Lublin/Honoring Intuition: „Honoring Intuition” – chor. Colleen Thomas-Young – pokaz work-in-progress

Zdjęcie: Lublin/Honoring Intuition: „Honoring Intuition” – chor. Colleen Thomas-Young – pokaz work-in-progress

Fot. Piotr Rymer

Wersja do druku

Udostępnij

Projekt Honoring Intuition realizowany jest we współpracy Lubelskiego Teatru Tańca oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Biorą w nim udział tancerze z czterech krajów: Polski, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Białorusi, którzy pod okiem choreografki Colleen Thomas-Young pracują nad nowym spektaklem. Jego premiera odbędzie się podczas listopadowych 22 Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie, natomiast rok później zostanie on zaprezentowany w Nowym Jorku. W ramach wydarzeń towarzyszących rezydencji odbędzie się pokaz work-in-progress spektaklu.

Pomysł, choreografia: Colleen Thomas-Young;

Taniec: Samantha Allen, Dare Ayorinde, Daniil Belkin, Mikołaj Karczewski, Krystian Daniel Łysoń, Jenia Romanovich, Krystyna Lama Szydłowska, Monika Witkowska, Darrin Wright

O choreografce:

Colleen Thomas-Young – nowojorska choreografka, której prace prezentowane były na wielu międzynarodowych scenach, m.in. w Hong Kongu, Estonii, Wenezueli, Peru, Brazylii i Rosji. Współpracuje z prestiżowymi nowojorskimi centrami tańca (Danspace Project, DTW, New York Live Arts, The Miller Theater, The Harkness Center at the 92nd Street Y, The Kumble Arts Center). Jako tancerka współpracowała z uznanymi choreografami takimi, jak: Nina Wiener Dance Company, Donald Byrd/The Group, Bebe Miller Dance Company, Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company. Od 2003 roku prowadzi własny zespół – Colleen Thomas Dance – oraz współkieruje i choreografuje także dla Bill Young/Colleen Thomas & Co. Pracuje także jako kurator ważnego dla nowojorskiego środowiska tańca współczensego projektu w ramach LIT (loft into theater) series at 100 Grand, który wspiera innowacyjne i eksperymentalne prace zarówno młodych, jak i uznanych twórców. Równolegle do swojej kariery artystycznej, Colleen Thomas-Young jest profesorem tańca w prestiżowym Barnard College of Columbia University.

O projekcie (od artystki):

Od ponad dwóch lat moje poszukiwania i powstające w ich wyniku taneczne prace skupiają się wokół koncepcji międzykulturowej wymiany sposobów pracy z ciałem. Dzięki zaproszeniu do współpracy przez IAM i IMiT, chcę zbadać dokładniej jak metodologia tanecznej improwizacji kontaktowej otwiera nowe ścieżki nauczania i słuchania, które tworzą silne relacje pomiędzy uczestnikami. Pytanie, które podejmujemy w projekcie brzmi: „Co się może wydarzyć kiedy kiedy spotykamy się z inną kulturą mając jedynie do dyspozycji własne wzorce zachowań?”.

Honoring Intuition jest spotkaniem różnych doświadczeń, które dla mnie mają swój początek w feministycznym wyrazie, będącym reakcją na niesprawiedliwość i uprzedmiotowienie. Co się może wydarzyć, kiedy człowiek o całkowicie odmiennej przeszłości podejmie trud ucieleśnienia doświadczenia innego człowieka? Czy jesteśmy zdolni do prawdziwej empatii? Jak tworzymy i komunikujemy nasze wspólne doświadczenia?

Widzimy to co wydaje nam się, że wiemy, nie to co znajduje się rzeczywiście przed nami. W spektaklu chcę zmierzyć się ze sposobem w jakim widownia postrzega rzeczywistość. Czy możemy ufać własnym możliwościom percepcyjnym, jeśli nie możemy nawet uwolnić się od własnych narracji? Mimo wszystko podejmujemy ten wysiłek, nie ma innego sposobu. Skreślamy to, co wiemy i zaczynamy od początku wiedząc, że nie istnieje żadna „czysta karta”. W obliczu globalnego kryzysu migracyjnego, który w znaczy sposób wpłynął na nasze życia, chciałabym zadać pytanie: w jaki sposób tancerze mogą ucieleśnić reakcje swoich społeczeństw na rasowe, religijne i płciowe niepokoje? Czy mogą w konfrontacji z tymi zagadnieniami znaleźć sposoby na wypracowanie nowej wspólnoty i promować sprawiedliwość społeczną? Życie dzieje się tu i teraz. Teraz… teraz… teraz… A potem zaczynamy od nowa, nawet jeśli odcisk przeszłości pozostaje z nami.

Projekt realizowany we współpracy: Instytut Adama Mickiewicza, Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie oraz EEPAP (East European Performing Arts Platform).

Wstęp wolny!

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Lublin: Scena Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close