Lódź: Performans Ewy Dziarnowskiej w ramach wystawy „Zwichnięty czas” w Muzeum Sztuki

Zdjęcie: Lódź: Performans Ewy Dziarnowskiej w ramach wystawy „Zwichnięty czas” w Muzeum Sztuki

Ewa Dziarnowska. Fot. Spyros Rennt

Muzeum Sztuki w Łodzi (ms1) zaprasza na performans Ewy Dziarnowskiej, który trzykrotnie  odbędzie się w ramach wystawy Zwichnięty czas. Kuratorką wystawy jest Katarzyna Słoboda.

Wersja do druku

Udostępnij

W swoim performansie Ewa Dziarnowska czerpie z kilkuletniego doświadczenia improwizacji solowej i praktyki studyjnej. Jej surowe, impulsywne, ostre, czasem nieuchwytne ruchy i gesty są uzewnętrznieniem/ unaocznieniem sposobu, w jaki działa percepcja tancerki.

W tej pracy, przy pomocy różnorodnych narzędzi choreograficznych i ruchowych, artystka otwiera przestrzeń, w której aktywnie stara się podążać za intuicją: „let yourself do”. Jest to poszukiwanie doświadczenia ruchowego i performatywnego wynikającego stricte z potrzeb cielesnych i estetycznych, z działania „tu i teraz”. Zastosowanie bardzo luźnej partytury ruchowej jest próbą wychodzenia poza granice tego, co dyktowałaby tradycyjnie rozumiana dramaturgia: narracyjności, rozumienia lingwistycznego, konstruowania spójnej treści. W ich miejsce, Dziarnowska wytwarza pole do obserwacji nielinearnych procesów, którym podporządkowana jest pamięć, przepływ afektu, instynkt, pragnienie.

Performans: Ewa Dziarnowska
Dźwięk: Joel Cotterell

Praca zrealizowana dzięki wsparciu Marie DuPasquier / Display Berlin dla Berlin Art Week
Podziękowania dla Anne Fischer, Netzwerk Projekträume Berlin, Kunstpunkt Berlin
Zdjęcia: Spyros Rennt

Ewa Dziarnowska (1991, Polska, mieszka i pracuje w Berlinie) jest absolwentką Salzburg Experimental Academy of Dance i HZT Berlin (BA Dance, Context, Choreography) oraz stypendystką danceWEB 2015. Jej własne prace to: #danceporn (2019), pearls before swine (2018), GOO (2018), form that accommodates mess (2017). Jako performerka współpracowała m. in. z Simone Forti , Doris Uhlich, Tino Sehgalem, Alexem Baczyńskim-Jenkinsem, Isabelle Schad, Alice Chauchat, Sheeną McGrandles, Michelem Rizzo i Ofelią Jarl Ortegą.

www.ewadziarnowska.pl
https://4677684728466.com

***

Zwichnięty czas to czas, który wypadł z dobrze znanych nam ram, wymykający się normom i linearnemu myśleniu. Wymiar, w którym mieszają się relacje między przeszłością, przyszłością i teraźniejszością, a także tym, co prywatne i współdzielone. Wystawa proponuje refleksję nad upływem czasu i sposobami jego doświadczania, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym.

Norma, w centrum której znajduje się człowiek i do której jesteśmy przyzwyczajeni, nie działa, zawodzi nas. Nasz tryb życia nie sprawdza się, a jego konsekwencje odczuwamy nie tylko my, ale również inne gatunki i cały ekosystem. Intensywne eksploatowanie zasobów naturalnych doprowadziło do katastrofy ekologicznej. Stajemy przed koniecznością zmiany perspektywy i przemyślenia naszego miejsca na planecie.

Więcej: https://msl.org.pl/zwichniety-czas/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 15:00

Łódź: Muzeum Sztuki w Łodzi (ms1), . ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43

godz. 16:00

Łódź: Muzeum Sztuki w Łodzi (ms1), . ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43

godz. 17:00

Łódź: Muzeum Sztuki w Łodzi (ms1), . ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close