Lublin/„Kino mistrzów tańca 2015”: Wieczór nr 1: Wim Vandekeybus i Ultima Vez „Blush”

Zdjęcie: Lublin/„Kino mistrzów tańca 2015”: Wieczór nr 1: Wim Vandekeybus i Ultima Vez „Blush”

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

 Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na cykl filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. W trzech odsłonach zaprezentowane zostaną spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca. Wśród tych znakomitości są m.in. Paul Taylor (Paul Taylor Dance Company), Mats Ek (The Cullberg Ballet), Lloyd Newson (DV8), Pina Bausch (Tanztheater Wuppertal), William Forsythe (The Forsythe Company), Wim Vandekeybus (Ultima Vez). Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki tym spotkaniom z genialnymi osobowościami wzbudzimy w naszych widzach jeszcze większy podziw dla tańca i głód obcowania z tą niezwykłą sztuką, której granic nie sposób określić.

W roku 2014 w ramach cyklu Kino mistrzów tańca odbyły się cztery spotkania z choreografiami zrealizowanymi dla Nederlands Dans Theater. W tym roku serię prezentacji rozpocznie Wim Vandekeybus i jego zespół Ultima Vez. Zespół powstał w 1986 roku jako kompania taneczna i organizacja założona przez choreografa, reżysera i filmowca Wima Vandekeybusa. Od momentu jej założenia, Ultima Vez intensywnie rozwinęła swoją działalność jako międzynarodowa kompania tańca współczesnego ze swoją główną siedzibą w Brukseli. Od początku swojej działalności tancerze Ultimy Vez, pod okiem swojego głównego choreografa, wywalczyli sobie światowe uznanie wśród widzów i krytyków za pomocą agresywnie fizycznego sposobu pracy z ciałem. Nieodłącznymi elementami ich twórczości  jest brutalność odtwarzanych choreografii, obecność głośnych, wyraźnych dźwięków oraz skupienie na fizycznej pamięci ludzkiego ciała.

W 2004 roku Wim Vandekeybus nakręcił 52-minutowy film oparty na jego znanym spektaklu pt. Blush. W filmie wykorzystana została muzyka Davida Eugene’a Edwardsa i Woven Hands oraz teksty flamandzkiego autora Petera Verhelsta. Blush jest błyszczącą podróżą rozpostartą pomiędzy niebiańskimi krajobrazami Korsyki a najbrudniejszymi głębiami Brukseli. Jest to eksploracja dzikich rewirów podświadomości, mistycznych lasów, sprzecznych instynktów, wyobraźni, w których ciało ma własne powody nieznane umysłowi. W scenach z wykorzystaniem sekwencji tanecznych odnoszących się do przyciągania, konfrontacji i odrazy, tancerze przechodzą animalistyczne metamorfozy…

Blush został wybrany do programu ACID na festiwalu filmowym w Cannes w 2005 roku.

TRAILER

Belgia 2005, 53′

reżyseria: Wim Vandekeybus

scenariusz: Wim Vandekeybus

muzyka: David Eugene Edwards

choreografia: Wim Vandekeybus

właściciel praw: CCCP, Sciapode

wykonanie (taniec): Laura Arís Alvarez, Elena Fokina, Jozef Frucek, Ina Geerts, Robert M. Hayden, Germán Jauregui Allue, Linda Kapetanea, Thi-Mai Nguyen, Thomas Steyaert, Wim Vandekeybus; dodatkowo występują: David Eugene Edwards, Daniel McMahon, Ordy Garrison, Shane Trost; produkcja: Bart Van Langendonck, Emilie Blézat, Ellen De Waele

Wim Vandekeybus – reżyser, choreograf, aktor i fotografik. Przez dwa lata współpracował z Janem Fabre, a potem w 1986 roku stworzył swoją własną instytucję, Ultima Vez – zespół dwanaściorga młodych artystów i aktorów wraz z grupą partnerów artystycznych, technicznych i administracyjnych. Wim Vandekeybus stworzył prawie 20 spektakli, do których angażował aktorów z różnych krajów, nakręcił też wiele filmów i wideo. Jego podstawowym założeniem jest powrót do prawdziwego ruchu, który później ludzie nazwali tańcem.

Począwszy od 1993 roku coraz większe znaczenie w jego pracy miały filmy. Pokazują one zjawiska, których nie da się przedstawić na scenie, wprowadzają do teatru odległe światy. Vandekeybus wyreżyserował kilka adaptacji wideo swoich produkcji tanecznych. Łącząc fragmenty przedstawień z innymi kontekstami i miejscami, Wim Vandekeybus nadaje im zupełnie nową dynamikę i rytm. Obecnie twórca pracuje nad scenariuszem do swojego pierwszego filmu fabularnego.

Bilet: PWYW („pay what you want” – „zapłać ile chcesz po pokazie”)

 

Organizatorzy:

Centrum Kultury w Lublinie

Lubelski Teatr Tańca

Patronat medialny:

taniecPOLSKA.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Lublin: Sala Kinowa Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close