Łódź/XXV Łódzkie Spotkania Baletowe: Kibbutz Contemporary Dance Company „Horses in the Sky”

Zdjęcie: Łódź/XXV Łódzkie Spotkania Baletowe: Kibbutz Contemporary Dance Company „Horses in the Sky”

Kibbutz Contemporary Dance Company "Mother's Milk" by Rami Be'er, fot. Eyal Hirsch

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXV Łódzkich Spotkań Baletowych Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na spektakl Horses in the Sky zespołu Kibbutz Contemporary Dance Company.

O spektaklu:

16 perfekcyjnie zsynchronizowanych tancerek i tancerzy pręży mięśnie w idealnie dopasowanych strojach. Sposób, w jaki muzyka prowadzi ich ciała, działa na odbiorcę niemal hipnotycznie. Pomijając sporadyczne humorystyczne lub mroczne momenty Horses in the sky wyróżnia się wybitną jakością i wysublimowanym stylem. Efekt ten został osiągnięty dzięki harmonijnemu połączeniu światła, ruchu i kostiumów. Choć scena skąpana jest w świetle, które rozprasza się na ciałach artystów, wyraźnie zaznacza się na niej punkt kontrastu. Proste stroje w kolorze beżu i bieli przyczyniają się do zacierania granicy płci, co nadaje specyficznej subtelności widowisku. W nieoczywistej przestrzeni muzycznej zawarte zostały utwory artystów pokroju Björk czy Elvisa Presleya, a także zaskakujące dźwięki banjo. Dyrektor artystyczny i choreograf Rami Be’er zachęca publiczność do znalezienia własnej interpretacji swojego dzieła

 

KCDC prezentuje świeży, innowacyjny język w doskonałej produkcji Ramiego Be’era „Horses in the Sky”, gdzie marzenia konfrontowane są z przeczuciem nieuchronnej apokalipsy.
Haaretz

Be’er nigdy nie zawodzi! To profesjonalista, który perfekcyjnie opanował wszystkie tajniki sceny i doskonale wie, jak wzbudzić zainteresowanie publiczności.

Habama


Solidne, doskonale skonstruowane i perfekcyjnie wykonane, zarówno pod względem języka, jak i scenografii.

The Jerusalem Post

Choreografia, scenografia i światła: Rami Be’er

Muzyka:  Faultline, J. Carpenter’s, A. Thersi, S. Endersen & C. Wallumrod & H. Sten, A. Desplat, Bjork, F. Buttons, Krieg und Frieden, Thee Silver Mt. Zion, O. Arnalds & A.S. Ott, Blonde, Redhead, D. Labrosse & I. Mori & M. Tetreault, Elvis Presley, P. Jeck, Kid Koala, Primus, The Knife, Murcof, E. Karaindrou, Micachu & The Shapes & London Sinfonietta, O. Yoshihide

Dźwięk:  Rami Be’er, Alex Claude

Kostiumy:  Rami Be’er, Lilach Hatzbani

Kierownik prób:  Nitza Gombo

Kibbutz Contemporary Dance Company (KCDC) to jeden z wiodących zespołów tanecznych na świecie, identyfikowany z dziełami jego dyrektora artystycznego, Ramiego Be’era, którego niepowtarzalny choreograficzny charakter stał się wizytówką zespołu w kraju i za granicą. Zespół KCDC został utworzony w 1973 roku przez Yehudit Arnon, która położyła podwaliny pod doskonale obecnie prosperujące międzynarodowe centrum tańca International Dance Village. Siedziba zespołu i centrum tańca znajduje się w kibucu Ga’aton usytuowanym na wzgórzach Zachodniej Galilei w Izraelu. International Dance Village z prawie setką tancerzy z Izraela i zza granicy stanowi serce zespołu. Tancerze ci to członkowie zespołu głównego oraz drugiego zespołu (KCDC 2). Są również uczestnikami 5 i 10-miesięcznego międzynarodowego programu studiów tanecznych Dance Journey. Zespół jest także organizatorem letnich warsztatów tanecznych Summer Intensive Dance Program and Workshop skierowanych do tancerzy w wieku studenckim i szkolnym.

Rami Be’er – dyrektor artystyczny Kibbutz Contemporary Dance Company (KCDC), urodził się w rodzinie muzyków w kibucu Ga’aton w Izraelu. W dzieciństwie rozpoczął naukę gry na wiolonczeli, później studiował taniec u Yehudit Arnon, założycielki KCDC. Jako tancerz Be’er dołączył do KCDC w 1980 roku, a następnie w 1996 roku objął kierownictwo artystyczne. Od tego czasu stworzył ponad 50 dzieł choreograficznych dla zespołu. Jego kreacje zdobyły międzynarodowe uznanie, a sam Be’er otrzymał wiele nagród w Izraelu i za granicą. Pracował również z wieloma światowej sławy zespołami. Stworzył oryginalne choreografie między innymi dla: Graz Opera Ballet (Austria), Batsheva Dance Company (Izrael), Hungarian National Ballet, New Danish Dance Theatre (Dania), Staatsballett Berlin (Niemcy), Croatian National Ballet Theatre, Reykjavik National Ballet (Islandia), Tanzcompagnie Oldenburg (Niemcy), Ballett Basel (Szwajcaria), Balet Teatru Wielkiego w Poznaniu (Polska), National Theatre Ballet Brno (Czechy). Dla Be’era spektakl to jedność wielu różnych elementów. Dlatego poza choreografiami tworzy także scenografie i opracowuje koncepcje oświetlenia. Dzieła Be’era zapraszają widzów w podróż, w której mogą oni odnaleźć samych siebie. Mimo że autor oferuje wyimaginowaną wizję świata, pozostawia publiczności swobodę interpretacji opartej na indywidualnych przeżyciach i doświadczeniach.

***

Łódzkie Spotkania Baletowe to taneczne biennale z 50-letnią tradycją. Rangę i niepowtarzalność Łódzkich Spotkań Baletowych określały tej miary nazwiska choreografów i ich zespoły co: Maurice Béjart, Alicia Alonso, Jiří Kylian, William Forsythe, Daniel Ezralow, Boris Ejfman, Mats Ek, Birgit Cullberg i wielu innych, których dzieła sceniczne wyznaczały dla świata kierunki rozwoju sztuki choreografii i baletu w ogóle. Do najważniejszych zespołów goszczących na scenie łódzkiego Teatru Wielkiego należą: Balet XX wieku Maurice’a Béjarta, Nederlands Dans Theater, Sadler’s Wells, Royal Ballet, Ballet Rambert, Cullberg Ballet, Batsheva Dance Company, Balet Teatru Bolszoj z Moskwy, Sanktpetersburski Teatr Baletu Borisa Ejfmana, Ballet Nacional de Cuba, Stuttgarter Ballett, Elisa Monte Dance Company, Kibbutz Contemporary Dance Company, Akram Khan Company. Przez 50 lat funkcjonowania festiwalu na łódzkiej scenie tańczyli najlepsi tancerze i tancerki nie tylko klasyki baletowej, ale także innych form tańca.

Bilety do nabycia

– na stronie: http://www.operalodz.com/ lub www.bilety24.pl (teatr nie pobiera dodatkowej opłaty za sprzedaż w internecie)

– dzięki aplikacjom mobilnym do pobrania ze strony www.operalodz.com

– w kasie Teatru

Kasy teatru czynne od poniedziałku do soboty: 12.00 – 19.00
niedziele i święta (gdy grane jest przedstawienie): 15.00 – 19.00
tel. 42 633 77 77

CENNIK BILETÓW NA XXV ŁSB

Zespoły zagraniczne:

strefa I (parter, amfiteatr, loże)               180 zł

strefa II (balkon)                                         150 zł

Bilety na spektakl SILENCE/CISZA wg obowiązującego cennika Teatru.

Sprzedaż karnetów na XXV ŁSB w kasach Teatru Wielkiego w Łodzi
(dla widzów spoza Łodzi możliwość opłaty przelewem po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji karnetu)
tel. 42 633 77 77

Liczba karnetów jest limitowana (dystrybucja do wyczerpania puli).

KARNET ZŁOTY
na 5 różnych zespołów (spektakle zespołu KCDC do wyboru)

strefa I (parter, amfiteatr, loże)               800 zł

strefa II (balkon)                                         650 zł

na 5 różnych zespołów (6 spektakli zagranicznych, czyli oba spektakle KCDC)

strefa I (parter, amfiteatr, loże)               960 zł

strefa II (balkon)                                         780 zł

KARNET SREBRNY
na 3 różne zespoły

strefa I (parter, amfiteatr, loże)               510 zł

strefa II (balkon)                                         420 zł

*spektakl SILENCE/CISZA nie wlicza się w karnety.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close