Łódź/V Retroperspektywy 2016: Igor & Moreno, The Place Theatre „Idiot-Syncrasy”

Zdjęcie: Łódź/V Retroperspektywy 2016: Igor & Moreno, The Place Theatre „Idiot-Syncrasy”

Photo: Alicia Clarke

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas V edycji Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy w dniach 25-28 sierpnia 2016 Teatr CHOREA zaprasza do świętowania muzyki w teatrze i wszystkiego, co buduje radość i energię w odwołaniu do różnych tradycji muzycznych i teatralnych, stąd hasło tej edycji – „Teatr naznaczony muzyką”. Na osi trzech ogniw zawsze tworzących łódzki festiwal: Słowo – Ruch – Muzyka, tegoroczna edycja jest ukierunkowana na teatry, w których muzyka jest dominantą i organicznym, żywym mostem pomiędzy słowem i ruchem. Duet Igor & Moreno pokaże spektakl Idiot-Syncrasy. Spektakl Idiot-Syncrasy miał swoją premierę w 2013 roku. Była to pierwsza choreograficzna współpraca duetu Igor & Moreno, eksplorująca taniec jako siłę sprawczą zmiany. Spektakl otrzymał nominację do nagrody National Dance Awards 2015 oraz Total Theatre Awards 2015. Jego twórcy zostali również wybrani do grona najlepszych artystów Aerowaves 2015 oraz British Council Edinburgh Showcase 2015.

Zaczęliśmy od tego, że bardzo chcieliśmy zmienić świat poprzez spektakl. I poczuliśmy się jak idioci. Potem zaczęliśmy bardzo dużo tańczyć. Podskakiwaliśmy. Zaczęliśmy szukać inspiracji w tradycjach ludowych Sardynii i Kraju Basków. Zaczęliśmy śpiewać. Skakaliśmy jeszcze więcej. Zaangażowaliśmy się. Oddaliśmy się sprawie. Teraz obiecujemy trzymać się razem. Obiecujemy wytrwać. Obiecujemy być otwarci. Obiecujemy, że damy z siebie wszystko.

Igor & Moreno

Reżyseria, choreografia, wykonanie: Igor Urzelai i Moreno Solinas
Wsparcie artystyczne: Simon Ellis
Projekt oświetlenia: Seth Rook Williams
Projekt dźwięku: Alberto Ruiz Soler
Projekt kostiumów i scenografii: Kasper Hansen
Wykonanie kostiumów: Sophie Bellin Hansen
Instruktor wokalny: Melanie Pappenheim
Muzyka (śpiewana na żywo), fragmenty z: Procurade 'e moderare (Francesco Ignazio Mannu), When I’m Sixty-Four (The Beatles), Quanto t’ho amato (Roberto Benigni), Al Alba (Luis Eduardo Aute), Zure Begiek (Mikel Laboa)

Czas trwania: 60 minut (bez przerw)

Igor Urzelai i Moreno Solinas to duet tancerzy współpracujący od 2007 roku. Tworzą w Londynie i prezentują swoje spektakle w Europie i USA. Ich twórczość charakteryzuje się zainteresowaniem skupionym na poruszającym się ciele i natychmiastowości działań, które napędzają znaczenia, idee i pragnienia. Igor i Moreno starają się w swojej twórczości przywrócić rolę teatru jako miejsca zgromadzeń, w którym może zadziałać katartyczna moc żywej teatralności. Twórczość Igora i Moreno dotyczy ludzi i tego, co czyni nas tak „wyjątkowymi zwierzętami”. Igor & Moreno są laureatami wielu nagród, m.in.: Rudolf Laban Award 2010, top Aerowaves 2011, 2013 i 2015, zdobyli wyróżnienie na Prix Jardin d’Europe. Ostatnio otrzymali nominacje do: National Dance Awards 2015 (za wybitny męski spektakl), Total Theatre Awards 2015 i zostali wybrani do programu festiwalu Edinburgh Fringe, British Council Showcase 2015. Obecnie są artystami Work Place, grupy zrzeszającej profesjonalnych choreografów, oraz współpracownikami zespołu TIR Danza.

Igor & Moreno

Projekt wspiera:

Logo British Council (miniaturka)

Bilety: 40 zł (normalny) / 30 zł (ulgowy)

 

Więcej informacji i opisy wydarzeń na stronie Festiwalu: http://www.retroperspektywy.com/pl/

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Łódź: Scena Art_Inkubatora, Fabryka Sztuki, Księdza Biskupa Wincentego Tymienieckiego 3

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close