Lublin/Przestrzenie Sztuki: Lubelski Teatr Tańca: „W moim początku jest mój kres” – reż. Joanna Lewicka

Zdjęcie: Lublin/Przestrzenie Sztuki: Lubelski Teatr Tańca: „W moim początku jest mój kres” – reż. Joanna Lewicka

Lubelski Teatr Tańca „W moim początku jest mój kres”. Fot. Maciej Rukasz

Spektakl Lubelskiego Teatru Tańca W moim początku jest mój kres inspirowany jest twórczością T.S. Eliota. Przedstawienie w reżyserii Joanny Lewickiej powstało w ramach programu Przestrzenie Sztuki.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Z czego powstaliśmy? Od kogo się wywodzimy?  Kim, czym się staniemy za kilkadziesiąt lat? Wydaje się to oczywiste, ale kiedy o to pytamy, gubimy się w odpowiedziach. Szukamy ich poprzez badanie granic, odczuwanie własnych ograniczeń,  kult młodości i idealnego ciała, nakręcanie spirali wirtuozerii i sprawności fizycznej. Ale to, co minęło, już nie istnieje, a to, co będzie, jeszcze nie nadeszło. Wszystko, co naprawdę jest – jest teraz. Gdzie w takim razie jest przeszłość i przyszłość? Ciało, umysł zmieniają się, nadchodzi strach, lęk przed pustką, wielkie piękno starości. Piękno, którego obiektywnie nie ma, ale które jest w nas, w naszych umysłach: przeszłość pozostaje w naszej pamięci, a przyszłość w naszym oczekiwaniu. Spektakl Lubelskiego Teatru Tańca rozgrywa się w tym stanie pomiędzy pamiętaniem i zapominaniem, lękiem i nadzieją. Chce być wspomnieniem i przyszłym rozczarowaniem lub spełnieniem jednocześnie, jak w Czterech kwartetach T. S. Eliota.

Ten wielokodowy spektakl, jest też spotkaniem twórców różnych dziedzin, z różnych miejsc, o różnym pochodzeniu i różnym wieku. Pyta o nasz wspólny ale też indywidualny stosunek do przeszłości i do tego, co ma nadejść. Jest próbą zabawy w popadanie w nostalgię, pogrążanie się w stare dobre i złe czasy ale również wyrazem lęku przed starością i śmiercią, czy oczekiwaniem szczęścia i tego najważniejszego momentu artystycznego, którego zawsze próbowaliśmy doświadczyć.

Rodzaj ludzki
Rzeczywistości nazbyt wiele znieść nie może.
Czas przeszły i czas przyszły
To, co być mogło, i to, co było
Jeden wskazujący kres, który zawsze jest obecny.

T.S. Eliot

Obsada: Ryszard Kalinowski, Beata Mysiak, Anna Żak i goście
Reżyseria/ Scenariusz: Joanna Lewicka
Multimedia/ Scenografia: Aleksander Janas
Kostiumy: Marta Góźdź
Maski: Monika Zadurska – Bielak, Tomasz Bielak
Chór i kompozycja: Tomasz Krzyżanowski
Głos: Sean Palmer
Światła: Aleksander Janas / Grzegorz Polak
Ruch: Zespół Lubelskiego Teatru Tańca we współpracy z reżyserką
Produkcja: Anna Kalita, Konrad Kurowski
Wsparcie finansowe: Centrum Kultury w Lublinie, Przestrzenie Sztuki Lublin

Program Przestrzenie Sztuki Lublin jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Lublin: Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

godz. 19:00

Lublin: Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close