Łódź/Poznawanie tańczącego słonia: „Daleko” – chor. Tomasz Ciesielski

Zdjęcie: Łódź/Poznawanie tańczącego słonia: „Daleko” – chor. Tomasz Ciesielski

„Daleko” – reż. Tomasz Ciesielski

Film pt. Daleko to obraz spotkania kilku osób z samotnością, z doświadczeniem odcięcia od świata przez czyjeś decyzje, własny błędy lub przymus pandemii. Dla każdego układa się to inaczej, ale wszystkich łączy dotkliwy brak bliskości drugiego człowieka. Pierwotną inspiracją dla filmu były konteksty historyczne łączące Łódź i Los Angeles, w tym przede wszystkim życie Artura Rubinsteina. Pianisty, który uciekał z ukochanej ojczyzny, wkraczając w świat Polonii w USA. Ostatecznie sam proces twórczy stał się motywem filmu poprzez ukazywanie warunków pracy na dystans, w jakich zmuszeni jesteśmy funkcjonować w czasie pandemii. Początkowo zaplanowana była wspólna praca na jednej sali prób. Bezpośredni kontakt oraz rozmowy w cztery oczy – na żywo, w realu. Pandemia pokrzyżowała te plany, więc relacje pomiędzy Łodzią i Los Angeles twórcy budowali dzięki nowym technologiom i komunikatorom internetowym.

Wersja do druku

Udostępnij

Film jest świadectwem tęsknoty za normalnością. W przypadku Rubinsteina – tęsknotą  za bezpiecznymi podróżami do Polski, która motywowała kompozytora do twórczości, czego wyrazem były liczne koncerty charytatywne na rzecz wsparcia Polaków w czasie wojny. W przypadku współczesnych artystów – za możliwością nieskrępowanych relacji twórczych. Obie te sytuacje łączy konieczność stawienia czoła nowym wyzwaniom codzienności oraz odejście od strefy własnego komfortu, do której się przywykło.

Studenci i absolwenci kierunków tanecznych Akademii Muzycznej i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi stworzyli film taneczny wraz ze studentami i absolwentami Sharon Disney Lund School of Dance w CalArts w California Institute of the Arts w Los Angeles. Spotykali się on-line na wirtualnych warsztatach i rezydencji twórczej.

Premiera filmu odbywa się na dwóch krańcach świata – w Łodzi we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim jako część program Poznawanie tańczącego słonia. Współczesne badania performatywne  oraz w ramach Los Angeles Dance Festival w USA. Projekcja zaplanowana jest on-line i na żywo.

Choreografia w ścisłej współpracy z tancerzami: Tomasz Ciesielski
Reżysera i montaż: Paweł Szymkowiak
Muzyka: Kuba Pałys
Kostiumy: Nikola Fedak
Taniec: Christina Carlos, Kearian Giertz, Natalia Kladziwa, Katarzyna Leszek, Iryna Polishchuk, Tomasz Ryś, Selma Stocker

Dofinansowano z budżetu Miasta Łodzi. Projekt jest realizowany we współpracy z Sharon Disney Lund School of Dance w CalArts, Los Angeles.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Łódź: Uniwersytet Łódzki, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close