
Efrat Stempler. Fot. materiały organizatorów
Efrat Stempler. Fot. materiały organizatorów
Finał VI edycji VI Maat Festival „Israel Now” odbędzie się w Lublinie w dniach 5-8 grudnia 2014 roku. Jako pierwsza zaprezentuje solo na tancerkę Brit Rodemund choreografka Efrat Stempler – Festgefahren (W martwym punkcie). Po spektaklu, o godzinie 18.00, odbędzie się spotkanie z choreografką.
Efrat Stempler dorastała w Tel Awiwie. Od 2014 roku mieszka i pracuje w Berlinie. W latach 1992-1995 uczyła się w szkole artystycznej Telma Yelin, w 2001 roku ukończyła z wyróżnieniem reżyserię teatralną na Uniwersytecie w Tel Awiwie. W latach 1996-2000 była tancerką w Batsheva Ensamble i zespole Baraka Marshalla; współpracowała także z innymi choreografami w Izraelu. W 2002 roku Efrat dołączyła do Tanzkompanie Oldenburg MS Schrittmacher (Berlin) prowadzonych przez choreografa Martina Stiefermanna. Ich współpraca twa do dziś – Efrat jest tancerką i dzieli ze Stiefermannem zadania dyrektora artystycznego. Wzięła udział w następujących projektach: Das Lewskow-Manuskript, Ein Sportstück, Begeben Sie sich, Anatomie einer Nachricht, Gold i Alice in Wunderland. Od 2004 roku pracuje jako choreografka i nauczycielka tańca w Berlinie. W 2006 roku założyła własny zespół, cie Efrat Stempler. Premiera jego pierwszej pracy Shu Shu odbyła się w DOCK11 w Berlinie. Od 2006 roku zespół stworzył trzy kolejne prace: shu shu werk; 1,2,3 Sauerfisch Reloaded i Fesgefahren; występował też na wielu festiwalach międzynarodowych, w tym M1 Fringe Festival w Singapurze, festiwalu teatralnym Man.in.Fest w Rumunii czy Infant Festival w Serbii. Od 2008 roku Efrat Stempler pracuje także jako choreograf w teatrach w Niemczech, Polsce i Szwajcarii, współpracując z reżyserami takimi jak Wojtek Klemm czy Mark Zurmühle przy różnych produkcjach, w tym m.in.: Brotladen (Brecht), Penthesilea (Kleist) Zement (Müller) czy Faust (Goethe).
Strona zespołu cie Efrat Stempler
Program VI Maat Festival „Israel Now”
VI MAAT FESTIVAL ‚ISRAEL NOW!’ 2014 idea, koncept: Tomasz Bazan (kurator programu) / multimedia/video: Patrycja Płanik / korespondent Izraelski i koordynacja międzynarodowa: Ewa Szubstarska / rezydenci programu: Daphna Horenczyk, Lilach Livne, Andrea Costanzo Martini, Adi Weinberg, Michael Getman, Talia De Vries oraz Piotr Trojan / produkcja: Maria Sapeta / technika: Maciej Połynko, Karol Rębisz / współpraca: Barbara Szymańska, Małgorzata Drozd / program kuratorski Tomasza Bazana ‘Maat Festival’ zrealizowany ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Centrum Kultury w Lublinie Miejskiej Instytucji Kultury oraz Teatru Maat Projekt.