Lublin/„Kino mistrzów tańca”: Nederlands Dans Theater – Wieczór 2: „SH-Boom”, „Shoot the Moon”, „Same Difference” – chor. Sol Leόn i Paul Lightfoot

Zdjęcie: Lublin/„Kino mistrzów tańca”: Nederlands Dans Theater – Wieczór 2: „SH-Boom”, „Shoot the Moon”, „Same Difference” – chor. Sol Leόn i Paul Lightfoot

Fot. Rahi Rezvani

Wersja do druku

Udostępnij

Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie wspólnie z Akademickim Centrum Kultury  UMCS „Chatka Żaka” zapraszają na cykl filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. Każdego miesiąca w wybrany poniedziałek, zaprezentowane zostaną spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca.  Wśród tych znakomitości są m.in. Paul Taylor (Paul Taylor Dance Company), Mats Ek (The Cullberg Ballet), Lloyd Newson (DV8), Pina Bausch (Tanztheater Wuppertal), William Forsythe (The Forsythe Company), Wim Vandenkeybus (Ultima Vez).

Serię rozpoczyna słynny Nederlands Dans Theater, którego prezentowane będą od marca do czerwca 2014. Zespół powstał w Holandii w roku 1959, kiedy to 22 tancerzy postanowiło zakończyć współpracę z Nederlands Ballet i realizować swoją pasję taneczną w innej formule artystycznej. Pod kierunkiem Carel Birnie i Benjamina Harkarvy’ego „zbuntowani” artyści rozpoczęli pracę nad nowym repertuarem w oparciu o styl modern dance. Po 50 latach działalności i współpracy z takimi znakomitościami jak Jiří Kylián czy Hans van Manen, NDT stał się jednym z wiodących  zespołów tańca współczesnego na świecie. W jego skład wchodzą aktualnie dwie formacje: NDT1  główny zespół liczący 30 tancerzy w wieku 23-40 lat, którego dyrektorem artystycznym jest Paul Lightfoot oraz NDT2  zespół założony w  1978 roku z myślą o utalentowanych tancerzach w wieku do 23 lat, obecnie pod dyrekcją Geralda Tibbsa.

Wieczór nr 2: NDT i León & Lightfoot

Na program składają się 3 spektakle:

SH-BOOM / NDT 1 – 25 minut (spektakl zawiera sceny nagości)

Choreografia : Sol León i Paul Lightfoot
Muzyka: kolaż muzyczny

Stworzony w 1994 roku pełen humoru SH-Boom jest zabawnym spektaklem stworzonym do muzycznych przebojów Very Lynn i Stana Freberga, w których mężczyzna chce zaimponować kobiecie. Od czasu premiery spektakl był kilkakrotnie modyfikowany i aktualizowany. Wersja z dzisiejszego wieczoru nie była nigdy wcześniej prezentowana. Spektakl był nominowany do prestiżowej nagrody Laurence Olivier Award for Best Production of the Year.

SHOOT THE MOON / NDT 1 – 25 minut

Choreografia: Sol León i Paul Lightfoot
Muzyka: Philip Glass

Spektakl otrzymał nagrodę The Swan for best dance production 2005-2006, a w uzasadnieniu jury można przeczytać: „Sol León i Paul Lightfoot pokazują z jaka siłą i subtelnością zarazem może przemawiać do widza dobry taniec i choreografia”. W spektaklu ukazane zostały ulotne obrazy relacji miłosnych trzech par bohaterów. Obracające się ściany pokryte czarno-białą tapetą tworzą trzy osobne pokoje, w których rozgrywają się miłosne historie. Drzwi do kolejnych pokoi zdają się być zawsze otwarte,
a przez okna zagląda nowa, kusząca perspektywa.

– SAME DIFFERENCE / NDT 1 – 40 minut  (spektakl zawiera sceny nagości)

Choreografia: Sol León i Paul Lightfoot
Muzyka: Philip Glass

Same difference (2007) to spektakl teatralny, w którym León i Lightfoot pozwalają przemówić tańcowi nie tylko w sposób przenośny, ale też dosłowny. Krytyk z „Algemeen Dagblad” zauważył, że w tym spektaklu choreografowie-rezydenci wchodzą na jeszcze inny poziom języka wypowiedzi artystycznej, który „pasuje do nich jak ulał”. Spektakl zainspirowany jest chaotycznym wpływem ludzkiego ego na innych ludzi i wskazuje, jak łatwo jest zdystansować się od niego. Stworzone do muzyki Philipa Glassa przedstawienie wciąga widza w surrealistyczny świat bohaterów.

Kolejne prezentacje spektakli Nederlands Dans Theater:

Wieczór nr 3: NDT i Crystal Pite – 19 maja 2014, godz 18:00

Wieczór nr 4: NDT i Ekman/ Eyal & Behar/ Leon & Lightfoot / Inger – 9 czerwca 2014, godz: 18:00
Miejsce prezentacji: Sala Widowiskowa – Inkubator Medialno-Artystyczny ACK UMCS „Chatka Żaka”
Bilet: PWYW („pay what you want” – „zapłać ile chcesz po pokazie”)

Honorowy Patronat:

Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce, P.P.J. Bekkers
JM Rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski

Wsparcie:
Pathe Live
Ambasada Królestwa Niderlandów

Logo ambasada Holandii (miniaturka)Logo Pathelive (miniaturka)Logo UMCS Lublin nowe (miniaturka)Logo Centrum Kultury w Lublinie (miniaturka)Logo Chatka ŻAKA (miniaturka)

Patronat medialny:
Dziennik Wschodni
taniecpolska.pl
Radio Lublin
Radio Centrum

Logo Dziennik Wschodni Lublin (miniaturka)    Logo Radio Centrum (miniaturka)   Logo Radio Lublin (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Lublin: Sala Widowiskowa Inkubator Medialno-Artystyczny ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close