Łódź: Teatr Amareya/Katarzyna Pastuszak i Joanna Duda „2”

Zdjęcie: Łódź: Teatr Amareya/Katarzyna Pastuszak i Joanna Duda „2”

Fot. Paweł Wyszomirski

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl 2 autorstwa Katarzyny Pastuszak to rzecz o dialogu, o stawaniu się innym wobec innego, o byciu pomiędzy jednym i drugim, byciu jednocześnie jednym i drugim. Performans 2 realizowany jest w ramach 10-lecia Teatru Amareya i stanowi część autorskiego projektu Katarzyny Pastuszak 33_33_33, który obejmuje 33 performanse i akcje artystyczne zaplanowane na 365 dni – od urodzin do urodzin artystki, tj. od 16 sierpnia 2013 do 16 sierpnia 2014. Projekt opiera się na dialogach z artystami, z którymi Pastuszak dotąd nie miała okazji współpracować i artystami, którzy towarzyszą jej od lat i z którymi stworzyła rodzaj dialektu ruchowego. Tym razem spektakl zostanie pokazany w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.

Projekt 33_33_33 jest o powrotach, zwrotach, o zapętlonej nielinearności czasu i jego paradoksalnej regularności, o tym co zapisane na skórze, która dzień po dniu rodzi się i umiera. Projekt o pamiętaniu i zapominaniu. Projekt 33_33_33 został zainicjowany 16 sierpnia 2013, czyli w dzień 33 urodzin Pastuszak. Tego dnia Pastuszak odbyła kilkugodzinny spacer performatywny (akcja 33_33_01), podczas którego wykonała między innymi 33 tańce dla 33 przypadkowo spotkanych osób. Spacer miał otwartą strukturę, proces chodzenia, przemieszczania się oraz spontanicznego wchodzenia w interakcję z otoczeniem potraktowany został jako eksperyment w stawaniu się. Spacer rozpoczął się o godzinie 6:50 rano w Szpitalu na Klinicznej w Gdańsku, gdzie Pastuszak się urodziła:

 

Mam 33 lata, urodziłam się 16 sierpnia 1980 roku w szpitalu na Klinicznej w Gdańsku. Strajki. Tata na uczelni, mama na porodówce. Upał, hałas, chaos. Wychodzisz na świat poprzez ból swój i czyjś, przez szczelinę bólu powoli się przeciskasz. A potem? Po trzydziestce łapiesz czysty łyk powietrza i zaczynasz rozumieć. Rozumieć coś. Dzisiaj są moje urodziny i chcę opowiedzieć ci kilka moich historii. Dzisiaj są moje urodziny i chcę posłuchać twoich historii.

 

Katarzyna Pastuszak_Joanna Duda | duet improwizowany

Premiera: 25 października 2013, Klub Żak, Gdańsk

Muzyka na żywo: Joanna Duda

Koncept, wykonanie, video: Katarzyna Pastuszak

Montaż video: Aleksander Zieleń

Konsultacje: Agnieszka Kamińska, Aleksandra Śliwińska

Produkcja: Klub Winda GAK

Współpraca: Klub Żak

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Łódź: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close