Dwa dni po prelekcji i występach japońskiego zespołu Gekidan Kataisha w Warszawie podczas XIX Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji „Rozdroże” (23-24 października), Teatr Chorea zaprasza do łódzkiej Fabryki Sztuki na warsztaty, które poprowadzi na grupa teatralna. Gekidan Kaitaisha istnieje od 1985 roku i specjalizuje się w teatrze fizycznym. Konstruuje swoje przedstawienia z tańca, sztuk wizualnych, muzyki tworząc teatr ponad barierami językowymi, zaangażowany społecznie.
stniejąca od 1985 roku Gekidan Kaitaisha jest grupą teatralną specjalizującą się w teatrze fizycznym. Konstruuje swoje przedstawienia z tańca, sztuk wizualnych, muzyki tworząc teatr ponad barierami językowymi, zaangażowany społecznie. Punktem wyjścia w ich pracy są ograniczenia w ciele i umyśle ludzkim będące efektem ucisku polityki światowej. Gekidan Kaitaisha zdobył międzynarodową reputację występując w wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych.
Od Apollon / Dionizos do Bios / Zoe – wypchane ciało lub aktualność tańca: 25-26 października
Warsztat technik ruchowych, poszukiwanie autentycznego języka ciała iistoty fizycznej obecności performera. Wschodnie izachodnie techniki pracy zciałem inspirowane butoh, pracą z oddechem, ruchem, z przepływem energii.
Shinjin Shimizu, reżyser, dyrektor Gekidan Kaitaisha o jednej z metod pracy warsztatowej:
„Tatumi Hijikata, twórca i guru tańca butoh, kiedyś tak oto określił ciało: jest ono według niego wypchane, tak jak wypchane ciało zwierzęce. W mojej interpretacji istota wypchanego ciała tkwi w rzeczy następującej. Gdy jesteśmy obserwowani, gdy osoba obca patrzy nam prosto w oczy, zwykle odwzajemniamy spojrzenie. Wypchane ciało jest zaprzeczeniem takiej sytuacji. Nie odwzajemniamy spojrzenia, tworzymy jego odbity obraz. Tak, jakby wszystko na powierzchni oka było tylko lustrzanym odbiciem. Można powiedzieć, że chodzi o traktowanie ciała tak, jakby było ekranem. Mamy tu do czynienia z ciałem wystawionym na absolutną bierność lub ze stanem, który wolno by nam określać terminem Zoe (byt biologiczny)…”
25 – 26 października,
godz. 17.00 – 21.30,
Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3
cena: 80zł
Ilość miejsc ograniczona
Zapisy:
Małgorzata Lipczyńska
tel. 691 033 544
margorzata.ewa@gmail.com