Lublin/25. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Arno Schuitemaker „If You Could See Me Now”

Zdjęcie: Lublin/25. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Arno Schuitemaker „If You Could See Me Now”

Arno Schuitemaker „If You Could See Me Now”. Fot. Sanne Peper

W ramach jubileuszowych 25. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na pokaz spektaklu Arno Schuitemaker If You Could See Me Now.

Uwaga! W jednej ze scen spektaklu wykorzystano efekt flash (stroboskopopodobny). Jego użycie jest zgodne z regulaminem.

Wersja do druku

Udostępnij

If You Could See Me Now

Pozornie przypadkowo, a jednak z imponującą precyzją, If You Could See Me Now poszukuje innego spojrzenia, by spojrzeć po raz kolejny. Trzech performerów przekształca wyluzowany taniec klubowy w hipnotyzujący ruch, przypominający fale, aż wszystko staje się jedną wielką porcją energii.

Przy maksymalnym wysiłku, ich ruch przemienia się w świetliste, nieustannie zmieniające się impresje, utrwalając potężne ślady wytrwałości i odporności, gdy zmierzają do sedna transformującej perspektywy. Przestrzeń spektaklu rozrzedza się i rozpływa. Czas ulega rozdrobnieniu i ponownie łączy się w jedną całość.

Arno Schuitemaker stworzył spektakl If You Could See Me Now, aby zastanowić się nad tym, w jaki sposób radzić sobie z sytuacjami, które przybierają zupełnie inny obrót. Jak możemy dokonać reorganizacji naszej uwagi? Od ekstazy do zamieszania, od skrupulatnego budowania do rozłamywania się na kawałki, If You Could See Me Now bawi się oczekiwaniami i definiuje je na nowo. Przechodząc przez to, co niepokojące, zarówno wykonawcy, jak i publiczność dochodzą do czegoś otwartego i nieograniczonego: do wyzwolenia.

„W tym wyzwalającym spektaklu tanecznym wszystko trafia na swoje miejsce. (…) Przesadą nie będzie stwierdzenie, że tego rodzaju doświadczenia zadecydują o przyszłości teatru.” – Alexander Hiskemuller, Trouw

„Jeszcze jedno genialne dzieło, z progresją tak subtelną, że jego przemiany są czasem bardziej namacalne niż bezpośrednio widoczne.” – Francine van der Wiel, NRC Handelsblad

„Wspaniałe dzieło, które w wykwintny sposób gra na emocjach.” – Mirjam van der Linden, de Volkskrant

Koncepcja/kreacja: Arno Schuitemaker
Tancerze: Ivan Ugrin, Stein Fluijt, Mark Christoph Klee
Dramaturgia: Guy Cools
Kompozycja muzyczna: Wim Selles
Projekt oświetlenia: Vinny Jones
Kostiumy: Inge de Lange
Technologia: Vincent Beune

If You Could See Me Now to projekt SHARP/ArnoSchuitemaker w koprodukcji z HELLERAU – Europäisches Zentrum der Künste (Drezno, Niemcy), O Espaço Do Tempo – Associação Cultura (Montemor-o-Novo, Portugalia), CN D Centre national de la danse (Pantin, Francja), KLAP Maison pour la danse (Marsylia, Francja) i Tafelhalle im KunstKulturQuartier (Norymberga, Niemcy). Spektakl powstał dzięki wsparciu Performing Arts Fund NL, Fonds 21, VSBfonds i Prins Bernhard Cultuurfonds.

Arno Schuitemaker tworzy dzieła, których trzeba doświadczyć. Jego interdyscyplinarne spektakle w pełni angażują publiczność. Projekty uwiecznione na kartach jego dziennika rozpościerają się i zmieniają sposób, w jaki postrzegamy czas i przestrzeń, przekształcając je w ucieleśnione medytacje nad życiem, odzwierciedlające głębię naszej egzystencji. Jego spektakle takie jak The Fifteen Project | DUET, Together_till the end, WHILE WE STRIVE, I will wait for you, If You Could See Me Now i The Way You Sound Tonight były prezentowane w renomowanych miejscach i na festiwalach współczesnych sztuk performatywnych w ponad 20 krajach. W 2019 roku spektakl The Way You Sound Tonight został uhonorowany nagrodą dla najbardziej imponującej produkcji tanecznej w Holandii. Krytycy wymienili zarówno The Way You Sound Tonight, jak i I will wait for you jako najlepsze spektakle sezonu w Theatermaker. W swoim roczniku 2017, magazyn Tanz zaliczył Arno Schuitemakera do najbardziej obiecujących artystów, a Dance Europe wymieniło go jako „jednego z czołowych twórców tańca w Holandii”. Jest także laureatem Dioraphte Encouragement Award oraz 2. nagrody jury na [re]connaissance.

***

Wydarzenia towarzyszące:

11 listopada
Tender fights – instalacja oraz projekcja filmu
Miejsce: Galeria Labirynt, godz. 10.00-18.30, wstęp wolny

12 listopada
Piotr Kurek, Hive – koncert solo z muzyką elektroniczną
Miejsce: Piwnice CK, godz. 21.00, wstęp wolny dla posiadaczy biletów festiwalowych, iliczba miejsc ograniczona

16 listopada
Projekcja filmu Be Circled oraz spotkanie z przedstawicielami fundacji Circe Platform (Gruzja)
Miejsce: Kawiarnia Centralna, Centrum Kultury, godz. 17.30

17 listopada
Spotkania z artystami/seminarium dla językoznawców: Nazareth Panadero i Janusz Subicz – artyści związani z Tanztheater Wuppertal Pina Bausch
Miejsce: ACKiM UMCS, Chatka Żaka, godz. 17.00 , wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

18 listopada
Spotkanie z artystami: Nazareth Panadero i Janusz Subicz – artyści związani z Tanztheater Wuppertal Pina Bausch
Miejsce: Aula w Nowym Humaniku UMCS, godz. 13.50, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

10-16 listopada
Pokaz filmu virtual reality Noccc Weroniki Lewandowskiej i Sandry Frydrysiak
Miejsce: Piwnice Centrum Kultury

Więcej informacji: www.mstt.pl

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close