Lublin/„Kino mistrzów tańca”: Nederlands Dans Theater – Wieczór 1: „Move to Move”, chor. Alexander Ekman, Sol Leόn i Paul Lightfoot

Zdjęcie: Lublin/„Kino mistrzów tańca”: Nederlands Dans Theater – Wieczór 1: „Move to Move”, chor. Alexander Ekman, Sol Leόn i Paul Lightfoot

Left right left right. Fot. Rahi Rezvani.

Wersja do druku

Udostępnij

Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie wspólnie z Akademickim Centrum Kultury  UMCS „Chatka Żaka” zapraszają na cykl filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. Każdego miesiąca w wybrany poniedziałek, zaprezentowane zostaną spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca.  Wśród tych znakomitości są m.in. Paul Taylor (Paul Taylor Dance Company), Mats Ek (The Cullberg Ballet), Lloyd Newson (DV8), Pina Bausch (Tanztheater Wuppertal), William Forsythe (The Forsythe Company), Wim Vandenkeybus (Ultima Vez).

Serię rozpoczyna słynny Nederlands Dans Theater, którego prezentowane będą od marca do czerwca 2014. Zespół powstał w Holandii w roku 1959, kiedy to 22 tancerzy postanowiło zakończyć współpracę z Nederlands Ballet i realizować swoją pasję taneczną w innej formule artystycznej. Pod kierunkiem Carel Birnie i Benjamina Harkarvy’ego „zbuntowani” artyści rozpoczęli pracę nad nowym repertuarem w oparciu o styl modern dance. Po 50 latach działalności i współpracy z takimi znakomitościami jak Jiří Kylián czy Hans van Manen, NDT stał się jednym z wiodących  zespołów tańca współczesnego na świecie. W jego skład wchodzą aktualnie dwie formacje: NDT1  główny zespół liczący 30 tancerzy w wieku 23-40 lat, którego dyrektorem artystycznym jest Paul Lightfoot oraz NDT2  zespół założony w  1978 roku z myślą o utalentowanych tancerzach w wieku do 23 lat, obecnie pod dyrekcją Geralda Tibbsa.

Dzięki współpracy z Pathe Live oraz Ambasadą Królestwa Niderlandów mamy przyjemność zaprezentować Państwu serię 4 wieczorów z Nederlands Dans Theater i wybitnymi choreografami:

Wieczór nr 1: MOVE TO MOVE

Na program składają się 4 spektakle:

 

LEFT RIGHT LEFT RIGHT / NDT2 (30 min)
Choreografia: Alexander Ekman

Jest  to spektakl obracający się wokół takich zagadnień jak skupienie, wyczucie czasu i rytm. Alexander Ekman bada fenomen ruchu wypełniającego ludzkie działanie, czyniąc to w charakterystyczny dla siebie sposób, naznaczony jego znakami firmowymi: teatralnością, oryginalnością, humorem, rytmem i nowoczesną przestrzenią dźwiękową.

 – SILENT SCREEN /NDT1 (45 min)

Choreografia: Sol Leόn i Paul Lightfoot

Spektakl przygotowany przez parę choreografów-rezydentów NDT, inspirowany niemym kinem z początku XX wieku i niezwykłą ekspresją gry aktorskiej w tamtych czasach. Z towarzyszeniem wielowarstwowej muzyki Philipa Glassa (Glassworks), choreografowie zabierają nas w emocjonalną, prowokującą do przemyśleń podróż.

PRZERWA – 20 minut

SECUS  /NDT1 (30 min)
Choreografia: Ohad Naharin

W oryginale Secus był częścią baletu Three i po raz pierwszy jest wystawiany samodzielnie. Jego autor, Ohad Naharain, choreograf i dyrektor artystyczny izraelskiego Batsheva Dance Company, powraca po raz pierwszy od 2007 roku jako gość do NDT by dzielić się z nim swoim wybuchowym i tryskającym energia językiem tańca.

SHINE A LIGHT / NDT1 (35 min)
Choreografia: Sol Leόn i Paul Lightfoot

Jest to jeden z najlepszych przykładów teatru tańca, tworzonego przez dwójkę choreografów-rezydentów dla NDT. Specyficznemu językowi choreografii  towarzyszy fascynujący projekt oświetlenia oraz intensywna dramaturgia. Paul Lightfoot cytuje słowa Francisa Bacona: ‘Aby światło mogło zaistnieć w pełni, potrzebna jest ciemność”.

Bilet: PWYW („pay what you want” – „zapłać ile chcesz po pokazie”)

Logo Nederland Dans Theater Live (miniaturka)

Honorowy Patronat:

Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce, P.P.J. Bekkers
JM Rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski

Wsparcie:
Pathe Live
Ambasada Królestwa Niderlandów

Logo ambasada Holandii (miniaturka)  Logo Pathelive (miniaturka)Logo UMCS Lublin nowe (miniaturka)      Logo Centrum Kultury w Lublinie (miniaturka) Logo Chatka ŻAKA (miniaturka)

Patronat medialny:
Dziennik Wschodni
taniecPOLSKA.pl
Radio Centrum

radio Lublin

Logo Dziennik Wschodni Lublin (miniaturka)   Logo Radio Centrum (miniaturka)  Logo Radio Lublin (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Sala Widowiskowa Inkubator Medialno-Artystyczny ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close