Lublin/„Kino mistrzów tańca 2015/2016”: Wieczór nr 2: Susanne Linke i Koffi Kôkô „Mistral”

Zdjęcie: Lublin/„Kino mistrzów tańca 2015/2016”: Wieczór nr 2: Susanne Linke i Koffi Kôkô „Mistral”

Fot. Mira Hirz

Wersja do druku

Udostępnij

Od marca 2014 Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na cykl filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. W czterech odsłonach prezentowane są spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca. Wśród tych znakomitości są m.in. Paul Taylor (Paul Taylor Dance Company), Mats Ek (The Cullberg Ballet), Lloyd Newson (DV8), Pina Bausch (Tanztheater Wuppertal), William Forsythe (The Forsythe Company), Wim Vandekeybus (Ultima Vez). Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki tym spotkaniom z genialnymi osobowościami wzbudzą w widzach jeszcze większy podziw dla tańca i głód obcowania z tą niezwykłą sztuką, której granic nie sposób określić.

Organizatorzy kontunuują serię spotkań z wielką damą niemieckiego teatru tańca, Susanne Linke. W trakcie przygotowań do jej występu na tegorocznych XIX Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca, chcą przybliżyć sylwetkę tej twórczyni. Nazwisko Susanne Linke wymienia się jednym tchem obok największych niemieckich twórców, takich jak: Pina Bausch, Johann Kresnik i Reinhild Hoffman. Jest artystką, która swobodnie łączy w swoich dziełach to, co najlepsze z tradycji niemieckiego Tanztheather ze współczesnymi technikami tanecznymi. Pierwotnie zasłynęła mniejszymi dziełami, głównie pokazami solowymi, które stały się jej znakiem rozpoznawczym. Wraz z popularnością i uznaniem pojawiły się propozycje tworzenia większych produkcji, dla liczniejszej grupy tancerzy. W trakcie tegorocznych MSTT zaprezentowane zostanie jedno z jej najbardziej znanych dzieł, Ruhr-Ort, w którym na scenie będzie można zobaczyć ośmiu performerów. Natomiast w ramach Kina mistrzów tańca, za pomocą rejestracji jej spektakli, ukazane zostanie bardziej intymne oblicze naszego festiwalowego gościa.

Pomysł na spektakl Mistral został oparty na dwójce tancerzy, którzy wywodzą się z dwóch bardzo różnych, ale wysoce rozwiniętych tradycji tanecznych. Bardziej niż jakikolwiek inny wykonawca, Susanne Linke uosabia wiedzę o modern dance w Niemczech, od Mary Wigman do Folkwang Hochschule w Essen (dzisiejszy Folkwang Universität der Künste) i teatru tańca. Koffi Kôkô czerpie z wysoce rozwiniętych wielowiekową tradycją obrzędów przejścia w kulturach Afryki Zachodniej. W obu przypadkach, swymi ciałami działają jak niezwykła i unikatowa biblioteka wiedzy. Oboje są wyjątkowymi tancerzami, których choreografie uwzględniają i badają tak swoje własne biografie, jak i ich tradycje społeczno-polityczne, kulturowe i duchowe.

Koffi Kôkô jest czołowym przedstawicielem współczesnego tańca afrykańskiego. Pochodzący z Beninu, od lat tworzący w Paryżu tancerz, choreograf i teoretyk tańca jest jednocześnie kapłanem voodoo. Koffi Kôkô wybrał taniec w jego najczystszej, rytualnej formie, która stała się fundamentem jego pracy artystycznej i teoretycznej, opartej na idei podstawowej roli tańca jako środka komunikacji z bogami i naturą. Kôkô dokonał transpozycji doświadczania rytuału na indywidualny język ciała, wykorzystując techniki tańca współczesnego i teatru.

Mistral
Taniec, choreografia: Susanne Linke i Koffi Kôkô
Czas trwania: 43 min.
Kamera, montaż: Walter Bickmann
Pomysł: Johannes Odenthal
Scenografia: Marcel Kaskeline
Światło: Lutz Deppe
Asystent oświetleniowca: Tomek Ness
Muzyka: Wolfgang Bley-Borkowski
Perkusiści: Achille Acakpo, Moussa Coulibaly, Janos Crecelius
Wsparcie dramaturgiczne: Waltraut Körver
Wsparcie choreograficzne: Urs Dietrich
Kierownik produkcji: Christiane Uekermann
Koordynacja projektu: Kerstin Diekmann, Inge Zysk
Produkcja: Akademie der Künste, Berlin, Susanne Linke przy wsparciu Hauptstadtkulturfonds,
Berlin

Bilety: PWYW (Pay What You Want – Zapłać Ile Będziesz Chciał Po Pokazie)

Organizatorzy:
Centrum Kultury w Lublinie
Lubelski Teatr Tańca

Patronat medialny:
taniecPOLSKA.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Lublin: Sala Kinowa Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close