Łódź: Teatr Wielki w Łodzi „Wieczór debiutów choreograficznych: FACE THE TRUTH/HUBRIS” – chor. Joshua Legge i Grzegorz Brożek

Zdjęcie: Łódź: Teatr Wielki w Łodzi „Wieczór debiutów choreograficznych: FACE THE TRUTH/HUBRIS” – chor. Joshua Legge i Grzegorz Brożek

Fot. Joanna Miklaszewska

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na dwuczęściowy wieczór debiutów choreograficznych Hubris/Face the Truth, do którego choreografię przygotowali dwaj uznani tancerze łódzkiego baletu: Joshua Legge oraz Grzegorz Brożek.

 

 

HUBRIS do muzyki Alder & Ash (Adrian Copeland) to abstrakcyjny spektakl baletowy nawiązujący do mitycznych postaci Dedala i Ikara, traktujący o szczególnym rodzaju pychy, która przyczyniła się do upadku Ikara. Twórcą choreografii jest solista baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, Joshua Legge.

 

„Istotą tego baletu jest współczesna, abstrakcyjna forma. Fabuła jest tylko punktem odniesienia, nie zaś kluczem do interpretacji” – mówi choreograf.

 

Joshua Legge urodził się w Australii. Uczył się w Alegoria Dance Studios. Szkolił swoje umiejętności w English National Ballet w Londynie. Występował w teatrze w Rumunii – Teatrul de Balet Sibiu, tam w ciągu dwóch lat stworzył m.in. następujące solowe role –  Aleksieja Wrońskiego w Annie Kareninie; Księcia w Paquicie; Tristana w Tristanie i Izoldzie. Dla tego teatru przygotował również kilka autorskich pokazów choreograficznych. W 2017 roku Joshua dołączył do Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. W sezonie 2019-2020 awansował do roli solisty. Na deskach tego teatru został doceniony m.in. jako: Podpalacz w Ziemi obiecanej, (chor. Grey Veredon); Beethoven-Geniusz w Ciszy chor. (Ivan Cavallari); Zorba w Greku Zorbie (chor. Lorca Massine).

 

FACE THE TRUTH (Zmierzyć się z prawdą) – druga część wieczoru, w choreografii Grzegorza Brożka do muzyki Cezarego Kurowskiego w symboliczny sposób przekazuje emocje i treści, demaskując hipokryzję. Przesłanie libretta każdy z odbiorców będzie mógł odnieść do siebie oraz ludzi, którzy go otaczają. Jacy jesteśmy naprawdę? Czy w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, że prędzej czy później każdy z nas zmierzy się z własnym sumieniem i prawdą? Ona wciąż istnieje – w głębi duszy, chce nas prowadzić, a jednak coraz częściej zatajamy ją przed innymi, a co gorsza – przed samymi sobą.

 

Przedstawienie odważnie porusza egzystencjalne problemy tkwiące w każdym z nas. Trudny okres pandemii sprawia, że coraz częściej dochodzi w ludziach do wewnętrznej konfrontacji. Dlatego też w obecnych czasach jest to bardzo ważny spektakl.

Spektakl jest połączeniem nurtu klasycznego ze współczesnym, zarówno pod względem choreografii, jak i specjalnie skomponowanej przez Cezarego Kurowskiego muzyki, złożonej z dwóch przenikających się warstw – orkiestrowej i elektronicznej.

 

Face The Truth to kolejny projekt Grzegorza Brożka i Cezarego Kurowskiego. Jednym z ważniejszych w ostatnim czasie był bezprecedensowy wirtualny spektakl baletowy pt. Separated Life (kwiecień 2020), który cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno publiczności, jak i mediów w całej Polsce. Do wcześniejszych sukcesów choreograficznych Grzegorza Brożka należy również spektakl Faustus, który wystawiony został w pracowni malarskiej (modelatorni).

 

 

HUBRIS  

Balet w jednym akcie

Choreografia: Joshua Legge
Muzyka: Alder & Ash (Adrian Copeland)
Dekoracje: Izabela Karaśkiewicz
Kostiumy: Zuzanna Markiewicz
Reżyseria światła: Adam Trautz
Asystent choreografa: Anna Krzyśków

oraz soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi

Wystawiono za zgodą: Settled Scores LLC (muzyka z nagrania)

 

Obsada (premierowa, 30 stycznia 2021):
Daedalus – Koki Tachibana
Minotaur – Nazar Botsiy
Pasiphae – Riho Okuno
Minos – Gintautas Potockas  
Ariadne – Karolina Urbaniak  
Theseus – Brandon Demmers  
Icarus – Maciej Pletnia  
Chorus: Lavinia Piwońska, Karolina Urbaniak, Julia Sadowska, Riho Okuno, Aleksandra Gryś, Martyna Szablewska, Nazar Botsiy, Gintautas Potockas, Brandon Demmers, Maciej Pletnia, Jakub Olejnik, Paweł Kurpiel, Yuki Itaya, Giuseppe Stancanelli

 

FACE THE TRUTH

Balet w jednym akcie

 

Choreografia: Grzegorz Brożek
Muzyka: Cezary Kurowski
Kostiumy: Zuzanna Markiewicz
Kierownictwo muzyczne: Michał Kocimski
Reżyseria światła: Adam Trautz

Obsada (30.01.2021):
Dusza – Aleksandra Gryś
Saga – Boglarka Novak
Kazus – Dominik Senator
oraz soliści, koryfeje, zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi

 

Muzyka z nagrania w wykonaniu orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod kierownictwem Michała Kocimskiego.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close