Łódź/Sellinarium: „Dawno, dawno temu…” – spotkanie z prof. Elżbietą Nowicką

Zdjęcie: Łódź/Sellinarium: „Dawno, dawno temu…” – spotkanie z prof. Elżbietą Nowicką

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach cyklu Sellinarium Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na spotkanie Dawno, dawno temu... z prof. Elżbietą Nowicką na temat baśni, mitów i legend. Pani profesor zaprosi widzów w podróż po świecie starożytnych legend, tajemniczych opowieści i dziecięcych bajek, tworzących bogatą literaturę operową i baletową, będąc nierzadko podstawą repertuarową wielu teatrów muzycznych. Spotkanie poprowadzi Michał J. Stankiewicz.

Ezop, Perrault, Andersen, bracia Grimm, E.T.A. Hoffmann, Puszkin – choć sami dobrze znani, nie od razu są łączeni z wybitnymi kompozycjami powstałymi na podstawie ich tekstów literackich. Niejednokrotnie ich klechdy, legendy, baśnie, mity czy opowiadania fantastyczne stawały się kanwą dla oper i baletów, dając możliwości interpretacyjne literackim pierwowzorom. Po tematy fantastyczne sięgali kompozytorzy wszystkich epok, od baroku po współczesność – Henry Purcell, Gioacchino Rossini, Piotr Czajkowski, Nikolai Rimski-Korsakow, Engelbert Humperdinck, Richard Wagner, Maurice Ravel, Bela Bartók, Sergiusz Prokofiew, Xavier Montsalvatge, Ludomir Różycki, którzy w swoich muzycznych opracowaniach tematu nadawali nowy wymiar dramaturgiczny, emocjonalny i jakościowy.

Prof. Elżbieta Nowicka – historyk literatury w Zakładzie Literatury Romantyzmu UAM w Poznaniu, stale współpracuje z Katedrą Dramatu, Teatru i Widowisk oraz Katedrą Muzykologii UAM. Prowadzi zajęcia dla studentów filologii polskiej, wiedzy o teatrze oraz dla słuchaczy międzywydziałowej specjalności operologicznej. Od 2011 roku jest dyrektorką Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym UAM. Od 2011 organizuje cykliczne seminaria poświęcone librettu operowemu. Prowadzi badania nad literaturą, dramatem i teatrem XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem opery. Jest autorką licznych artykułów, redakcji i książek poświęconych zagadnieniom muzycznym i operowym.

***

 

SELLINARIUM, czyli nowy projekt edukacyjno-kulturalny Teatru Wielkiego w Łodzi skierowany przede wszystkim do starszych miłośników sztuki operowej: seniorów, dorosłych i młodzieży akademickiej i ponadgimnazjalnej, obejmuje seminaria i wykłady poświęcone literaturze, malarstwu, architekturze i wielu innym przejawom kultury, ale także przyrodzie, polityce czy kulinariom – zawsze jednak w powiązaniu z muzyką i teatrem operowym. Mocnym punktem spotkań są zapraszani goście, specjaliści w swoich dziedzinach.

Bilety: 15 zł

do nabycia: na stronie: http://www.operalodz.com/ lub www.bilety24.pl

dzięki aplikacjom mobilnym do pobrania ze strony www.operalodz.com

w kasie Teatru – tel. 42 633 77 77.

 

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 12:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close