Łódź: Teatr Nowszy „Frankenstein” – chor. Tomasz Ciesielski

Zdjęcie: Łódź: Teatr Nowszy „Frankenstein” – chor. Tomasz Ciesielski

Teatr Nowszy „Frankenstein” – chor. Tomasz Ciesielski. Materiały własne organizatora

Teatr Nowszy zaprasza na spektakle Frankenstein w choreografii Tomasza Ciesielskiego w Łodzi. Wstęp wolny.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu Frankenstein:

Potwór z powieści Mary Shelley nie ma imienia. Jednak w kolejnych interpretacjach tekstu dostaje on imię swojego stwórcy – nieprzypadkowo. W Wiktorze Frankensteinie i jego dziele łatwo zobaczyć dwie twarze tej samej osoby, której tożsamość rozpada się. To, co dla młodego, ambitnego naukowca jest drugorzędne – miłość, przyjemność, szacunek drugiego człowieka i codzienność życia, pozostaje jego ukrytym pragnieniem. Uosabia je natomiast istota, którą tworzy. Ten rozdźwięk pogłębiają oczekiwania otoczenia, z którymi oboje się zderzają. Z czasem nie wiadomo już, co w ich działaniach wynika z własnych decyzji, a co z presji otoczenia. Wydaje się, że Shelley – córka feministycznej intelektualistki i niezwykle twórcza nastolatka – zawarła w swojej legendarnej powieści wiele dylematów, które aktualne są także współcześnie.

Doświadczenie rozbicia pomiędzy walką o oczekiwany indywidualny sukces, a prywatne bezpieczeństwo i szczęście towarzyszy także współczesnym nastolatkom. Wielkie oczekiwania sprawiają, że oddalamy się od bliskich i krzywdzimy ich, a jednocześnie wprowadzają nas w pułapkę: nigdy nie staniemy się najlepsi, najważniejsi i najzdolniejsi, gdyż zawsze będzie ktoś, kto osiągnął w tym zakresie więcej. W najlepszym przypadku prowadzi to do poczucia goryczy i braku satysfakcji, a w najgorszym – do głębokiej frustracji lub nawet depresji. Choć doświadczenie to wydaje się związane z wiekiem dojrzałym, to zaczyna się już w szkole, gdy młodzi wpadają w wyścig szczurów i poszukiwanie mitycznej autentyczności, unikatowości i talentu.

Spektakl Frankenstein to próba osadzenia tej problematyki w popularnym i bogatym wyobrażeniowo kontekście „żywych trupów”. Spektaklowy Frankenstein tworzy i to go bezgranicznie wciąga, jest pasjonatem tworzenie wyjątkowego, co jednocześnie wyniszcza jego człowieczeństwo i w konsekwencji spotkań także jego relacje z bliskimi. Z początku bliscy wspierają go w tej pasji. Ostatecznie zostaje sam ze swoim potworem oczekiwań i wyobrażeń aktualizowanych symbolicznie przez muzykę, która zaczęła już żyć bez niego i okazuje się bardzo ludzka, a przynajmniej taka się wydaje.

Realizatorzy:

Choreografia i reżyseria: Tomasz Ciesielski
Taniec i choreografia: Marysia Bijak, Agnieszka Borkowska, Wojciech Łaba, Wojciech Furman, Ania Banasik
Asystent choreografa i dramaturgia ruchu: Paweł Urbanowicz
Muzyka Piotr Matula
Kostiumy i scenografia: Ilona Binarch
Światło: Paweł Murlik
Produkcja: Joanna Stasina / Teatr Nowszy

Premiera: 16 października godz. 18.00, Łaźnia Nowa, Kraków

Kolejny spektakl:

  • 30 października

Projekt realizowany jest w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zadanie „Produkcja spektaklu tanecznego Frankenstein”  jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Więcej informacji: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 13:00

Łódź: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, aula szkolna, ul. Stefana Żeromskiego 115

premiera •

godz. 18:00

Łódź: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, aula szkolna, ul. Stefana Żeromskiego 115

godz. 16:00

Łódź: Scena Monopolis, ul. Kopcińskiego 62

godz. 19:00

Łódź: Scena Monopolis, ul. Kopcińskiego 62

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close