Lublin/Letnie Forum Tańca Współczesnego: Külli Roosna & Kenneth Flak „The Wolf Project”

Zdjęcie: Lublin/Letnie Forum Tańca Współczesnego: Külli Roosna & Kenneth Flak „The Wolf Project”

Fot. Imre Nagy Kvgo

Wersja do druku

Udostępnij

Lubelski Teatr Tańca zaprasza na pokaz spektaklu Külli Roosna & Kennetha Flaka The Wolf Project, który zostanie pokazany w ramach Letniego Forum Tańca Współczesnego. The Wolf Project jest mrożącym krew w żyłach tanecznym dokumentem odkrywania historii terroru i ucisku oraz sił czyhających w cieniu naszej pozornie zadbanej demokracji; sił, które nie reprezentują nic więcej niż wielką, nieistniejącą ideę. Jak pojedynczy człowiek może przeciwstawić się absolutnej władzy, nie niszcząc przy tym własnych wartości i samego siebie? Ile warte jest indywidualne życie w wielkim systemie, kiedy używanie przerażających środków uzasadnione jest pozornie szlachetnym celem?

25 marca 1949: babcia Külli Roosna została deportowana na Syberię wraz z dziesiątkami tysięcy innych Estończyków. Wielu nie przeżyło podróży. Jej wspomnienia nie są jakąś zręcznie napisaną fantastyczną powieścią, ale bardzo realnym i osobistym zapisem przeżyć w czasach przytłaczającego reżimu. Czy można pokonać potwory i nie stać się jednym z nich? W dobie terroryzmu samotnych wilków i odrodzenia starych ekstremizmów w nowych mundurach, Roosna i Flak tworzą spektakl, w którym ukazują swoją wizję życia pod jarzmem totalitarnych idei.

„Wysiłek budowania idealnego społeczeństwa zawsze prowadzi do przemocy, a często do ogromnej wręcz przemocy. Bo, czy tego chcemy, czy nie, nie jest możliwe, aby stworzyć idealne społeczeństwo z niedoskonałych ludzi. I tacy jesteśmy, niestety. Tak więc głównym celem dla nazizmu, jak i dla komunizmu, było stworzenie „nowego człowieka”. Aby zrobić miejsce dla niego, świat musiał pozbyć się nie-idealnych jednostek.”

Mart Laar, 2008

choreografia i taniec: Külli Roosna i Kenneth Flak
muzyka: Yann Coppier
projekt świateł i technika: Thomas Dotzler
kostiumy: Asalia Khadjé
konsultacje dramaturgiczne: Thomas Falk
czas trwania: 55 minu

Produkcja:  Korzo Theater, Haga, współprodukcja: Sõltumatu Tantsu Ühendus, Tallin Wsparcia finansowego udzielili:  Norwegian Arts Council, Ministerstwo Kultury i Edukacji w Holandii, Kultuurikapital, Estonia.

Külli Roosna – estońska tancerka, choreografka i pedagog. Ukończyła Uniwersytet w Tallinie (2005) i Rotterdam Dance Academy w Holandii (2007), na kierunkach choreograf/tancerz. Działa na arenie międzynarodowej współpracując z różnymi choreografami. Od 2010 studiuję choreografię na Uniwersytecie w Tallinie. Pracowała między innymi z Richardem Siegal, Dylanem Newcomb, Amy Raymond, Aida Redza, Ezequiel Sanucci, Fine5 Dance Theatre, Teet Kask, Katrin Essenson, Kają Lindal. Stworzyła choreografie dla wielu zewnętrznych Instytucji między innymi dla estońskiej National Ballet, Kaunas Biennale czy Festiwalu Classique w Hadze. Jej solo Circle Through otrzymało pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Choreografii w Witebsku, Białoruś ( 2010). Kulli Roosna często uczy technik tańca współczesnego oraz improwizacji w Estonii i za granicą. Prezentowała swoje prace jak i brała udział w zewnętrznych choreografiach między innymi w  Japonii, Korei Południowej , Niemczech, Francji, Anglii, Rosji, Białorusi, Szwecji, Norwegii, Finlandii , Holandii , Łotwy i Estonii.  Obecnie tworzy choreografię, bada, naucza we współpracy z Kennethem Flakiem.

Kenneth Flak – jest freelancerem działającym jako tancerz, choreograf i kompozytor. Współpracował i tańczył w wielu znanych światowych kompaniach, m.in. André Gingras ( Holandia/Kanada), Dansdesign (Norwegia), Preeti Vasudevan (Indie/USA) i Richard Siegal (Francja/USA). Ukończył studia na kierunkach Stage Direction w National Academy of Dramatic Arts w Norwegii oraz Mime and Modern Dance w Amsterdam Arts School. W 2007 w Nowym Jorku roku otrzymał nagrodę Bessie za wykonanie indywidualnej interpretacji spektaklu CYP17 Andre Gingrasa. W 2010 roku był nominowany do nagrody BNG w Amsterdamie za spektakl Of Gods and Driftwood. Otrzymał norweską dotację rządowa dla Młodych Twórców 2004 i 2008-2009. Flak regularnie prowadzi zajęcia na uniwersytetach dla początkujących tancerzy oraz na całym świecie dla tancerzy zawodowych. Jest również kompozytorem, muzykiem – jak sam określa samoukiem. Napisał muzykę do własnych choreografii, jak również dla zewnętrznych teatrów między innymi dla: Cid Pearlman, Charlotta Öfverholm Wilfried Seethaler,  Kosmas Kosmopoulos, Yael Gaathon, Harakiri Farmers.

Wejściówki do odebrania na godzinę przed spektaklem w kasie Centrum Kultury.
PWYW („pay what you want” – „zapłać ile chcesz po pokazie”)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Lublin: Sala Widowiskowa, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close