Lublin/Centrum Kultury: „Cornerstone” – chor. Mikołaj Karczewski

Zdjęcie: Lublin/Centrum Kultury: „Cornerstone” – chor. Mikołaj Karczewski

Cornerstone, fot. P. Jaruga

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na pięć wyjątkowych spektakli oraz spacer performatywny, które odbędą się w ostatni majowy weekend i na początku czerwca. Realizacje prezentowane są w ramach Tanecznych Przestrzeni Sztuki oraz Polskiej Sieci Tańca.

 

Cornerstone to ascetyczny pejzaż, złożony z niewzruszonej w swej stabilności formy – kamienia, który trwa w płynącym czasie tego świata. Bogaty świat sensów, metafor i analogii wynikający z zestawienie przeciwstawnych jakości kamienia z cielesnością wydobywa bogactwo zawartych w tym temacie wielu potencjałów i dróg kreowaniu znaczeń. Kamień jako element naszej rzeczywistości, obszarów zarówno natury i kultury, staje się niewyartykułowanym horyzontem wiedzy, której medium jest doświadczające ciało. Kamień doświadczany otwiera i ewokuje.

 

Decyzją która wpłynęła na powstanie tego sola jest próba zrozumienia ścieżki którą podążam jako tancerz, twórca. Cornerstone to spotkanie z samym sobą, dialog z emocjami, uczuciami, sytuacjami i ludźmi, których obecność wskazywała mi kolejne fundamenty tego kim jestem czy chciałbym być – mówi twórca Mikołaj Karczewski.

 

Mikołaj Karczewski – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, zamiejscowego Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Artysta współpracuje z wieloma teatrami w Polsce i zagranicą, m.in. jako choreograf z TR w Warszawie czy Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Grał w spektaklach wielu uznanych reżyserów m. in. w Hamlecie w reż. C. Tomaszewskiego, Położnicach szpitala Św. Zofii w reż. M. Strzępki, Stille W. Klimczyka i D. Knapik oraz w choreografiach Colleen Thomas Young But the sun came up czy Joe Altera if/then w Lubelskim Teatrze Tańca. Od 2012 roku jest tancerzem duńskiego teatru tańca Granhøj Dans. Za rolę Szarlatana w spektaklu Petrushka-Extended otrzymał nominację do nagrody teatralnej w Danii w kategorii najlepszy tancerz sezonu. W tym roku można zobaczyć go w choreografii An Eve and an Adam, która otrzymała prestiżową nagrodę Reumert 2019 jako najlepszy spektakl teatru tańca w Danii. Dodatkowo, w roku 2020 rozpoczął współpracę z kolejną słynną duńską kompanią DON GNU oraz został uhonorowany stypendium twórczym od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

 

Cornerstone

 

Koncepcja, choreografia, taniec: Mikołaj Karczewski

Wsparcie dramaturgiczne: Konrad Kurowski

Reżyseria świateł: Kornelia Dzikowska

Realizacja oświetlenia: Grzegorz Polak

 

Spektakl został zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Lublin: Centrum Kultury, Sala Widowiskowa

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close