Łódź/Sympozjum „Laboratory of Dance/Dance as a Vantage point”: Tomasz Ciesielski „Odyseja”

Zdjęcie: Łódź/Sympozjum „Laboratory of Dance/Dance as a Vantage point”: Tomasz Ciesielski „Odyseja”

materiały nadesłane przez organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Choć współczesny świat stoi dla nas otworem, coraz rzadziej wyruszamy w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to, co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia – swojej Itaki. 

Projekt Odyseja to nie tylko przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza. To także artystyczna droga od mitologicznego chaosu do poezji kosmosu Kubricka. Spojrzenie w świat, który „wyszedł z formy”, rozbudzając w Hamlecie konieczność jego naprawy.

Zapraszamy widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy. Na dworcu kolejowym – pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów – będziemy wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed wyjazdem, w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania – rytualnej „śmierci do nowego życia”. Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp homo viator – człowieka w drodze, jest aktualny dla współczesnego Europejczyka.

Choreografia: Tomasz Ciesielski w ścisłej współpracy z tancerzami

Taniec: Natalia ‘Sarna’ Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz

Muzyka: Sean Palmer, Kuba Pałys

Kostiumy: Damian Kretschmer

Produkcja: Joanna Stasina

Rejestracja widzów do 18 września na adres: odyseja@tomekciesielski.pl

Wypożyczenie odbiorników na 30 minut przed rozpoczęciem spektaklu na antresoli we wschodniej części Dworca Łódź Fabryczna.

Projekt Odyseja jest kolejną częścią programu Międzynarodowego Sympozjum Laboratory of Dance/Dance as a Vantage point, a zarazem jedynym tegorocznym wydarzeniem realizowanym na żywo. Jest on jednocześnie propozycją artystyczną, jak i prezentacją wyników badań – researchu – obejmującego zagadnienia obecności i uczestnictwa w spektaklu tańca.

Lab of Dance ma na celu zbudowanie platformy wymiany obejmującej współczesne strategie badawcze stosowane w badaniach nad tańcem. To m.in. rozwijające się praktyki tzw. artistic research, a także zdyscyplinowane narzędziowo metodologie kognitywistyczne. Jedne i drugie żywo wykorzystują różnorodne konteksty teoretyczne i filozoficzne. Na takim gruncie zaproszeni goście i uczestnicy sympozjum będą mieli okazję wspólnie omówić trudności metodologiczne i wyzwania interdyscyplinarnych badań tańca oraz korzyści, jakie może przynieść ich przezwyciężenie. Jednocześnie dostrzegamy ekspansję tańca i powiązanych terminów do innych gałęzi wiedzy, gdzie pojawia się on jako preferowany materiał badawczy, ale także jako źródło funkcjonalnych pojęć i metafor. Organizatorzy sympozjum zapraszają więc badaczy, filozofów i praktyków do wspólnego badania powiększającej się przestrzeni „laboratorium tańca”.

Regulamin uczestnictwa w wydarzeniu:

1. Wydarzenie jest bezpłatne

2. Obowiązują zapisy do 18 września na adres: odyseja@tomekciesielski.pl

3. Limit widzów: 40 osób

4. Każdy zarejestrowany uczestnik wydarzenia powinien posiadać własny zestaw słuchawkowy z wejściem mini jack. W przypadku braku własnych słuchawek organizator zapewni zestawy dodatkowe z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w okresie pandemii.

5. Zasady, o których przestrzeganie dla wspólnego bezpieczeństwa proszeni są uczestnicy:

Jeśli masz gorączkę, objawy przeziębienia lub zakażenia Covid-19, nie przychodź na spektakl, zostań w domu.

– Przed rozpoczęciem spektaklu wypełnij dostępne na miejscu oświadczenie o stanie zdrowia.

– Umyj i zdezynfekuj ręce po przyjściu na spektakl, przed odbiorem zestawu słuchawkowego.

– Podczas spektaklu należy mieć zakryte nos i usta.

– Organizator ma prawo odmówić udziału w spektaklu osobom z gorączka, objawami przeziębienia, lub zakażenia Covid-19, osobom które nie wypełnią oświadczenia o stanie zdrowia oraz osobom bez maseczek ochronnych.

***

Współorganizatorzy: Instytut Muzyki i Tańca, Uniwersytet Łódzki, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Polskie Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych

Patroni medialni: e-teatr, Avant lab of dance

Premiera spektaklu odbywa się w ramach międzynarodowego Sympozjum Laboratory of Dance/Dance as a Vantage Point

Sympozjum i spektakl Odyseja jest współfinansowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Katedrę Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego.

Organizatorzy dziękują PKP Polskim Liniom Kolejowym za zgodę na realizację wydarzenia na terenie Dworca Fabrycznego.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:45

Łódź: Dworzec kolejowy Łódź Fabryczna – część wschodnia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close