Łódź/„Pograjka Łódzka”: „Pograjka 1: Garnitury z kujawiaka”

Zdjęcie: Łódź/„Pograjka Łódzka”: „Pograjka 1: Garnitury z kujawiaka”

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Pograjka Łódzka to projekt edukacyjno-artystyczny poświęcony promocji kultury ludowej w  postaci cyklu intensywnych spotkań (warsztatów, wykładów, pokazów filmów, koncertów i potańcówek z muzyką na żywo). Atrakcyjna oferta warsztatowa poświęcona polskiej sztuce tradycyjnej oraz żywiołowe zabawy taneczne, w której biorą udział muzycy ludowi tworzą platformę do autentycznego spotkania międzypokoleniowego i nawiązania dialogu między poszukującymi młodymi ludźmi a doświadczonymi artystami.

 

POGRAJKA 1: GARNITURY Z KUJAWIAKA


GARNITURY Z KUJAWIAKA – warsztaty taneczne, wykład o tańcu z prezentacją nagrań terenowych
prowadzenie: Piotr Zgorzelski
do tańca zagra: Sławomir Czekalski z Kapeli Dobrzeliniacy

Na dawnej wiejskiej zabawie cykl tańców granych po kolei, bez przystanku nazywany był często „kompletem” lub „garniturem”. Tym razem proponujemy Wam przymiarkę GARNITURU Z KUJAWIAKA. Kujawiakiem nazywany był set następujących bezpośrednio po sobie, w coraz szybszym tempie, tańców w rytmie mazurkowym: chodzony – kujawiak – mazurek – oberek. Tańce te przenikały niemal niepostrzeżenie jeden w drugi poprzedzone jedynie okrzykiem, improwizowaną przyśpiewką czy zmianą kierunku na „ksebkę” lub na „odsibkę”. Zatem celem naszego spotkania będzie nauka i opanowanie w stopniu podstawowym tańców o rytmach mazurkowych i elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym (przynajmniej w dwóch kierunkach, jeśli się uda to i w czterech), improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników. Na warsztatach poznamy kroki oraz proste zasady obowiązujące w tych tańcach, które pozwalają tancerzowi na spontaniczność i improwizację, a wszystko to przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych.

Piotr Zgorzelski- z wykształcenia etnolog i antropolog kultury, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, tancerz, wodzirej weselny, muzyk. Od kilkunastu lat interesuje się muzyka tradycyjną (przed rokiem 1993 grywał głównie muzykę andyjską i folkowe remiksy m.in. w kapeli Yeyante). Jest współzałożycielem stowarzyszenia Dom Tańca (1994) i jego prezesem w latach 1997-2001. Inicjator i organizator wielu autorskich projektów edukacyjno-kulturalnych, warsztatów
tanecznych, koncertów, potańcówek, etnomuzykologicznych obozów letnich m.in. „Warsztaty tańców z Polski nizinnej”, „Korzenie – tradycje muzyczno-taneczne naszych dziadów”, „Tabor Domu Tańca” w Chlewiskach, „Korzenie – rzuć blagę i chodź potańczyć tango na Pragę”. Od blisko 10 lat prowadzi autorskie warsztaty tańców tradycyjnych z Polski Nizinnej, a od roku 2005 także tańców miejskich. Od 2001 roku prowadzi coroczne polskie warsztaty taneczne podczas Le Grand Bal de l`Europe w Gennetines (Francja).

Na potańcówce zagra Kapela Dobrzeliniacy oraz Kapela Gęsty Kożuch Kurzu. Potańcówka odbędzie się w Teatrze Szwalnia, ul. Struga 90.

Kapela Dobrzeliniacy (region łęczycko-kutnowski), istnieje od ponad 30 lat. Obecny skład to: Sławomir Czekalski – harmonia polska trzyrzędowa
Zenon Idzikowski – skrzypce, Franciszek Kowalski – bęben, Kapela gra oberki, kujony, kujawiaki, polki, marsze w manierze pomiędzy szybszymi melodiami łowickimi, a bardziej już rozciągniętymi i śpiewnymi kujawiakami spod Sannik i Płocka. Kapela wielokrotnie występowała i nagradzana była w dorocznych Przeglądach Kapel (Bedlnie, Łodzi, Przytocznej, Płocku, Sieradzu, Stoczku Łukowskim, Żychlinie). Zajęła I miejsce w kategorii kapel na Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2003). Jest laureatem ogólnopolskiej Nagrody Kolberga za zasługi dla kultury ludowej (2005). Swoim występem uświetniała Dożynki Centralne w Spale oraz w Piotrkowie Trybunalskim. Na koncie ma nagrania dla Polskiego Radia.

Kapela Gęsty Kożuch Kurzu: Jesteśmy wolnymi elektronami, każdy z nas jest z innego środowiska, ma inne doświadczenia, na co dzień słucha innej muzyki. Wspólną przestrzenią dla naszego spotkania staje się żywa i dzika wiejska muzyka, przy której iskry się sypią, która nas cieszy, tak jak współobecność, zabawa i muzykowanie. Spotkaliśmy się (nie)przypadkiem, mieszkamy w obrębie aglomeracji łódzkiej i to stało się głównym impulsem do założenia kapeli. Obecnie interesujemy się muzyką okołołódzką, w szczególności: łęczycką, łowicką i sieradzką, rawską. Naszymi mistrzami są: Tadeusz Kubiak,  Czesław Skrzydłowski oraz nieżyjący już Stanisław Klejnas. Organizujemy również warsztaty taneczne, których efektem jest projekt „Pograjka Łódzka”.

Skład kapeli: Maria Stępień- skrzypce, Joanna Garncarczyk – śpiew, basy, Przemysław Bogusławski – bębenek, baraban, Marcin Lorenc – skrzypce

Miejsce:

warsztaty i wykład: Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
potańcówka: Teatr Szwalnia, ul Struga 90

Data i godzina:

12.04- piątek: godz.: 18.00 – 21.00: warsztaty i wykład- prowadzenie: Piotr Zgorzelski

13.04- sobota: godz.: 11.00- 14.00, 15.00-18.00- warsztaty- prowadzenie: Piotr Zgorzelski

godz. 20.00- potańcówka w Teatrze Szwalnia

Wstęp: wolny

Ilość miejsc ograniczona. Zapisy/ informacje: warsztaty@fabrykasztuki.org

Wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu „Pograjka Łódzka”. Projekt zrealizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

ŁÓDŹ: warsztaty i wykład: Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3. Potańcówka: Teatr Szwalnia, ul Struga 90.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close