Łódź/Teatr Wielki: „Ziemia obiecana” – chor. Gray Veredon

Zdjęcie: Łódź/Teatr Wielki: „Ziemia obiecana” – chor. Gray Veredon

Fot. Ch. Zieliński

Wersja do druku

Udostępnij

Ziemia obiecana to niezwykły spektakl baletowy. W 1999 roku Gray Veredon, brytyjski choreograf zafascynowany dziejami miasta, stworzył jedyne w swoim rodzaju widowisko. Choreograf spojrzał na losy miasta, jego mieszkańców i rozwój stosunków społecznych na przełomie XIX i XX wieku – z własnej, nieco odmiennej perspektywy, a swoją realizację zadedykował Łodzi, z całą jej przeszłością i teraźniejszością.

Spektakl powstał z inspiracji powieścią Władysława Reymonta i jej ekranizacją, zrealizowaną przez Andrzeja Wajdę. Tak jak w powieści – akcja toczy się u schyłku XIX wieku. Trzej przyjaciele, Polak Karol Borowiecki, Niemiec Maks Baum i Żyd Moryc Welt postanawiają osiąść w Łodzi i założyć fabrykę bawełny.Veredon pozostał wierny Reymontowi. Zachował najważniejsze wątki powieści. Poznajemy historię Anki, nieszczęśliwie zakochanej w Karolu, jego romans z Lucy Zukerową, intrygi konkurentów, prostackiego Müllera. Głównym bohaterem spektaklu pozostaje jednak miasto, a przede wszystkim bezimienni twórcy jego potęgi: tkaczki, farbiarze, łódzcy robotnicy. Ziemia obiecana Graya Veredona to głęboko poruszający spektakl, poświęcony tożsamości kulturowej Łodzi.

Inscenizacja, choreografia, opracowanie muzyczne: Gray Veredon

Muzyka: Franz von Suppé i Michael Nyman

Scenografia: Irena Biegańska

Autor wznowienia: Anna Krzyśków

Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Kozłowski

Reżyser filmu video: Jarosław Marszewski

Kierownik baletu: Marek Zajączkowski

Asystent choreografa: Anna Fronczek-Lewandowska

Asystenci scenografa: Elżbieta Solec-Błaszczyk, Wanda Zalasa

Pedagog baletu: Anna Fronczek

Inspicjenci: Anna Krzemińska

inne wydarzenia

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close