Lublin/25. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Renae Shadler, Roland Walter i współpracownicy „SKIN”

Zdjęcie: Lublin/25. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Renae Shadler, Roland Walter i współpracownicy „SKIN”

Renae Shadler, Roland Walter i współpracownicy „SKIN”

W ramach jubileuszowych 25. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na pokaz spektaklu SKIN Renae Shadler i Rolanda Waltera oraz współpracowników.

Wersja do druku

Udostępnij

Każde ciało ma swoją własną tożsamość w odniesieniu do skóry. Jej tekstura nieustannie się zmienia i przekształca poprzez interakcję z innymi. Dotyczy to w równym stopniu ludzi: tych posiadających różne zdolności i tych w różnym wieku, ale odnosi się również do powierzchni ziemi, która w obecnej erze antropocenu przeistacza się w coraz szybszym tempie.

Spektakl SKIN w wykonaniu Rolanda Waltera, tancerza z porażeniem spastycznym całego ciała, i Renae Shadler, australijskiej tancerki i choreografki, kreuje własny wszechświat, w którym dwa zupełnie odmienne, ludzkie ciała mogą zbliżyć się do siebie. Ten pełen intymności duet wykracza poza fizyczne granice artystów, aby pozwolić wyobraźni stworzyć kolektywny język ruchu inspirowany m.in. ukwiałami morskimi, wodą i powierzchniami ziemi.

SKIN odkrywa nowe sposoby interakcji międzyludzkiej, pogłębiając naszą zdolność do prześlizgiwania się tam i z powrotem między różnymi rodzajami doświadczeń. Za pomocą ruchu ukazuje, w jak znaczącym stopniu nasze otoczenie kształtuje nas, ale także jak bardzo jest przez nas kształtowane.

Kiedy w 2018 roku Roland zaproponował stworzenie duetu, byłam ciekawa, jak będzie wyglądała interakcja między nami. Jak zgrać się jako dwie indywidualności, a momentami nawet scalić się w jedno. Ta idea „scalania” powstała głównie na skutek obserwacji Rolanda i jego asystentów, gdyż nieustannie pracowali nad ,,przedłużeniem” jego ciała, np. stając się jego rękami, aby go nakarmić. Temu „przedłużeniu” przeciwstawiona jest idea „ograniczenia” – od początku pracowaliśmy ze śpiworami, nakładając limity na oba nasze ciała, co pozwoliło nam rozpocząć współpracę od bardziej „wyrównanych” warunków.
Renae Shadler

SKIN to dla mnie nie tylko dobrze skonstruowana sztuka, ale także coś takiego, w czym amalgamacja ruchu, ciał, scenografii i dźwięku daje poetycki wgląd w sposób, w jaki dochodzi do interakcji między nami. To, że spektakl dał mi możliwość zagłębienia się w tę część naszego człowieczeństwa, bardzo mnie poruszyło.
Tanzschreiber, sierpień 2020

Koncepcja, Wykonanie: Renae Shadler, Roland Walter
Dyrektor artystyczny, Choreograf: Renae Shadler
Projekt dźwięku: Samuel Hertz
Scenografia i kostiumy: Judith Förster
Projekt światła: Emese Csornai
Asystent kreatywny: Mirjam Sögner
Produkcja: ehrliche arbeit – freelance office for Culture

Produkcja Renae Shadler & Collaborators. Finansowana przez Hauptstadtkulturfonds. Aktion Mensch, Asia-Europe Foundation i Goethe-Institut – Australia. Rezydencje twórcze: Lucy Guerin Inc / WXYZ Studios i Bunbury Regional Art Gallery (Australia).

***

Wydarzenia towarzyszące:

11 listopada
Tender fights – instalacja oraz projekcja filmu
Miejsce: Galeria Labirynt, godz. 10.00-18.30, wstęp wolny

12 listopada
Piotr Kurek, Hive – koncert solo z muzyką elektroniczną
Miejsce: Piwnice CK, godz. 21.00, wstęp wolny dla posiadaczy biletów festiwalowych, iliczba miejsc ograniczona

16 listopada
Projekcja filmu Be Circled oraz spotkanie z przedstawicielami fundacji Circe Platform (Gruzja)
Miejsce: Kawiarnia Centralna, Centrum Kultury, godz. 17.30

17 listopada
Spotkania z artystami/seminarium dla językoznawców: Nazareth Panadero i Janusz Subicz – artyści związani z Tanztheater Wuppertal Pina Bausch
Miejsce: ACKiM UMCS, Chatka Żaka, godz. 17.00 , wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

18 listopada
Spotkanie z artystami: Nazareth Panadero i Janusz Subicz – artyści związani z Tanztheater Wuppertal Pina Bausch
Miejsce: Aula w Nowym Humaniku UMCS, godz. 13.50, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

10-16 listopada
Pokaz filmu virtual reality Noccc Weroniki Lewandowskiej i Sandry Frydrysiak
Miejsce: Piwnice Centrum Kultury

Więcej informacji: www.mstt.pl

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Lublin, ACKiM Chatka Żaka, ul. Idziego Radziszewskiego 16

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close