Lublin/„Kino mistrzów tańca 2015”: Wieczór nr 3: Anne Teresa De Keersmaeker „Rosas danst Rosas”

Zdjęcie: Lublin/„Kino mistrzów tańca 2015”: Wieczór nr 3: Anne Teresa De Keersmaeker „Rosas danst Rosas”

Fot. Ivo Hofsté

Wersja do druku

Udostępnij

Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na cykl filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. W trzech odsłonach prezentowane są spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca. Wśród tych znakomitości są m.in. Paul Taylor (Paul Taylor Dance Company), Mats Ek (The Cullberg Ballet), Lloyd Newson (DV8), Pina Bausch (Tanztheater Wuppertal), William Forsythe (The Forsythe Company), Wim Vandekeybus (Ultima Vez). Organizatorzy mają nadzieję, że dzięk spotkaniom z genialnymi osobowościami wzbudzą w  widzach jeszcze większy podziw dla tańca i głód obcowania z tą niezwykłą sztuką, której granic nie sposób określić.

Rosas jest zespołem tanecznym oraz strukturą produkcyjną zorganizowaną dookoła choreografki i tancerki Anne Teresy De Keersmaeker. Już na samym początku jej kariery udało jej się przykuć uwagę międzynarodowego środowiska tanecznego za pomocą jej debiutu w 1982 roku pt. Fase, four movements to the music of Steve Reich. Na przestrzeni ostatnich 31 lat, razem ze swoją kompanią taneczną, stworzyła imponującą serię choreograficznych dzieł. Taniec, jaki uprawia zespół Rosas przypomina pisanie za pomocą ruchu w przestrzeni i czasie. U jego podstawy znajduje się związek pomiędzy ruchem i muzyką. W niektórych produkcjach, badana jest także relacja pomiędzy tańcem a tekstem.

Thierry De Mey nakręcił Rosas danst Rosas w nieistniejącym już technikum architekta Henry Van de Velde w Leuven. Wersja filmowa jest znacznie krótsza niż spektakl na którym się opiera. W swoim filmie, Thierry De Mey postawił na mocno „pociętą” wersję w której, poza obsadą złożoną z czwórki tancerek z okresu przypadającego na lata 1995-1996, umieścił również pozostałe performerki które występowały w spektaklu w trakcie długiej historii jego grania. Reżyser wykorzystuje w maksymalnym stopniu geometryczne i przestrzenne jakości budynku zaprojektowanego przez Van de Veldesa. Przy okazji, budynek został całkowicie odnowiony zaraz po nakręceniu filmu, czyniąc z niego jedno z ostatnich ukłonów w stronę oryginalnej architektury. Film był pokazany we wszystkich istotniejszych europejskich stacjach telewizyjnych, jak i również cieszył się sporym sukcesem w kręgach kina artystycznego.

TRAILER

 

ROSAS /Rosas danst Rosas Belgia 1997, 57′

Reżyser: Thierry De Mey

Choreografia: Anne Teresa De Keersmaeker

Tancerze: Cynthia Loemij, Sarah Ludi, Anne Mousselet, Samantha Van Wissen

Muzyka: Thierry De Mey, Peter Vermeersch

Fotografia: Michel Houssiau Kamera Philippe Guilbert, Jorge Leon

Montaż: Rudi Maerten

Dźwięk: Ricardo Castro

Mixage: Thomas Gauder

Asystent reżysera: Anne Van Aerschot

Produkcja :Avila & Sophimages

Współprodukcja: NPS, BRTN TV2, ZDF/Arte, Le Fresnoy, Rosas.

Wsparcie: Fonds Film in Vlaanderen, Direction de l’Audiovisuel de la Communauté Française de Belgique, National Lottery, P.A.R.T.S.

Nagrody Nagroda dla najlepszej produkcji na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Amsterdamie (International Widescreen Festival), 1997.

Nagroda Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Tańca w Sztokholmie (International Video Dance), 1997.

Nominacja na Festiwalu Filmu i Architektury w Graz (Film and Architecture Festival), 1997

Nagroda specjalna Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Nowych Mediów w Sztuce w Atenach (International Festival for Film and New Media on Art), 1998

Bilety: PWYW (Pay What You Want – Zapłać Ile Będziesz Chciał Po Pokazie)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Lublin: Sala Kinowa Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close