Łódź/XXII Łódzkie Spotkania Baletowe: Sidi Larbi Cherkaoui „milonga”

Zdjęcie: Łódź/XXII Łódzkie Spotkania Baletowe: Sidi Larbi Cherkaoui „milonga”

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na pokaz programu m¡longa w choreografii Sidi Larbi Cherkaoui w ramach XXII Łódzkich Spotkań Baletowych. Przygotowanie spektaklu dotyczącego tanga przez choreografa nie pochodzącego z Argentyny dało możliwość przedstawienia tego tańca z innej perspekltywy kulturowej. Warto podkreślić, że współautorami muzyki do spektaklu m¡longa, obok kompozycji oryginalnego tanga, są Polacy: Szymon Brzóska i Olga Wojciechowska.

Sidi Larbi Cherkaoui: „Podczas wizyty w Buenos Aires w sierpniu 2010 najbardziej ujęła mnie ta sama energia, którą mają w sobie tancerze zespołów prezentujących taniec współczesny. Różnica między nimi a tancerzami, których poznałem w Argentynie, polega na tym, że tancerze argentyńscy wciąż opierają się na starych tradycjach. Byłem zachwycony tym, jak korzystają oni z tradycyjnych form tańca w bardzo nowoczesny sposób. W tangu pociąga mnie wiele elementów. Po pierwsze, jest to taniec pary. Niezależnie od tego czy tańczę z Marią Pages czy Akramem Khanem, mój taniec zawsze prowadzi do dotyku. Jeżeli istnieje coś takiego jak „mój własny styl”, to jest nim właśnie to dotykanie. Tango nie jest niczym więcej. To tylko dotyk.”

Sidi Larbi Cherkaoui to urodzony w Belgii choreograf z marokańskimi korzeniami. Od swojego debiutu w roku 1999 stworzył ponad 15 spektakli baletowych i zdobył wiele znaczących nagród m.in. Fringe First w Edynburgu i nagrodę im. Niżyńskiego w Monako. Po udanej współpracy ze znakomitymi artystami, jak Akram Khan i Maria Pages, a także z mnichami z klasztoru Szaolin, Sidi Larbi Cherkaoui zorganizował grupę utalentowanych argentyńskich tancerzy i muzyków i stworzył z nimi spektakl m¡longa.

 

Czas trwania: 1 h 35 min bez przerwy

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close