Łódź: VI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa

Zdjęcie: Łódź: VI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa

Paweł Malicki. Fot. Robert Frąckowiak.

Wersja do druku

Udostępnij

W 2012 roku obchodzone są jubileusze 10-lecia organizacji MiędzynarodowegoKonkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa oraz działalnościorganizatora przedsięwzięcia – Międzynarodowego Stowarzyszenia Promocji SztukiChoreograficznej im. Sergiusza Diagilewa. Pomysłodawcą, twórcą i dyrektoremKonkursu oraz założycielem i prezesem Stowarzyszenia jest Alexandr Azarkevitch.Przez 10 lat organizacji Konkurs zyskał rozgłos i prestiż na arenie międzynarodowej.W pięciu edycjach, w latach 2002-2011, zaprezentowane zostały 63 nowatorskiespektakle choreografów pochodzących z Australii, USA, Peru, Brazylii, Japonii,Włoch, Austrii, Francji, Szwecji, Izraela, Wielkiej Brytanii, Rosji, Szwajcarii, Niemiec,Białorusi, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii, Holandii, Ukrainy, Macedonii, Polski.Grand Prix konkursu, statuetkę Bursztynowy faun, otrzymali: w pierwszej edycji AnnaKołek -choreografka z Polski, w drugiej Yossi Berg – choreograf z Izraela, w trzeciejHofesh Shechter – choreograf reprezentujący Wielką Brytanię, w czwartej edycji GrandPrix konkursu otrzymał choreograf z Włoch – Vito Alfarano, a w piątej choreografkaz Macedonii – Sasha Evtimova. Laureatami pierwszego i drugiego miejsca byli twórcypochodzący ze Szwajcarii, Szwecji, Białorusi, USA, Brazylii i Ukrainy. Tegoroczna,szósta edycja Konkursu odbędzie się pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Kulturyi Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Łódzkiego i Marszałka WojewództwaŁódzkiego. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i DziedzictwaNarodowego i środków finansowych województwa łódzkiego.

Cechami wyróżniającymi Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej im.Sergiusza Diagilewa jest nie tylko nagradzanie uczestników Konkursu – choreografówmłodego pokolenia, ale także uhonorowanie najwybitniejszych osobistości polskiejiświatowejprzyznawany jest od 2009 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie PromocjiSztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa za całokształt osiągnięć dlawybitnych twórców światowej sztuki choreograficznej. W 2012 roku statuetkiHonorowego „Bursztynowego Fauna” Międzynarodowe Stowarzyszenie PromocjiSztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa przyznało: Vladimirovi Vasilievovi(Rosja) – wybitnemu tancerzowi i choreografowi, niepowtarzalnej indywidualnościświatowego baletu za całokształt twórczości; Markowi Baldwinowi (Wielka Brytania)– choreografowi i dyrektorowi Rambert Dance Company w Londynie za znakomiteosiągnięcia w zakresie sztuki choreograficznej i rozwój tańca w Wielkiej Brytanii.Honorowe „Bursztynowe Fauny” zostaną wręczone laureatom 2 grudnia 2012roku o godz. 18.00 w Teatrze Muzycznym w Łodzi, podczas Koncertu GalowegoVI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa.Laureatami honorowej nagrody w ubiegłych latach zostali: 2009 rok – VladimirMalakhov (Niemcy) – najwybitniejszy tancerz XXI wieku, Dyrektor i pierwszy tancerzStaatsballett Berlin za wybitny wkład w rozwój światowego baletu; 2011 rok – Prof.dr. Alkis Raftis (Grecja) prezydent Międzynarodowej Rady Tańca International DanceCouncil UNESCO w Paryżu za wkład w zjednoczenie artystów i instytucji związanychze sztuką tańca na całym świecie.

Rezerwacji można dokonać:

dział sprzedaży biletów i obsługi widzów Teatru Muzycznego w Łodzi:

poniedziałek – piątek 8.00-16.00, sobota 12.00-18.30, niedziela 15.00-18.30

tel.: (42) 678 19 68,tel.: (42) 678 35 11 wew. 319,tel./fax.: (42) 678 34 98

więcej informacji na stronie Konkursu:www.amberfaun.com

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close