Łódź/XXII Łódzkie Spotkania Baletowe: Russell Maliphant „Still Current (Afterlight, Two, Duet, Solo, Trio)”

Zdjęcie: Łódź/XXII Łódzkie Spotkania Baletowe: Russell Maliphant „Still Current (Afterlight, Two, Duet, Solo, Trio)”

Fot. Warren Du Preez & Nick Thornton Jones

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXII Łódzkich Spotkań Baletowych Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na pokaz programu Still Current w choreografii Russella Maliphanta, na który składają się części: AfterlightTwoDuetSolo i Trio. Choreografie cechuje różnorodna stylistyka łącząca balet, sztuki walki i jogę. Od strony muzycznej wieczór stanowi eklektyczną mieszankę dźwięków obejmującą kompozycje Érica Satie i długoletniego współpracownika Maliphanta – Andy’ego Cowtona, jak również stworzone na zamówienie kompozycje Armanda Amara, dobrze znanego dzięki skomponowanym ścieżkom dźwiękowym do filmów. Kostiumy zostały zaprojektowane przez Steviego Stewarta. Reżyserią animacji zajął się Jan Urbanowski.

Afterlight

Wacław Niżyński stworzył za życia setki geometrycznych rysunków i obrazów o kolistych formach, często pokazujących w centrum stylizowane oko. Rysunki te w połączeniu ze zdjęciami tancerza Barona de Meyera stały się dla Maliphanta inspiracją do stworzenia dzieła Afterlight. Oba te źródła ukazują ukrytą świadomość ruchu i formy, którą Maliphant chciał oddać za pomocą swoich środków wyrazu przy jednoczesnym umiejętnym operowaniu światłem. Afterlight (część 1) otrzymało wspaniałe recenzje, stając się jednym z najbardziej uznanych solo. Choreografia została w roku 2010 nominowana do nagrody im. Laurence’a Oliviera za najlepszą nową produkcję baletową i zdobyła The Critics Circle Award 2010 za najlepszą choreografię nowoczesną.

 

tańczy: Thomasin Gulgec

światła: Michael Hulls

muzyka: Eric Satie, Gnossiennes 1-4

dźwięk: Andy Cowton

oryginalna koncepcja: Es Devlin

media: onedotzero industries

czas trwania: 15 minut

Two

Jedna z najbardziej olśniewających i oryginalnych choreografii Maliphanta, stworzona jako solo dla Dany Fouras w roku 1997, jest teraz wykonywana przez Sylvie Guillem. Maliphant zmodyfikował choreografię, umożliwiając jej wykonanie przez dwoje tancerzy.

 

tańczy: Carys Staton

światła: Michael Hulls

muzyka: Andy Cowton

czas trwania: 10 minut

Duet

Muzą i inspiracją dla tej choreografii była Carys Staton, młoda tancerka dysponująca wspaniałą techniką. Wraz z partnerem tworzy dynamiczny duet.

tańczą: Carys Staton & Russell Maliphant

światła: Michael Hulls

muzyka: do uzgodnienia

czas trwania: 20 minut

Solo

Choreografia wykorzystuje nowoczesny ruch i styl pop ping, stanowiąc popis wirtuozerii ruchu Dicksona Mbi. 

 

tańczy: Dickson Mbi

światła: Michael Hulls

animacja: Jan Urbanowski

muzyka: Armand Amar

czas trwania: 19 minut

 

Trio

Choreografia ta łączy taniec współczesny, capoeirę i styl popping z muzyką skomponowaną specjalnie przez Amara.

 

tańczą: Thomasin Gulgec, Dickson Mbi, Russell Maliphant

światła: Michael Hulls

muzyka: Andy Cowton

czas trwania: 20 minut

 

Czas trwania całości: 1 h 35 min, wł. z 1 przerwą 20 min

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close