Łódź/Scena ruchu II: Crearte3 (Meksyk) i Unfinished Company (Polska) „Szept w moim oku /Whisper in my Eye” – chor. Małgorzata Haduch

Zdjęcie: Łódź/Scena ruchu II: Crearte3 (Meksyk) i Unfinished Company (Polska) „Szept w moim oku /Whisper in my Eye” – chor. Małgorzata Haduch

Fot. Joaquin Loustaunau.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach II Sceny Ruchu, wieczorów z teatrem tańca projektu partnerskiego KIJO i AOIA (Akademickiego Centrum Inicjatyw Artystycznych) odbędzie się prezentacja spektaklu Małgorzata Haduch Szept w moim oku /Whisper in my Eye.prezentacja spektaklu Crearte3 (Meksyk) i Unfinished Company (Polska) Szept w moim oku /Whisper in my Eye w choreografii Małgorzaty Haduch.

Projekt powstał w wyniku rezydencji artystycznej w Centro de Las Artes w San Luis Potosi w Meksyku, przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza/Culture.pl. W 2015 roku polska artystka pracowała z profesjonalnymi tancerzamiz Queretaro, Jalisco, Pachuca i San Luis Potosi. Tematem spektaklu jest poszukiwanie narzędzi choreograficznych, które pozwolą przenieść doświadczenie tańca z tego, co się widzi, na to, jak taniec może być odbierany za pomocą zmysłu słuchu. Jednak zamiast dźwięku, w centrum uwagi tej choreografii jest cisza, a ruch rodzi się z dwóch form muzycznych – szeptu i hałasu. Głos jest jedyną ścieżką dźwiękową spektaklu, a elementy kultury polskiej i meksykańskiej łączą się ze sobą w zaskakujący i nieco romantyczny sposób. W kompozycji tanecznej grupa wykorzystuje także metody tworzenia ruchu rozwinięte i zebrane przez Małgorzatę Haduch w czasie serii występów Free The Dance. Powstawani spektaklu towarzyszyła osobista historia choreografki, która swoje dzieciństwo spędziła w Meksyku.

Szept w moim oku jest pierwszym projektem, który połączył życie zawodowe i zainteresowania artystyczne Małgorzaty Haduch ze wspomnieniami artystki z meksykańskiego okresu życia. Dlatego w warstwie choreograficznej przedstawienie czerpie zarówno z tradycji meksykańskich tańców folklorystycznych, jak i z czułych polskich piosenek.

Whisper in my Eye/Szept w moim oku to projekt zrealizowany w Meksyku i pod honorowym patronatem Ambasady Meksyku w Polsce.

Choreografia i koncepcja: Małgorzata Haduch
Występują: Jesús Eduardo Rocha Montes, Mariana Vázquez Omaña, Edna Rodríguez López, Joel Olvera López, Casandra Espinosa Reyes, Rafael Becerra (Creart3/ Meksyk)
Partnerzy: Centro de Las Artes de San Luis Potosi Danza
Produkcja:  Irais Verastegui

Tour po Polsce spektaklu Whisper in my Eye: Łódź (20 maja, Scena Ruchu); Kraków (22 maja, Scena Tańca Współczesnego) Warszawa (24 maja, Scena Tańca Studio), Wrocław (27 maja, Laboratorium Ruchu ESK 2016 – Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange).

Obejrzyj:

Trailer spektaklu

 

Ambasada Meksyku w Polsce logo (miniaturka)

***

Scena Ruchu – regularny, comiesięczny cykl spotkań z teatrem tańca. Celem jest zbudowanie sceny dla teatrów tańca oraz projektów performatywnych, wykorzystujących ruch jako środek przekazu. Ideą jest zaangażowanie możliwie jak najszerszego środowiska (od znanych już artystów zawodowych do obiecujących młodych choreografów, tancerzy) do prezentowania repertuaru, oraz stwarzanie możliwości prezentacji, dla zaproszonych gości.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Łódź: AOIA (Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych), ul. Zachodnia 54/56.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close