Lublin/25. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Pokaz wideorejestracji laureatów konkursu tańca w Lipsku „Das beste deutsche Tanzsolo”

Zdjęcie: Lublin/25. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Pokaz wideorejestracji laureatów konkursu tańca w Lipsku „Das beste deutsche Tanzsolo”

W ramach jubileuszowych 25. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na pokaz wideorejestracji laureatów konkursu tańca w Lipsku Das beste deutsche Tanzsolo.

Wersja do druku

Udostępnij

Popularny konkurs taneczny Das beste deutsche Tanzsolo (Najlepsze niemieckie solo taneczne) ma swoje korzenie w Gandawie (Belgia). Pomysłodawcą i twórcą koncepcji jest znany choreograf Alain Platel, który w latach 1995-97 trzykrotnie zorganizował konkurs pod nazwą Best Belgian Dance Solo, w ramach festiwalu Victoria, który jest wydarzeniem otwartym zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.

Euro-scena w Lipsku przejęła konkurs w 1997 roku jako ,,Das beste deutsche Tanzsolo”. Kierownictwo artystyczne przez trzy lata sprawowała choreografka Irina Pauls. W latach 2000-05 dyrektorem artystycznym był Wolfgang Krause Zwieback, a od 2007 roku funkcję tę pełni René Reinhardt. Liczba zgłoszeń w ciągu tych lat wzrosła z 68 do około 150.

Konkurs Das beste deutsche Tanzsolo będzie odbywał się co dwa lata.

Kryteria i procedury

Do konkursu może zgłosić się każdy, zarówno profesjonalista jak i amator, z solówką o długości 5 minut. Poszukiwana jest charyzma, indywidualność i siła przekonywania. Styl, wiek czy narodowość nie mają znaczenia. Solo prezentowane jest na okrągłym stole o średnicy 7 metrów.

W wewnętrznych, zamkniętych preselekcjach Ann-Elisabeth Wolff oraz dyrektor artystyczny wybierają około 20 uczestników, którzy następnie prezentują się publicznie w dwóch rundach (trzy wieczory) w ramach festiwalu. Jury składające się z pięciu zmieniających się członków przyznaje trzy nagrody i ewentualnie nagrodę specjalną. Publiczność wybiera swojego własnego zwycięzcę.

***

Wydarzenia towarzyszące:

11 listopada
Tender fights – instalacja oraz projekcja filmu
Miejsce: Galeria Labirynt, godz. 10.00-18.30, wstęp wolny

12 listopada
Piotr Kurek, Hive – koncert solo z muzyką elektroniczną
Miejsce: Piwnice CK, godz. 21.00, wstęp wolny dla posiadaczy biletów festiwalowych, iliczba miejsc ograniczona

16 listopada
Projekcja filmu Be Circled oraz spotkanie z przedstawicielami fundacji Circe Platform (Gruzja)
Miejsce: Kawiarnia Centralna, Centrum Kultury, godz. 17.30

17 listopada
Spotkania z artystami/seminarium dla językoznawców: Nazareth Panadero i Janusz Subicz – artyści związani z Tanztheater Wuppertal Pina Bausch
Miejsce: ACKiM UMCS, Chatka Żaka, godz. 17.00 , wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

18 listopada
Spotkanie z artystami: Nazareth Panadero i Janusz Subicz – artyści związani z Tanztheater Wuppertal Pina Bausch
Miejsce: Aula w Nowym Humaniku UMCS, godz. 13.50, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

10-16 listopada
Pokaz filmu virtual reality Noccc Weroniki Lewandowskiej i Sandry Frydrysiak
Miejsce: Piwnice Centrum Kultury

Więcej informacji: www.mstt.pl

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Lublin: Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, Oratorium

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close