Łódź: Teatr Wielki „Oniegin” – chor. Vasily Medvedev

Zdjęcie: Łódź: Teatr Wielki „Oniegin” – chor. Vasily Medvedev

Anna Godowska. Fot. z materiałów organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na pokaz baletu Oniegin w choreografii Vasily’ego Medvedeva. Temat Eugeniusza Oniegina pojawia się w Teatrze Wielkim po raz trzeci, ale po raz pierwszy w spektaklu baletowym. Romantyczny poemat Aleksandra Puszkina i muzyka Piotra Czajkowskiego (nie z opery Eugeniusz Oniegin) stały się inspiracją dla choreografa rosyjskiego Vasily’ego Medvedeva do stworzenia wielkiego widowiska baletowego. Balet Oniegin prezentowany był już m.in. w Bratysławie i Pradze.

Vasily Medvedev: „Balet Oniegin stworzyłem do muzyki Piotra Czajkowskiego, by uczcić dwusetną rocznicę urodzin wielkiego poety rosyjskiego Aleksandra Puszkina. Uważam, że w życiu każdego twórcy przychodzi moment, w którym decyduje się sięgnąć po dzieło z klasyki literatury, znane mu od dzieciństwa; może na nie spojrzeć na nowo z perspektywy czasu. Balet lub jego fragmenty pokazywane były na wielu scenach, w wykonaniu wspaniałych solistów, takich jak m.in.: Makhalina, Podařilová, Klimentová, Fečo, Ejchvald, Samodurov, Kolb, Glurdzhidze. Oniegin jest jednym z moich ulubionych baletów.Libretto baletu stworzył znakomity krytyk i dziennikarz, Valery Modestov. Wspaniale oddał w nim duch poematu Puszkina – historię współczesnego poecie mężczyzny, zmagającego się z samotnością i tragicznie niespełnioną miłością. Tradycyjnie w centrum opowieści zawsze znajdowała się Tatiana. Chciałem, wspólnie z autorem libretta, zbliżyć Oniegina do oryginalnej – Puszkinowskiej – wersji. W spektaklu nie wykorzystujemy muzyki z opery Czajkowskiego; symfonie kompozytora i inne jego utwory, które wybraliśmy świetnie podkreślają romantyczny charakter bohaterów baletu. Według mnie Eugeniusz Oniegin jest prawdziwie klasycznym, niezapomnianym dziełem, poetycką historią opisującą tajemniczą rosyjską duszę i wieczną miłość.”

choreografia:                              Vasily Medvedev

kierownictwo muzyczne:            Piotr Wajrak

asystent choreografa:                 Stanislav Fečo

scenografia:                                 Pavol Juráš

reżyseria efektów świetlnych:    Vasily Medvedev, Pavol Juráš

obsada: Tatiana – Valentyna Batrak, Ekaterina  Kitaeva – Muśko, Monika Maciejewska; Olga – Aneta Kosmowska, Monika Maciejewska, Julia Sadowska; Oniegin – Dominik Muśko, Gintautas Potockas, Wiktor Krakowiak – Chu; Leński – Dominik Senator, Witold  Biegański, Gintautas Potockas; Gremin – Gintautas Potockas, Wiktor Krakowiak – Chu, Witold Biegański; Alter ego Tatiany – Ekaterina  Kitayeva- Muśko, Valentyna Batrak oraz soliści, koryfeje, zespół baletowy i orkiestra.

Vasily Medvedev urodził się w Rosji, gdzie ukończył Rosyjską Akademię Baletu im. Agrypiny Waganowej w Sankt Petersburgu. Następnie studiował w Konserwatorium im. Rimskiego-Korsakowa, w którym zdobył tytuł choreografa i pedagoga baletu. Vasily Medvedev rozpoczął karierę w Teatrze Michajłowskim, a w 1981 roku podjął pracę w estońskim Teatrze Vanemuine, jako pierwszy solista i choreograf. Tam właśnie stworzył swoje pierwsze produkcje baletowe, takie jak m. in. Satanella i Piotruś i wilk. Zatańczył  także główne partie w licznych spektaklach baletowych: Alberta w Giselle, Fabia w Satanelli, Franza w Coppelii, Jamesa w Sylfidzie. W uznaniu zasług dla rozwoju sztuki baletowej w Estonii, choreografowi przyznano tytuł Honorowego Artysty Estonii.

Balet Oniegin autorstwa Vasily’ego Medvedeva wystawiony w Teatrze Narodowym w Pradze w 1999 został nagrodzony za choreografię nagrodą Pushkin Legacy Ballet Award. W 2009 roku Medvedev zadebiutował w Teatrze Bolszoj, gdzie zaprezentowano Esmeraldę stworzoną przez niego we współpracy z ówczesnym dyrektorem artystycznym Baletu Bolszoj, Yurim Burlaką. W 2011 roku spektakl Esmeralda był transmitowany na żywo z Teatru Bolszoj do ponad czterystu kin na całym świecie. W tym samym roku Vladimir Malakhov zaproponował Vasily’emu Medvedevowi i Yuriemu Burlace stworzenie nowej wersji Esmeraldy dla Staatsballet Berlin. W 2012 spektakl w tej samej wersji został zaprezentowany przez Narodowy Zespół Baletowy w Mexico City. Vasily Medvedev stworzył ponad 40 spektakli baletowych. Jest twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Sankt Petersburgu, zorganizowanego  w 2001 roku.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close