Lublin: Justyna Jasłowska „Sztuka pływania” + Irena Lipińska „DNACE”

Zdjęcie: Lublin: Justyna Jasłowska „Sztuka pływania” + Irena Lipińska „DNACE”

Wersja do druku

Udostępnij

Justyna Jasłowska i Irena Lipińska to dwie tancerki młodego pokolenia zajmujące się tańcem performatywnym. Obydwie są stypendystkami poznańskiego programu edukacyjnego dla młodych choreografów Alternatywna Akademia Tańca. Choć mają ze sobą wiele wspólnego, na co dzień pracują samodzielnie tworząc własne projekty artystyczne. W Warsztatach Kultury wystąpią w ramach wspólnego cyklu pokazów, prezentując swoje solowe spektakle. Dzięki zastosowaniu oszczędnych środków i ograniczeniu scenografii do minimum, na pierwszy plan wszystkich spektakli wysuwa się ludzka cielesność. Mierzenie się z własną fizycznością i swoboda tanecznych wypowiedzi złożą się na cykl czterech pokazów eksplorujących tę tematykę.

Wstęp wolny.

O spektaklach:


Justyna Jasłowska: Sztuka pływania


Spektakl zbudowany w dużym stopniu na podstawie doświadczeń z poprzedzających go akcji happenerskich w terenie ( lipiec 2009). Działania te miały charakter angażujący publiczność. Osoby zachęcone do wzięcia udziału w akcji proszone były o prezentowanie gestów lub sekwencji ruchowych wykonywanych w ich wyobrażeniu przez pływaków. Osoba performera starała się je powtórzyć i w ten sposób „pobierała naukę pływania”. Pływanie przeniesione na ląd stanowi punkt wyjścia w poszukiwaniach choreograficznych i w estetyce. Kinetyka ruchu pływaka oraz formy jakie przybiera wówczas ciało, uchwycone niczym w stopklatkach. Akcja jest także wyjściem ku subiektywnej fobii performera przed wodą i zwrócenie uwagi, że pływać można poza wodnym kontekstem.

Z recenzji:


Inspiracją dla artystów bywa literatura, muzyka, często czerpią oni też z własnych doświadczeń i przeżyć. Tymczasem, Justyna Jasłowska przy tworzeniu Sztuki pływania postanowiła zainspirować się czymś nieco odmiennym, czyli… brakiem umiejętności pływania. Można więc powiedzieć, że z niczego zrobiła coś […] Jasłowska, która sama pływać nie potrafi, postanowiła w odmienny sposób spojrzeć na tę dyscyplinę sportową. Podpatrzone gesty pływaków stały się materiałem do stworzenia spektaklu. Ciężko powiedzieć, czy Jasłowska naśmiewa się z pływaków, czy może raczej im zazdrości. Gesty, które wykonuje, są nienaturalnie przerysowane, sztuczne i groteskowe. Nikt nie porusza się w wodzie w taki sposób, jak sugeruje artystka. Ale gdyby poddać obróbce większość ludzkich gestów, to okazuje się, że każdy z nich nosi znamiona śmieszności.

Koncepcja pokazania pływania jako sztuki to pomysł dość oryginalny i świeży. Ruch kończyn w wodzie zwielokrotniony i połączony w całość może dać efekt dziwnego, rytmicznego tańca. Więcej niż gestów pływackich jest tu jednak pozowania na gwiazdę – Jasłowska zgrywa się, świadomie wykonuje szereg czynności stereotypowych dla sławnych ludzi. Na koniec przedstawienia tańczy nad gumowym basenem z wiązkami kwiatów, które kolejno wrzuca do wody. Rozwija też baner z własną, gwiazdorską podobizną i tym kończy występ […]

/ Zatańczyć pływanie – Justyna Jasłowska, Sztuka pływania
Fragment recenzji Katarzyny Plebańczyk/

Wizualizacje wodnych fal, muzyka niczym z filmu Rejs przywołują błogi klimat rozleniwienia, czujemy się jak na plaży, gdzie swobodnie można pobierać naukę pływania.


/Kobiety i schematy, fragment recenzji Wioletty Rybak/



Koncept, choreografia, przestrzeń, wykonanie: Justyna Jasłowska

Reżyseria świateł: Justyna Jasłowska, Wojciech Maniewski

Video: Maciek Połynko, Emil Zięba

Grafika: Patrycja Płanik

Produkcja: Festiwal Międzynarodowe Konfrontacje Teatralne, Międzynarodowy Maat Festival

Czas trwania: 45 minut

Premiera: 23 września 2010, II International Maat Festival, Lublin

Irena Lipińska: DNACE

choreografia i wykonanie: Irena Joanna Lipińska
opieka artystyczna: Luca Giacomo Schulte, Ornella Balestra
muzyka: Indigo Tree (Peve Lety, Michał Kupicz)
realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski
produkcja: Art Stations Foundation

Solo powstało w ramach SOLO PROJEKT 2011 – programu rezydencyjnego Art Station Foundation/ www.starybrowarnowytaniec.pl

Spektakl z założenia nie ma opisu. Tytuł i działania tancerki mają świadczyć za słowa.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

LUBLIN: Sala Widowiskowa Warsztatów Kultury, ul. Popiełuszki 5

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close