Łódź/XXII Łódzkie Spotkania Baletowe: Zespół Baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi „Don Kichot”

Zdjęcie: Łódź/XXII Łódzkie Spotkania Baletowe: Zespół Baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi „Don Kichot”

Fot. Ewa Krasucka

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na premierę Don Kichota w choreografii Alexandra Polubentseva, która odbędzie się w ramach XXII Łódzkich Spotkań Baletowych. Marius Petipa, tworząc libretto, posłużył się jednym z epizodów powieści Miguela Cervantesa, opowiadającym o weselu Gamache’a, który to epizod był wielokrotnie wykorzystywany przez innych choreografów. Premiera baletu Petipy odbyła się w roku 1869 w Teatrze Bolszoj w Moskwie. W późniejszych latach, Petipa wielokrotnie wystawiał nowe wersje Don Kichota. W 1900 roku Aleksander Gorsky stworzył swoją wersję spektaklu, włączył wiele nowych układów i obraz Sen Don Kichota we własnej choreografii, w dużej części zachowując choreografię Petipy. W Teatrze Wielkim w Łodzi Don Kichot wystawiony był tylko raz; premiera miała miejsce 31 maja 1986 roku. Spektakl przygotowali wówczas: Witold Borkowski – choreografia, Aleksander Tracz – kierownictwo muzyczne i Jadwiga Jarosiewicz – scenografia.

choreografia: Alexandr Polubentsev, z wykorzystaniem choreografii Mariusa Petipy i Alexandra Gorsky’ego
scenografia i kostiumy: Viacheslav Okunev
libretto: Marius Petipa, w opracowaniu Alexandra Polubentseva
kierownictwo muzyczne: Tadeusz Kozłowski

Alexander Polubentsev – choreograf
Absolwent Rosyjskiej Akademii Baletu im. Waganowej. Szef Wydziału Choreograficznego Sankt-Petersburskiego Państwowego Konserwatorium, wcześniej wykładowca tego wydziału. Pełnił funkcję głównego choreografa i dyrektora artystycznego wielu rosyjskich teatrów. Twórca licznych choreografii dla wielu rosyjskich teatrów.

Vyacheslav Okunev – scenograf
Twórca scenografii do ponad 300 spektakli. Współpracował z Teatrem Maryjskim, a także z Grecką Operą Narodową, Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Węgierską Operą Narodową w Budapeszcie, Teatrami Narodowymi w Seulu i Tokio, nowojorskim City Ballet oraz mediolańską La Scalą. Stworzył scenografię do licznych spektakli Teatru Baletu Borisa Ejfmana.

ARCHIWUM PREZENTACJI

premiera •

godz. 18:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close