Łódź/XXII Łódzkie Spotkania Baletowe: Ballet National de Marseille „Orfeusz i Eurydyka”

Zdjęcie: Łódź/XXII Łódzkie Spotkania Baletowe: Ballet National de Marseille „Orfeusz i Eurydyka”

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na pokaz spektaklu Orfeusz i Eurydyka w choreografii Frédérica Flamanda w ramach XXII Łódzkich Spotkań Baletowych. Znany wszystkim mit: Orfeusz opłakuje zmarłą Eurydykę, wysłany przez Jowisza Amor radzi mu udać się do Hadesu w poszukiwaniu ukochanej. Orfeusz oczarowuje swym śpiewem nawet Furie. Mityczny wątek zainspirował Frédérica Flamanda do wyreżyserowania opery z udziałem chóru, orkiestry i śpiewaków operowych, powstała także wersja baletowa spektaklu, z nagraną muzyką, która zaprezentowana zostanie w ramach XXII Łódzkich Spotkań Baletowych. Twórcą scenografii i kostiumów jest multidyscyplinarny artysta z Belgii Hans Op De Beeck – rzeźbiarz, malarz, rysownik, pisarz, fotograf, twórca instalacji i wideo.

reżyseria i choreografia: Frédéric Flamand

scenografia, obrazy, kostiumy: Hans Op De Beeck

światła: Frédéric Flamand, Hans Op De Beeck, Bertrand Blayo

muzyka: Christoph Willibald Gluck (wersja Hectora Berlioza)

Koprodukcja Ballet National de Marseille z l’Opéra Théâtre de Saint –Étienne

Ballet National de Marseille został założony w roku 1972 przez Rolanda Petita. W roku 1984 Ballet National de Marseille otrzymał status Krajowego Centrum choreograficznego. W grudniu 2004 roku dyrekcję przejął Belg – Frédéric Flamand,
który wytyczył nowy kierunek artystycznej drogi zespołu. Ballet National de Marseille wystąpił już dwa razy w ramach Łódzkich Spotkań Baletowych, w roku 1981 i 2007.

Frédéric Flamand w swoim podejściu do tańca stoi na stanowisku łączenia technik i dialogu pomiędzy tańcem klasycznym i współczesnym. Drogę artystyczną Frédérica Flamanda cechuje interdyscyplinarne podejście do sztuki, integracja sztuki tańca ze sztukami plastycznymi, technikami audiowizualnymi i architekturą. Przez blisko 15 lat kierował belgijskim centrum sztuki choreograficznej Charleroi/Danses. W roku 2004 został mianowany dyrektorem Ballet National de Marseille i pełni tę funkcję do dzisiaj. Także od 2004 roku Flamand jest profesorem na Universite d’Architecture w Wenecji (atelier sztuk interdyscyplinarnych). Był dyrektorem artystycznym festiwalu tańca w Cannes (edycje 2011 i 20013) – Festival de Danse de Cannes. Realizowane przez Frédérica Flamanda spektakle prezentowane są na dużych scenach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Za zasługi dla sztuki odznaczony Orderem Komandorskim Sztuki i Literatury Republiki Francuskiej.

Czas trwania: 1h 30 min bez przerwy

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close