Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na spektakl Colleen Thomas pt. Light and desire. Wydarzenie odbywa się w ramach 27. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie.
Colleen Thomas, Światło i pożądanie (Light and desire)
Światło i pożądanie odwołuje się do historii rodzinnej, polityki społecznej i osobistych doświadczeń, aby opowiedzieć i wzmocnić narracje kobiet, które przeciwstawiły się uciskowi, tworząc własne formy radykalnej ekspresji. Główną kwestią, którą porusza spektakl, jest to, w jaki sposób kobiety utrzymują, ucieleśniają i wyrażają władzę. W spektaklu wymyślonym i wyreżyserowanym przez Colleen Thomas występuje nie tylko jego twórczyni, ale również Carla Forte (Wenezuela), tancerka-choreografka Ildiko Toth (Węgry/Niemcy), kuratorka tańca, krytyczka i choreografka Joanna Leśnierowska (Polska), reżyserka, tancerka i choreografka Ermira Goro (Albania/Grecja) oraz nauczycielka, tancerka i reżyserka Rosalynde LeBlanc (USA). Spektakl jest hołdem dla Miesiąca Historii Kobiet i częścią obchodów setnej rocznicy ratyfikacji 19. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Colleen Thomas o spektaklu:
Indywidualne doświadczenia osób tańczących związane z wojną, migracją, rasizmem i seksizmem są podstawą tej produkcji. Znam wszystkie moje międzynarodowe współpracowniczki i pracuję z nimi od lat. Ich siła leży w niezwykłej, poetyckiej wrażliwości i współczuciu, które przekazują publiczności. Zaczęłam tworzyć «Światło i pożądanie» z dużą dozą gniewu, byłam zaniepokojona mizoginią, którą widziałam w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. Dzielenie się poprzez dialog i ruch z kobietami z innych krajów było i pozostaje oczyszczającą przygodą.
Realizatorzy:
choreografia: Colleen Thomas
tańczą: Carla Forte, Ildiko Toth, Joanna Lesnierowska, Ermira Goro, Rosalynde LeBlanc
światło: Stacey-Jo Marine
projekt masek: Rebecca Makus
muzyka: Robert Boston
wokal: Jo Morris
Czas trwania: 50 minut
Dodatkowo w spektaklu wystąpi 12 młodych kobiet z lubelskiej społeczności tanecznej, które będą pełnić rolę chóru protestu kobiet.
27. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca odbywają się w dniach 9–13 listopada w Lublinie. Propozycje zawarte w tegorocznym programie festiwalu są wynikiem czujnej obserwacji zjawisk w świecie tańca i sztuk performatywnych oraz bogatego spektrum zjawisk tanecznych prezentowanych w ciągu całego roku w Centrum Kultury w Lublinie przez działający tu od wielu lat Lubelski Teatr Tańca. W 2023 roku widzowie MSTT będą mieli więc okazję zobaczyć najciekawsze spektakle twórców z Danii, Grecji, USA, Francji, Norwegii, Ukrainy, Niemiec i oczywiście z Polski, którzy wyznaczają nowe trendy w sztuce tańca, np. taniec komponujący dźwięki, wciągający szaleńczy rave czy taniec brzuchomówców.
Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona będzie intensywnej obserwacji procesów i zmian zachodzących w świecie tańca oraz dyscyplin pokrewnych. Stąd w programie obecność m.in. nowego cyrku, który przeżywa swój rozkwit, zarówno w Lublinie, jak i całej Europie. Organizatorzy festiwalu chcą być częścią tego procesu i aktywnie wpisać się w prezentację ciekawych zjawisk na styku nowego cyrku i tańca współczesnego. Będą to czynić z pomocą rodzimych artystów, jak i gościa specjalnego tegorocznej edycji, Yoann Bourgeois Art Company z Francji.
PROGRAM:
9 listopada / czwartek
19.00 – Mette Ingvartsen – The Dancing Public (Dania/Belgia)
Centrum Kultury w Lublinie / Sala Widowiskowa / 70 min
10 listopada / piątek
18.00 – Fundacja Sztukmistrze – Gradient (Polska)
ACKiM UMCS Chatka Żaka / Sala Widowiskowa / 50 min
20.00 – Ioanna Paraskevopoulou – MOS (Grecja)
Centrum Kultury w Lublinie / Sala Widowiskowa / 40 min
11 listopada / sobota
18.00 – Colleen Thomas – Light and desire (USA)
ACKiM UMCS Chatka Żaka / Sala Widowiskowa / 50 min
20.00 – Joachim Maudet – Compagnie Les Vagues – W̶E̶L̶COME (Francja) / Jean-Baptiste Baele – Nabinam (Norwegia)
Centrum Kultury w Lublinie / Sala Widowiskowa / 50 min + 30 min
12 listopada / niedziela
16.00 – Prezentacje polskiej sceny tańca „Młoda Polska”
Centrum Kultury w Lublinie / Sala Widowiskowa / 60 min
18.00 – Yoann Bourgeois Art Company – Nieosiągalny punkt zawieszenia (Francja)
Centrum Spotkania Kultur / Sala Operowa / 60 min
20.00 – Rainer Behr/Tanztheater Wuppertal Pina Bausch – Projekt VONA (Ukraina/Niemcy)
ACKiM UMCS Chatka Żaka / Sala Widowiskowa / 70 min
13 listopada / poniedziałek
19.00 – Yoann Bourgeois Art Company – Nieosiągalny punkt zawieszenia (Francja)
Centrum Spotkania Kultur / Sala Operowa / 60 min
Bilety:
normalny 40 zł / ulgowy 30 zł
Yoann Bourgeois Art Company: 80-150 zł
Kasa Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) czynna
poniedziałek-piątek 10.00-18.00
sobota 15.00-18.00
oraz na godzinę przed wydarzeniami biletowanymi
tel.: 81 466 61 40 / e-mail: kasa@ck.lublin.pl
Bilety online dostępne na cklublin.bilety24.pl
Organizator:
Lubelski Teatr Tańca
Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Więcej: mstt.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury–państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.