Łódź: Teatr Wielki w Łodzi „W hołdzie Parnellowi” – koncert jubileuszowy

Zdjęcie: Łódź: Teatr Wielki w Łodzi „W hołdzie Parnellowi” – koncert jubileuszowy

Łódź: Teatr Wielki w Łodzi „W hołdzie Parnellowi” – koncert jubileuszowy. Plakat: materiały promocyjne organizatora

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na koncert jubileuszowy zatytułowany W hołdzie Parnellowi. Na scenie wystąpią uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Balet Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Balet Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Reżyserem koncertu, jak również osobą odpowiedzialną za rekonstrukcję miniatur artysty, jest Aleksandra Stanisławska – wicedyrektor ds. artystycznych Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Łodzi. W trakcie wieczoru zaprezentowane zostaną miniatury choreograficzne Feliksa Parnella, które pokażą różnorodność tematyczną i stylistyczną warsztatu artysty. W części drugiej koncertu każdy z zespołów zaprezentuje własną pozycję repertuarową, którą zadedykuje pamięci Feliksa Parnella.

Wersja do druku

Udostępnij

13 grudnia 1898 roku mija 125. rocznica urodzin Feliksa Parnella, wybitnego polskiego tancerza, choreografa i pedagoga, który 66 lat temu przyjechał do Łodzi na zaproszenie ówczesnego dyrektora Opery Łódzkiej – Sabiny Nowickiej, by stworzyć łódzki zespół baletowy. Łódź nie posiadała tradycji baletowych, więc balet Opery Łódzkiej został przez Feliksa Parnella stworzony od podstaw.

W styczniu 2023 roku minęła 35. rocznica nadania Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Łodzi imienia tego wybitnego przedstawiciela polskiej kultury tanecznej. Feliks Parnell był twórcą licznych miniatur, obrazków baletowych, tzw. wstawek baletowych w operach i operetkach, baletów pełnospektaklowych. Posługiwał się tańcem klasycznym, charakterystycznym, wykorzystywał elementy tańców stylowych, egzotycznych, akrobatykę. Śmiało wykraczał poza istniejące w choreografii od lat szablony. Inspiracje czerpał z różnych źródeł. Ze sztuk pięknych, sportu, pracy fizycznej, polskiej tradycji i obyczajowości. W swojej twórczości Parnell inspirował się również bogatym folklorem naszego kraju. Tu także nie szedł utartymi od  lat szlakami. Tworzył autorskie groteskowe scenki rodzajowe, o prostej i żywej akcji.

Dnia 11 października 2023 roku odbędzie się koncert jubileuszowy zatytułowany W hołdzie Parnellowi w celu upamiętnienia tego wyjątkowego artysty, tak zasłużonego dla Polski i Łodzi. Koncert zostanie zorganizowany we współpracy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi z Teatrem Wielkim w Łodzi i Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.

Wykonawcami koncertu będą uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Balet Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Balet Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Dla wszystkich trzech instytucji twórczość Feliksa Parnella miała wyjątkowe znaczenie i wpłynęła na ich dorobek artystyczny i pedagogiczny.

Reżyserem koncertu jak również, osobą odpowiedzialną za rekonstrukcję miniatur artysty jest Aleksandra Stanisławska – wicedyrektor ds. artystycznych łódzkiej szkoły baletowej.

Spektakl składa się z dwóch aktów. W pierwszej części zaprezentowane zostaną miniatury choreograficzne Feliksa Parnella, które pokażą różnorodność tematyczną i stylistyczną warsztatu artysty.

  • Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi

Java – rewiowa muzyka francuska
W parku – muzyka: Fryderyk Chopin

  • Balet Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie

Jak się baba roztańczyła na drewnianej Sali, muzyka: Roman Iżykowski
Dożynki – muzyka: Zygmunt Lewandowski

  • Balet Teatru Wielkiego w Łodzi

Duet zatytułowany 3 z 13 w choreografii Jacka Przybyłowicza
Good Girl w choreografii Anny Nowak

Podczas pierwszej części koncertu, aby jak najlepiej przedstawić sylwetkę artystyczną wielkiego mistrza tańca i przybliżyć ją współczesnym widzom, wykorzystane zostaną fragmenty wywiadu Kazimierza Rudzkiego z Feliksem Parnellem. Wywiad ten został zrealizowany przez Redakcję Muzyczną TV w Łodzi – Wieczór baletów Parnella, reżyseria Jerzy Woźniak, realizacja Maria Parnell (1973 rok).

W części drugiej koncertu każdy z zespołów zaprezentuje własną pozycję repertuarową, którą zadedykuje pamięci Feliksa Parnella.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Łódź: Teatr Wielki w Łodzi: Plac Dąbrowskiego

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close