Łódź/XXII Łódzkie Spotkania Baletowe: Ballet National de Marseille „Moving target”

Zdjęcie: Łódź/XXII Łódzkie Spotkania Baletowe: Ballet National de Marseille „Moving target”

Fot. Barak

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na pokaz spektaklu Moving Target w choreografii Frédérica  Flamanda w ramach XXII Łódzkich Spotkań Baletowych. Moving Target to spektakl prezentujący związki tańca z architekturą i rezultat pierwszej współpracy Frédérica Flamanda z nowojorskimi architektami z pracowniDiller+Scofidio. Inspiracją do powstania spektaklu były także nieocenzurowane dzienniki Niżyńskiego, legendarnego prekursora tańca współczesnego, który połowę życia spędził w zakładzie psychiatrycznym. Celem Flamanda było poruszenie tematu schizofrenii i rozdarcia pomiędzy rzeczywistością i iluzją, które choroba ta implikuje. Flamand stworzył we współpracy z amerykańskimi architektami scenografię pozwalającą wywołać u widza podobny efekt rozdwojenia. Choreograf i scenografowie wykorzystują w tym celu ogromne lustro zawieszone nad sceną pod katem 45°, ekrany i projekcje wideo. Moving Target jest choreografią czerpiącą energię z rozdwojenia , z utajonych antagonizmów, z opozycji pomiędzy normalnością a patologią. Przypomina nam , że każde społeczeństwo szuka kozłów ofiarnych, gdyż zawsze chodzi o przyklejenie etykietki, bez względu na to, czy chodzi o czarownicę, heretyka, obcego, czy o chorego psychicznie.

choreografia: Frédéric Flamand

scenografia i video: Diller+Scofidio

muzyka: Jan-Sebastian Bach, Jean-Paul Dessy, Laurent Jadot, Acid Kirk, Arvo Pärt, Seal Phüric, Alfred Schnittke, Dymitr Szostakowicz, Vodenitcharov, Galina Ustvolskaïa

 

Ballet National de Marseille został założony w roku 1972 przez Rolanda Petita. W roku 1984 Ballet National de Marseille otrzymał status Krajowego Centrum choreograficznego. W grudniu 2004 roku dyrekcję przejął Belg – Frédéric Flamand, który wytyczył nowy kierunek artystycznej drogi zespołu. Ballet National de Marseille wystąpił już dwa razy w ramach Łódzkich Spotkań Baletowych, w roku 1981 i 2007. 

 

Frédéric Flamand w swoim podejściu do tańca stoi na stanowisku łączenia technik i dialogu pomiędzy tańcem klasycznym i współczesnym. Drogę artystyczną Frédérica Flamanda cechuje interdyscyplinarne podejście do sztuki, integracja sztuki tańca ze sztukami plastycznymi, technikami audiowizualnymi i architekturą. Przez blisko 15 lat kierował belgijskim centrum sztuki choreograficznej Charleroi/Danses. W roku 2004 został mianowany dyrektorem Ballet National de Marseille i pełni tę funkcję do dzisiaj. Także od 2004 roku Flamand jest profesorem na Universite d’Architecture w Wenecji (atelier sztuk interdyscyplinarnych). Był dyrektorem artystycznym festiwalu tańca w Cannes (edycje 2011 i 20013) – Festival de Danse de Cannes. Realizowane przez Frédérica Flamanda spektakle prezentowane są na dużych scenach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Za zasługi dla sztuki odznaczony Orderem Komandorskim Sztuki i Literatury Republiki Francuskiej.

 

Czas trwania spektaklu: 1h 20 min bez przerwy

 

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close