarzenia/przyjdzcie-pokazemy-wam-co-robimy-o-improwizacji-t/

 

Pełen program wydarzeń w ramach wystawy do pobrania: http://msl.org.pl/static/upload/improwizacja-wydarzenia.pdf

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

ŁÓDŹ: ms2, ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close