Łódź: Teatr Wielki w Łodzi „Grek Zorba” – chor. Lorca Massine

Zdjęcie: Łódź: Teatr Wielki w Łodzi „Grek Zorba” – chor. Lorca Massine

Teatr Wielki w Łodzi: „Grek Zorba” – chor. Lorca Massine. Graf. Piotr Karczewski

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na balet Grek Zorba w reżyserii i choreografii Lorki Massine’a. Wprawdzie ten balet w dwóch aktach do muzyki Mikisa Theodorakisa miał swoją światową prapremierę w 1988 r. w słynnej Arena di Verona, to jednak ciągle jest grany na międzynarodowych scenach i wciąż przeobraża się oraz nabiera nowych znaczeń…

Wersja do druku

Udostępnij

Postać Zorby – człowieka wolnego i króla życia z powieści Nikosa Kazantzakisa, spopularyzowana na całym świecie filmową kreacją Anthony’ego Quinna, stała się symbolem swobody i bogactwa wewnętrznego, a także symbolem człowieka, który może być dobry i nie boi się taki być. Jego finałowy porywający taniec sirtaki – od czasu ukazania się filmu nazywany po prostu zorbąjest kwintesencją filozofii życiowej i charakteru tytułowego bohatera, a niezwykle barwna muzyka Mikisa Theodorakisa – Greka z krwi i kości – unosi tancerzy w efektownej greckiej choreografii Lorki Massine’a.

– Myślę, że polska publiczność będzie oczarowana bardziej niż przed laty, kiedy to ostatnio pokazywaliśmy „Zorbę” w Polsce. Jestem Rosjaninem i stwierdzam, że we wszystkich Słowianach jest coś podobnego. Jesteśmy bardziej wrażliwi na emocje, silniej ich doświadczamy, przez co sam proces twórczy i jego efekt jest bardziej poetycki niż u innych nacji – wyznaje choreograf.

Ten balet Massine’a, który miał swoją światową premierę w słynnej Arena di Verona, jest ciągle grany na różnych, nie tylko europejskich scenach; zmienia się, nabiera nowych znaczeń, a jego choreografia rozwija się wraz z wykonującymi ją zespołami baletowymi. Jedynie muzyka pozostaje ta sama: wielobarwna, emocjonalna i dynamiczna.

– Wierzę w pewnego rodzaju przeznaczenie: po 30 latach i występach na całym świecie wracam tutaj, do miejsca, gdzie tak naprawdę zrodził się ten spektakl. To fascynujące. Pamiętajmy, że i zespół się zmienił, zmieniła się niejako sama technika: balet pod względem technicznym nie był tak zaawansowany 30 lat temu, jak jest teraz – dodaje Massine.

Grek Zorba – balet w dwóch aktach
Muzyka: Mikis Theodorakis
Libretto, choreografia i reżyseria: Lorca Massine
Dekoracje, kostiumy: Zuzanna Markiewicz
Asystent choreografa, przekaz układu choreograficznego: Anna Krzyśków
Realizacja światła: Adam Trautz
Inspicjenci: Anna Krzemińska, Mariusz Caban
(muzyka z nagrania)

Obsada:
Zorba: Joshua Legge
John: Dominik Senator, Maciej Pletnia, Fabian Michaux
Marina: Laura Korolczuk, Riho Okuno, Alicja Bajorek, Karolina Urbaniak
Madame Hortense: Alicja Bajorek, Walentyna Batrak, Matylda Molińska
Manolios:  Yuki Itaya, Wiktor Krakowiak-Chu, Witold Biegański
Soliści, koryfeje, zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi

Streszczenie libretta:
W małej greckiej miejscowości ludzie żyją według zwyczajów zakorzenionych w tradycji i w archaicznych zależnościach rządzących wspólnotą. Niechęć i zazdrość kobiet wzbudza młoda wdowa Marina, która odrzuca zaloty lidera mężczyzn – Manoliosa. Wzbudza to ogólne niezadowolenie. Niespodziewane pojawienie się Amerykanina Johna wywołuje poruszenie. Inność cudzoziemca, reprezentanta zachodniej kultury, jest nie do zaakceptowania przez społeczność. Niechęć i wrogi stosunek rośnie, gdy młody Amerykanin zakochuje się w Marinie, która nie ukrywa swojego zainteresowania przybyszem.
Pojawia się także Zorba – człowiek bez granic i barier, włóczęga, podróżnik. Jego nieposkromiony apetyt na życie i optymizm oczarowuje Johna. Wbrew otoczeniu i rzucając wyzwanie losowi, Zorba postanawia zaprzyjaźnić się z młodzieńcem. Wśród mieszkańców jest także osobliwa postać, pozostawiona przez dawnych kochanków, podstarzała subretka – Madame Hortense. Teraz żyje wspomnieniami dawnych romansów i występów w kabarecie, opuszczona i samotna. Spotykając Zorbę, widzi w nim uosobienie wszystkich tęsknot, ten zaś, chce – choć na chwilę – dać kobiecie radość i roztacza wizję spełnienia jej marzeń.
Miłość Mariny i Johna upokarza Manoliosa. Wzburzona i bezlitosna społeczność przygotowuje zemstę. Wdowa zostaje zabita przez ukamienowanie.
Madame Hortense choruje i umiera. Po rozpaczy Johna przychodzi czas na smutek i przygnębienie Zorby. Zorba i John rozpoczynają taniec. Jest on wyrazem nadziei i wiary w wartość życia oraz przekonania, że mimo przeciwności losu zawsze warto patrzeć w przyszłość. W szalonym tańcu przekazują to przesłanie innym. Duch Dionizosa tańczy razem z nimi.
Autor libretta: Lorca Massine (opracowanie Anny Krzyśków)

Lorca Massine urodził się w Nowym Jorku jako syn rosyjskich emigrantów. Tańca uczył się u Yves’a Brieux, Victora Gzovskiego, Assafa Messerera i Anatole’a Wilzaka. Jako tancerz pracował ze światowej sławy choreografami, m.in. z Georges’em Balanchine’em, Jeromem Robbinsem, swoim ojcem Léonidem Massinem i Maurice’em Bejártem. Był kierownikiem baletu w Teatro dell’Opera di Roma w latach 1981–1983 oraz kierownikiem baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie w latach 1992–1994.
Stworzył ponad 50 baletów, wśród nich: Mario i czarodziej, inspirowany opowiadaniem Thomasa Manna pod tym samym tytułem, Metamorfoza, oparty na opowiadaniu Franza Kafki, Esoteric Satie, Pieśń słowika, Ondine, Sebastian, Streets i Grek Zorba, do którego napisał libretto.

Grek Zorba do muzyki Mikisa Theodorakisa, spośród jego dzieł cieszący się największą popularnością, pełnowymiarowy balet współczesny, został wystawiony w ponad 30 krajach. Massine wystawiał dzieła swoje i swojego ojca na najważniejszych światowych scenach, m.in. American Ballet Theatre w Nowym Jorku, Ballet du XXe siècle w Brukseli, Bayerische Staatsoper w Monachium czy Bolshoi Ballet w Moskwie.

Więcej: Teatr Wielki w Łodzi

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Łódź: Teatr Wielki, pl. Dąbrowskiego

godz. 18:30

Łódź: Teatr Wielki, pl. Dąbrowskiego

godz. 11:00

Łódź: Teatr Wielki, pl. Dąbrowskiego

godz. 17:00

Łódź: Teatr Wielki, pl. Dąbrowskiego

godz. 18:30

godz. 11:00

inne wydarzenia

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close